Fabrika Alumina Zvornik ima sindikat! I taj sindikat se oglasio povodom ”rješenja zvornickog Osnovnog suda kojim se Fabrika glinice “Birač” obavezuje da fočanskoj firmi “Pavgord” plati više od 122 miliona KM, a da se izvršenje ovog potraživanja sprovodi preuzimanjem fabrike “Alumina””.

Da li "Alumina" sve više podsjeća na Tutankamonovo prokletstvo?!
FABRIKA ALUMINA DONOSI NAJVIŠE DOBITI
Rješenje aktivirano u petak, 19. aprila u pet do petnaest casova, neposredno pošto je Dalibor Matic obavestio Vladu RS da je transferisan novac za kupovinu potraživanja Vlade RS-a i po tom osnovu za preuzimanje Alumine, prenosi BNTV.

Vlasnik Batagon
Isti taj Sindikat nije se oglašavao povodom višemesecnih natpisa s jasno prezentovanim dokazima da Firma “Batagon International” nema poslovne reference, finansijska sredstva i bilo kakvo uporište za kupovinu potraživanja Fabrike glinice u stecaju. Odnosno, Dalibor Matic ima iste reference za kupovinu Alumine, kao i onaj lik Dragan Torbica iz humoristicke serije Državni posao koju godinama emituje RTV Novi Sad.

Javnost je preko poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini RS-a Nebojše Vukanovica i njegovog javljanja iz švajcarskog gradica Cuga bila u prilici da uživo vidi tu kancelariju iz koje se kupuje Alumina.

Takode, svi koji su pratili zasedanja NS RS-a mogli su takode da vide storiju o ”lažnom mužu”, ”lažnom biznismenu” i ”lažnom vlasniku” Batagona, jer u Trgovackom registru te firme u Cugu, on nije upisan.

Da li "Alumina" sve više podsjeća na Tutankamonovo prokletstvo?!
FABRIKU ALUMINA KUPILA JE ŠVAJCARSKA FIRMA BATAGON
Na medijima se Dalibor Matic ne pojavljuje, vec se dostavljaju saopštenja koja neko piše.

Gradani RS-a bili su takode u prilici da u TV prenosu vide potpredsjednicu Vlade RS-a Srebrenku Golic kako objašnjava da Vlada nije provjeravala Batagon i da nju ne interesuje ko je vlasnik te firme:

”Nisam istražni organ i nisam to istraživala, niti je Vlada Srpske ulazila u to“, kazala je Goliceva.”

Gospoda Golic je priznala ono što javnost RS-a vec dugo zna, a to je da interesne kombinacije, ukljucujuci i kriminal, nisu predmet rada istražnih organa. Uostalom, to je ocigledno demonstrirano u tragicnom slucaju ubijenog Davida Dragicevica. Demonstrira se ovih dana i u aktuelnom slucaju nove preprodaje koncesije HE Bistrica, sa izvlacenjem državnog novca za Dodikove prijatelje. (Srpska dala Cicicu „HE Bistrica“ za 6,8 miliona, sad kupuje pola za 10,6 miliona KM)

I pored upozorenja šefa poslanickog kluba SDS-a u NS RS-a Miladina Stanica, da se tako ne prodaju ni semenke na pijaci, Vlada RS-a je prodala Aluminu Batagonu.

Doduše, bilo je to uz dosta natezanja oko placanja. Najpre je Dalibor Matic tražio odlaganje, a pošto ga nije dobio, našao je sponzore da premosti rok placanja s obecanjem brzog vracanja duga iz poslovanja Alumine.

I tako je, što su rekli Amerikanci, ”pucao u svoju nogu”, ali ne samo svoju.

Aktiviranjem finansijskih sredstava u iznosu 43 miliona KM kupuju se potraživanja Alumine. Medutim, šta je sa ostalim ugovornim obavezama Batagona prema Vladi RS-a koje podrazumevaju investicije preko 150 miliona KM u razne sektore. Da li ce u slucaju njihovog neispunjavanja biti raskinut Ugovor, ili su one stavljene u Ugovor tek tako, samo da bi se eliminisala konkurencija, a posle ce to biti neispunjeno, i bez ikakavih konsekvenci.

Da li "Alumina" sve više podsjeća na Tutankamonovo prokletstvo?!

Drugo pitanje je mnogo ozbiljnije.

Izvršena finasijska transakcija automatski aktivira medunarodnu istragu o poreklu novca i legalnosti njegovih tokova. Pored istražnih radnji, pod lupu su stavljena sva lica koja mogu da budu direktno ili indirektno povezana sa kupovinom potraživanja Alumine.

Prema našim saznanjima pokrenut je mehanizam ”4. Direktive o sprecavanje pranja novca i finansiranja terorizma širom EU” (4th Anti-Money Laundering Directive – Preventing money laundering and terrorist financing across the EU) i angažovan je poseban tim finansijskih forenzicara.

Drugi nivo provjere sprovode prekomorski istražitelji, sa posebnim akcentom na traženje ”lepljivih prstiju” politicke elite RS-a, posebno reprezenata RS-a na državnom nivou BiH. Oni, baš kao i Srbi, imaju poslovicu da ”riba od glave smrdi”.

To idejnog vodu operacije Batagon, Mileta Matica, mnogo ne brine. Njegove kombinacije su više uzdrmane novim aktiviranjem suda u Zvorniku, na naplati potraživanja koja su napravili ”Litvanski banditi”. A ti Litvanski banditi su za pljackašku operaciju iz 2013, imali obezbedene potpise Sonje Rubež i sadašnjih clanova Upravnog odbora Alumine Radislava Filipovica i upravo Mileta Matica, koji su danas kljucni insajderi Batagona u Alumini.

Vec su obezbijedili kancelariju i za buduceg clana Upravnog odbora, Daliborovog oca koji treba da sa dugogodišnjim poslovnim iskustvom taksiste iz Osmaka, povede 1.600 radnika Alumine u svetlu buducnost.

Novi izazovi ponovo su udružili Milorada Motiku i Mileta Matica. Sada se iz Alumine ocekuje povratni udar na one koji su navodno ”preuzeli” potraživanja od Litvanskih bandita. Taj udar ima više nivoa:

Pisma Vladi RS-a, Miloradu (Dodiku) i Željki (Cvijanovic) o novoj nepravdi i bezakonju

– Aktiviranje sindikata Alumine koji se tradicionalno oglašava samo onda kada su narušene poslovne kombinacije (mahinacija) Mileta Matica

– Pravno angažovanje i medijski istupi visprenog advokata Vladimira Miloševica, pravnog zastupnika Alumine i rodaka Mileta Matica.

Racun bez krcmara
Sve u svemu, napravljen je racun bez krcmara na svim stranama. Sada se ocekuje konflikt koji opterecuje Dodika zbog neispunjenog dogovora prema Stevanovicu i Pavlovicu, kada su vladinim avionom išli u Kaunas da ”spasavaju RS” i ”kupuju” potraživanja litvanske Ukio banke. Sa druge strane, ni Batagonova kupovina Alumine nije prošla bez njegove podrške ili ”dila”.

O tome svedoci podatak da je premijer Viškovic apsolutno protiv operacije Batagon, kako licno, tako i zbog oštrog protivljenja bivšeg poslodavca Rajka Dukica. Nije teško pogoditi koji autoritet je jedino mogao da obezbedi njegovu potpunu kooperativnost.

Da li "Alumina" sve više podsjeća na Tutankamonovo prokletstvo?!

Dobar dokaz je i Srebrenka Golic sa odbranom njoj nepoznatog Batagona. Kako je opšte poznato da na njenoj skali vrednosti najpre ide Dodik i sasvim je izvesno koga je zastupala u Narodnoj skupštini RS-a.

Na kraju, možda iz tog galimatijasa sa pljackaškom pozadinom izade i nešto dobro za RS.

Ocigledno je da ce konflikt moci da bude razrešen tek uz asistenciju stranih istražitelja. Prema našim saznanjima oni rade. Ohrabuje i cinjenica da nisu zatražili saradnju Dragana Lukaca i njegovog ministarstva. Isto tako ohrabruje i novi zakon kojim se Srbija obavezala da izruci svoje državljane SAD-u, na osnovu zahtjeva za ucinjeni kriminal poslije 2004.

Ko poznaje Amerikance, zna da oni nisu tražili aktiviranje ovog zakona bez osnova. Isto tako, poznato je ko sve od funkcionera RS-a ima državljanstvo Srbije i poprilicnu imovinu u Beogradu.

U zakonu koji je Narodna Skupština Srbije potvrdila pocetkom 2019, stoji:

”Prema ovom, novom ugovoru strane ugovornice se obavezuju da ce, pod uslovima predvidenim ovim ugovorom, na molbu izrucivati jedna drugoj lica koja se gone zbog krivicnog dela, odnosno radi izricanja ili radi izvršenja izrecene kazne, za krivicno delo za koje se može vršiti izrucenje.

Izrucenje radi krivicnog gonjenja dozvolice se samo za krivicna dela za koja je, kako prema pravu države molilje, tako i pravu zamoljene države, propisana kazna zatvora duže od jedne godine ili teža kazna.”

Kladionice još ne primaju uplate za ime prve osobe koja bi mogla da bude izrucena prema ovom zakonu. Možda uskoro pocnu?

ZIJAD KARŠIC

(Oslobodjenje.ba)