Povodom nedavnih incidenata u D.O.O. ,,6. Novembar“ u Srebrenici oglasilo se rukovodstvo firme i oštro osudilo jednostrani nastup Ramiza Salkića i pojedinih medija u Federaciji BiH. Saopštenje prenosimo u cjelosti:

D.O.O. „6. Novembar“ Zvornik oštro demantuje nedavne navode g. Ramiza Salkića povodom incidenata koji su se desili među zaposlenima našeg privrednog subjekta u poslovnoj jedinici Srebrenica. Smatramo da je postupanje g. Salkića populistički potez koji je površnim i jednostranim pristupom, bez pokušaja provjere činjenica koje iznosi, učinio značajnu štetu međunacionalnim odnosima na području Srebrenice i Bosne i Hercegovine, te je takođe i značajno narušio inače poslovnu besprekornu reputaciju D.O.O. „6. Novembar“ Zvornik. Štaviše, dati članci samo doprinose raspirivanju mržnje i netrpeljivosti među građanima, te podstiču upravo suprotne vrijednosti od onih koje navodno g. Salkić želi da štiti.

Nažalost, niko od medija koji je objavio fiktivne navode g. Salkića nije pokušao da stupi u kontakt sa našom firmom ili njenim odgovornim licima prije nego što je objavio maliciozne članke, te su time na jedan potpuno jednostran i subjektivan način izvještavali o datom slučaju.

Da su pokušali dobiti komentar, svi ovi mediji bi lako mogli doći do zaključka da se radi o manipulaciji činjenicama. Konkretno, zaposlena Melisa Ibrahimović, koja se pominje u predmetnim člancima, jeste zaposlena u PJ Srebrenica. Tokom prethodnog perioda, u datom pogonu je došlo do ličnog verbalnog sukoba između gđe Ibrahimović i druge zaposlene. Informacija o sukobu je u jednom trenutku došla i do poslovođe PJ, koji je pokušao smiriti tenzije te je obavio razgovor sa učesnicama konflikta opominjući ih na poštovanje radne discipline. Međutim, sukob između zaposlenih je eskalirao novom svađom dana 4. oktobra, koji se proširio i na druge zaposlene po osnovu etničkih podjela, kada je poslovođa takođe morao da interveniše – ponovo na objektivan i nepristrasan način, upozoravajući sve strane sukoba da moraju da smire tenzije. Nakon završetka radnog vremena, gđa Ibrahimović je izašla napolje gdje je čekao njen suprug koji je zatim pred skoro svim radnicama koje su stajale ispred pogona čekajući prevoz izgovorio gnusne nacionalističke uvrede i psovke protiv poslovođe, prijeteći mu smrću. Zatim je izgovorio teške prijetnje o tome kako će zapaliti proizvodni pogon, što je uvelo dalji nemir među zaposlene. Suprug gđe Ibrahimović je zatim ušao u pogon tražeći poslovođu i napadajući ga verbalno, na ivici fizičkog sukoba. Nastavio je sa daljim šovinističkim psovkama i izjavama. Srećom, odgovornom mirnom reakcijom poslovođe je izbjegnuta dalja eskalacija sukoba.

beoprom 1

Dana 5. oktobra Melisa Ibrahimović, zajedno sa još dvije zaposlene bošnjačke nacionalnosti ne dolazi na radno mjesto, čime vrši grubu povredu radnih dužnosti. Umjesto toga se istog dana pojavljuju u sjedištu „6. Novembra“ u Zvorniku, gdje nenajavljene dolaze tražeći sastanak sa menadžmentom firme, koji ih je potom i primio na sastanak.

Menadžment zatim najavljuje sastanak 7. oktobra u pogonu u Srebrenici, kako bi smirio tenzije i održao nesmetan proces rada. Istog dana je kontaktirana i šefica proizvodnje u poslovnoj jedinici, od koje je zahtijevano da hitno reaguje i spriječi dalji sukob među zaposlenima, upozoravajući sve uzročnike konflikta na posledice nepoštovanja radne discipline.

Uprkos smirivanju tenzija, gđa Ibrahimović je nastavila da se žali na ,,netrpeljivost u zraku“ i prijeti odbijanjem da se pojavi na radnom mjestu. Dana 7. oktobra, organizovan je sastanak sa menadžmentom firme na kom je jasno i glasno rečeno da u pogonu nema i ne smije biti nikakvih pođela, a posebno ne na nacionalnoj osnovi. Donijet je zaključak da svi moraju da se pridržavaju ovih pravila.

Čim je menadžment napustio pogon, u pogonu je nastao haos koji je izazvala upravo gđa Ibrahimović sa još jednom zaposlenom, ponovo pokrećući svađu i raspravu, nakon čega su napustile pogon. Nakon njihovog odlaska, suprug Melise Ibrahimović je više puta pozvao poslovođu kako bi mu prijetio, te je slao i neprimjerene poruke. Plašeći se za bezbjednost svojih radnika i imovine nakon ponovljenih prijetnji, menadžment firme je bio prinuđen da obavijesti nadležne organe.

Gđa Ibrahimović je zatim, nakon ponovljenih povreda radne discipline i radnih dužnosti (kojima su se već stekli uslovi za otkaz ugovora o radu) iznenadno otvorila bolovanje iz nepoznatih razloga, čija je osnovanost iz očiglednih razloga u najmanju ruku upitna, te će biti ispitana u odgovarajućem postupku.

Na kraju naglašavamo da se DOO „6. Novembar“ Zvornik oduvijek zalagao za jednakost svih građana i zaposlenih, bez obzira na njihove etničke, vjerske ili druge razlike, što je i dokazao kroz otvoreno i ravnopravno zapošljavanje, uključujući i gđe Ibrahimović i drugih radnica bošnjačke nacionalnosti. Sa žaljenjem konstatujemo da su gđa Ibrahimović i njen suprug (a potom i g. Salkić) upravo neosnovano koristili različitu nacionalnost i vjeroispovijest kao opravdanje za nepoštovanje radne discipline i povrede radnih dužnosti odnosno za izvršenje krivičnih dijela. Ovakvim postupanjem su, zajedno sa površnim pristupom određenog dijela medija, doveli u zabludu i širu javnost o činjenicama navedenog slučaja a našoj reputaciji nanijeli nepopravljivu štetu.

D.O.O. ,,6. Novembar“ Zvornik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *