Nakon skoro dvije decenije i kraha lozničke "Viskoze" napokon uklonjen opasan otpad

Na prostoru bivše HK ‘‘Viskoza’‘ nema više ‘‘istorijskog opasnog otpada’‘, stoji, pored ostalog, u informaciji koju je Ministarstvo zaštite životne sredine, na naš zahtev, dostavilo redakciji LN. Time bi, posle gotovo dve decenije od prestanka proizvodnje u ovoj fabrici, konačno trebalo da bude stavljena tačka na temu koja se na mahove pojavljivala u javnosti, uglavnom posle izbijanja požara u nekoj od bivših fabrika, a Lozničani bi konačno trebalo da odahnu jer nadomak grada nema ničega što ih može eventualno ugroziti iz poharanog giganta.

Početkom juna prošle godine Ministarstvo zaštite životne sredine oglasilo se saopštenjem u kome je navedeno da je ‘‘započelo proces uklanjanja istorijskog otpada na lokaciji nekadašnje fabrike ‘Viskoza’ u Loznici’‘. Procenjene količine otpada koji se još nalazi u “Viskozi”, a koji se bar po jednom parametru klasifikuje kao opasan u skladu sa domaćim zakonskim aktima, iznose oko 2.500 tona. Evidentirano je i oko 2.000 metara kubnih nakupljene vode koja je ispitana i karakterisana kao neopasna otpadna voda. U ovom kompleksu je zaostala velika količina kontaminiranog materijala: razna neorganska so, kontaminirani sorbenti na bazi aktivnog uglja, produkti sagorevanja, rastvori soli i, možda najopasniji, ugljen-disulfid (CS2) u obliku vodene emulzije u bazenima, saopšteno je tada.

Loznica: Nekadašnji gigant "VISKOZA" postao je TEMPIRANA BOMBA

Sada je stigao dopis u kome stoji da je Ministarstvo zaštite životne sredine na osnovu okvirnog sporazuma za javnu nabavku usluga izmeštanja, trajnog uklanjanja i zbrinjavanja opasnog otpada na teritoriji Republike Srbije, koja je naručilac, zaključenim sa preduzećem ‘’Eliksir Zorka – Mineralna đubriva“, sa sedištem u Šapcu, u toku 2023. godine, sprovelo uklanjanje opasnog otpada sa lokacije nekadašnje ‘‘Viskoze“ u Loznici. Precizirano je da se otpad nalazio na lokacijama ‘‘Energetike“, ‘‘Decotra Power“, ‘‘Celvlakno“ i ‘‘Celuloza’‘ u stečaju, a procenjena količina na tim lokacijama, na osnovu izveštaja o ispitivanju otpada, bila je oko 2.500 tona, s tim da ‘‘tačnu količinu otpada nije bilo moguće utvrditi zbog toga što je kompleks bio zapušten, obrastao vegetacijom i nepristupačan, deo otpada nalazio se u rasutom stanju ispred i u objektima koji su konstruktivno nestabilni i predstavljali su opasnost, a izvesna količina aktivnog ugla je naknadno otkrivena nakon uklanjanja vegetacije’‘.

– Dodatni problem u proceni količina otpada predstavljali su bazeni u kojima se nalazio tečan otpad sa prisutnim CS2 u kojima se nalazio i suspendovani nanos čestica zemlje, peska, drvenog i mešanog otpada, uz prisustvo elementarnog sumpora i sadržaja CS2 u muljevitom stanju čija količina, zapremina i težina nije mogla biti predviđena prilikom pregleda lokacije pre početka uklanjanja otpada – saopštava resorno ministarstvo.

Sa lokacije ‘’Energetike“ uklonjeno je ukupno oko 11 tona otpadnih hemikalija, ‘‘Decotra Power“ 1.534, ‘‘Celuloze“ 690 i ‘‘Celvlakna“ oko 519 tona, navodi ministarstvo precizirajući da su u pitanju otpadne hemikalije, opasni otpadni ugljovodonici, opasan građevinski i otpad od drveta kao i neopasan otpad, sve ukupno oko 2.753 tone.

– Nakon završenog uklanjanja opasnog otpada, stečajni upravnici navedenih preduzeća dostavili su potvrde da su lokacije očišćene do nultog stanja, odnosno da na lokaciji nekadašnje XK ‘‘Viskoza“ u Loznici više nema istorijskog opasnog otpada, odnosno da je obaveza države ispunjena – navodi se u dobijenom odgovoru Ministarstva zaštite životne sredine.

Otpad je zbrinut na lokaciji skladišta operatera ‘‘Eliksir Zorka – Mineralna Đubriva“, Šabac, ogranak ‘‘Eco Lager“, sa sedištem u istom gradu, za šta primalac otpada poseduje dozvole izdate od strane nadležnog organa, a operater postupa dalje po propisima koji regulišu ovu materiju, piše u odgovoru.

Podsetimo, o uklanjanju opasnog otpada govorilo se godinama, najviše posle požara koji su izbijali povremeno u nekoj od fabrika, uglavnom prilikom nelegalnog sečenja postrojenja. Tako je novembra 2019. u medijima objavljeno da je u ukupno 32 industrijska postrojenja u Srbiji otkriveno zagađenje, od kojih je izdvojeno 14 prioriteta, a prve kontaminirane lokacije sa kojih će opasan industrijski otpad biti uklonjen su hemijska industrija “Viskoza” u Loznici i “Zorka obojena metalurgija” u Šapcu. U njima je zagađenje najalarmantnije, a do ovih rezultata došlo se kroz saradnju između Agencije za zaštitu životne sredine iz Srbije i Instituta za životnu sredinu i istraživanje u Italiji. Rezultati su pokazali da su postrojenja u kojima je otkriveno zagađenje uglavnom firme u državnom vlasništvu, ili se nalaze u stečaju.

‘‘Viskoza’‘ je radila do početka 2005. kada je prestala proizvodnja. Tada je i počeo nezadrživi sunovrat fabrike koja je 1990. imala izvoz od 90 miliona dolara, a krajem osamdesetih zapošljavala više od 11.000 radnika i kroz koju je, kako se računalo, od 1952. godine, kada je primljen prvi radnik, sve do sloma prošlo više od 30.000 zaposlenih. Sredinom 2009. stigao je i stečaj. Onda je stečajni upravnik decembra 2012. oglasio prodaju pokretne imovine stečajnih dužnika, a u januaru i februaru 2013. prodata je celokupna pokretna imovina stečajnih dužnika, izuzev one u kojoj se nalaze opasne materije. Od prestanka rada sve više je maha uzimalo nekontrolisano čerupanje pokretne i nepokretne fabričke imovine na više od 70 hektara koja je tako poharana da je odneto, poskidano ili isečeno, sve što iole vredi, pa danas od nekadašnjeg giganta postoje samo goli zidovi i objekti koje guta vegetacija.

Naselje umesto rugla

Kako će Loznica izgledati u narednim godinama predstavio je krajem minule godine predsednik Privremenog organa grada Vidoje Petrović. U toj viziji predviđeno je da na mestu ‘‘Viskoze’‘ bude sagrađeno novo naselje. Cilj je da ono poveže Loznicu sa Banjom Koviljačom, a tu predstoji podrška države da se taj prostor očisti, što će u svakom smislu biti veliki posao.

(T.M.S za Loznicke Novosti)

Foto: Arhiva LN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *