Reklamni prostor
Example floating
BRATUNACNajnovijeRegijaVijesti

Račun Bratunca pred blokadom: Načelnik Prodanović najavljuje reviziju presude i tužbu protiv bivšeg načelnika Rankića zbog sumnjivog ugovora

×

Račun Bratunca pred blokadom: Načelnik Prodanović najavljuje reviziju presude i tužbu protiv bivšeg načelnika Rankića zbog sumnjivog ugovora

Share this article

Načelnik opštine Bratunac Lazar Prodanović najavio je podnošenje zahtjeva za reviziju vještačenja i žalbe Vrhovnom sudu Republike Srpske zbog presude Višeg privrednog suda u Banjaluci u sporu opštine i preduzeća "Milrad grupa" u vezi sa ugovorom o dodjeli zemljišta i objekta ovoj firmi.

Račun Bratunca pred blokadom: Načelnik Prodanović najavljuje reviziju presude i tužbu protiv bivšeg načelnika Rankića zbog sumnjivog ugovora

Prodanović je podsjetio da je bivši načelnik Bratunca Srđan Rankić bez odluke i saglasnosti Skupštine opštine, pod, kako kaže, sumnjivim okolnostima dao bivšu školu, odnosno poslijeratni kolektivni centar za smještaj izbjeglica, pod zakup na 20 godina “Milrad grupi”.

Taj ugovor je sačinjen 27. juna 2022. godine kada je već bila pokrenuta inicijativa za Rankićev opoziv. Ugovor je potpisan uz obrazloženje da se objekat daje u zakup radi pružanja ugostiteljskih usluga i razvoja turizma.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Prodanović objašnjava da je tadašnji zamjenik načelnika Branislav Trišić kao vršilac dužnosti načelnika podnio krivičnu prijavu protiv Rankića zbog zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja i nesavjesnog rada u službi i tužbu Okružnom sudu u Bijeljini radi utvrđivanja ništavosti ugovora sa “Milrad grupom”.

Ova firma je u decembru 2023. godine podnijela protivtužbu tražeći šest miliona KM na ime naknade štete, te milion i pet hiljada na ime investicije sa zateznim kamatama.

– Viši privredni sud u Banjaluci postupajući po žalbi je 26. marta ove godine donio pravosnažnu presudu kojom je utvrdio ništavost ugovora i obavezao `Milrad grupu` da objekat i zemljište preda opštini Bratunac, jer je utvrđeno da je Rankić nezakonito postupao kada je potpisao ugovor o davanju u zakup opštinske imovine – rekao je Prodanović.

On je ukazao da Okružno tužilaštvo Bijeljina uopšte nije reagovalo nakon podnošenja krivične prijave 2022. godine za nezakonitost Rankićevog rada.

Prodanović je pozvao bijeljinsko Okružno tužilaštvo da podnese prijavu protiv Rankića za ovo krivično djelo, ali i za još nekoliko nezakonitih otuđenja imovine u bratunačkoj opštini.

On je rekao da Viši privredni sud utvrdio ništavost ugovora, ali je naložio opštini Bratunac da na ime uvećanja vrijednosti sporne imovine isplati “Milrad grupi” 1.294.540 KM, što će sa zateznim kamatama dostići 1,5 miliona KM, čime će nastupiti duža blokada opštinskog računa, ako se odluka ne poništi.

Prodanović tvrdi da je jasno da ta firma nije uložila ni približna sredstva u taj objekat jer je na svom računu imala ukupno 300.000 KM u tom periodu.

On je naveo da je opravdana sumnja da je u ovom slučaju došlo do sprege određene grupe ljudi, odnosno vlasnika firme, bivšeg bratunačkog načelnika Rankića, advokata i pravobranilaštva u Bijeljini i nekih sudija Višeg privrednog suda u Banjaluci na štetu opštine Bratunac.

Prodanović je najavio podnošenje tužbe protiv građevinskog vještaka koji je ocijenio da je za godinu dana vrijednost objekta porasla sa 800.000 na 1,2 miliona KM, iako u tom periodu nije ništa ulagano u taj objekat.

Prodanović traži da se odloži izvršenje naplate ovih sredstava do konačne odluke Vrhovnog suda.

(nezavisne.com)

Odgovori