Reklamni prostor
Pops Banner
NajnovijeVijestiZvornik

Potvrđena optužnica protiv Zorana Simanića i Dragana Jovića zbog strijeljanja zarobljenika na obali Drine u Kozluku

×

Potvrđena optužnica protiv Zorana Simanića i Dragana Jovića zbog strijeljanja zarobljenika na obali Drine u Kozluku

Share this article

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu protiv Zorana Simanića i Dragana Jovića, koji su optuženi za učešće u ubistvima 829 zatočenika – muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti iz Zaštićene zone Ujedinjenih nacija “Srebrenica” – u julu 1995. godine.

Suđenje za strijeljanje zarobljenika: Pročitan iskaz o prekopavanju grobnice na Drini u Kozluku
Arhiv

Kako se navodi u saopćenju Državnog suda, Simanić i Jović se terete da su, u periodu od 6. jula do 1. novembra 1995. godine, za vrijeme široko rasprostranjenog i sistematičnog napada, svjesno i htijući pružili pomoć članovima udruženog zločinačkog poduhvata (UZP).

Plan i cilj je bio da zatvore i po kratkom postupku pogube, a potom i zakopaju vojno sposobne muškarce Bošnjake iz Srebrenice, a žene, djecu i starce da prisilno premjeste iz enklave, stoji u saopćenju.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Prema optužnici, Simanić i Jović su učestvovali u realizaciji navedenog plana na način da su, nakon što je najmanje 829 zatočenika muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti s područja Bratunca prisilno dovedeno u osnovnu školu u naselju Roćević kod Zvornika, a zatim i do lokaliteta šljunkare na obali Drine u naselju Kozluk, sa drugim njima poznatim osobama, pucajući iz vatrenog oružja, učestvovali u ubistvima zatočenika tokom cijelog dana.

“Na kojoj lokaciji je do kraja dana 15. jula 1995. godine lišeno života ne manje od 829 osoba, čiji posmrtni ostaci su naknadno zatrpani u masovne grobnice na navedenom lokalitetu, a nakon čega su njihovi posmrtni ostaci premješteni u više sekundarnih masovnih grobnica”, navodi se u saopćenju Suda BiH.

Simanić i Jović, kako su ranije naveli iz Tužilaštva BiH, osim BiH, imaju i državljanstvo Srbije.

U Sudu BiH je u toku postupak protiv petorice optuženih za zarobljavanje i zatvaranje najmanje 829 bošnjačkih muškaraca i dječaka u školu u Roćeviću, te njihovom transportu i strijeljanju na obali Drine u Kozluku.

Example 300250

Odgovori

Posebna ponuda

Želiš li naručiti romane Fajke Kadrića po posebnoj cijeni?

Ako voliš domaće autore, snažne priče i knjige koje možeš naručiti direktno na svoju adresu, pogledaj dostupne romane i izaberi one koje želiš imati u svojoj kolekciji.

Odaberi knjige i pošalji narudžbu

Označi jednu, dvije ili tri knjige. Cijena se automatski računa prema broju odabranih knjiga. Plaćanje je pouzećem, a poštarina iznosi 11 KM.

1 knjiga 40 KM + 11 KM poštarina
2 knjige 75 KM + 11 KM poštarina
3 knjige 90 KM + 11 KM poštarina

Odaberite knjige:

Možete označiti maksimalno 3 knjige.

Odaberite knjigu da se prikaže ukupna cijena.