Reklamni prostor
Example 728x250
Example floating
Example floating
NajnovijeTUZLA

Tuzlak Adnan Mujanović sa 24 godine postao sedmi doktor u Evropi

×

Tuzlak Adnan Mujanović sa 24 godine postao sedmi doktor u Evropi

Share this article

Adnan Mujanović, 24-godišnji mladić iz Tuzle, na putu je da postane sedmi doktor u Evropi iz oblasti neuroradiologije.

Mujanović svoje osnovno, srednjoškolsko, ali i akademsko obrazovanje završava u Tuzli, a danas obavlja dva posla u Švicarskoj: asistent-ljekar i asistent-istraživač na Univerzitetskom institutu za dijagnostičku i interventnu neuroradiologiju, te Klinici za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Inselspital u Bernu. “Moj put u medicinu je tekao polako.Ja sam za vrijeme svog osnovnog školskog obrazovanja zapravo imao neki afinitet ka svim oblastima, izuzev muzičke i likovne kulture, jer nažalost za te vrste umjetnosti nikada nisam razvio „osjećaj“.

Reklamni sadržaj
Example 300x600

Example 300x600
Kraj reklamnog sadržaja

Mislim da je jedan od presudnih trenutaka zapravo bio upis u srednju školu, s obziorm da sam ja upisao Srednju Medicnsku školu u Tuzli.”, kazao je Adnan za Tuzlanski.ba.

Tada ostvaruje prvi dodir sa medicinom i kako objašnjava krenuo je detaljnije istraživati polje medicine. “Logički naredni korak je bio upis na Medicisnki fakultet, te sam upisao Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli.

Onda sam tek zapravo shvatio koliko je rasprostranjenjo i bogato polje medicine i kakve sve mogućnosti medicina pruža.”, dodao je Adnan. Iako je završio fakultet, Adnan priznaje da još uvijek istražuje polje medicine te da je njegov trenutni angažman u Švicarskoj samo jedna stepenica više na ovom istraživačkom putu. Oblast koja Adnana zanima posebno su krvni sudovi na mozgu (najjednostavnije objašnjenje).

“Kako srce diktira tako mozak prati. Tako je bilo i u mom slučaju s ovom oblasti, jednostavno ona se izdvojila iz nekog razloga više u odnosu na druge. Pratio sam osjećaj u stomaku i krenuo za ovim poljem.”, objašnjava Adnan. U Evropi je samo 6 doktora koji se bave ovom oblašću, a Adnan je sedmi. U SAD ima 4 i 2 u Japau, ukupno je 12 doktora koji se bave ovom oblasti, a među njima je i Tuzlak Adnan.

“Ova oblast je izuzetno zahtjevna, jer zahtijeva dugo godina usavršavanja, rada, i klinčkog i istraživačkog. To je jedan od razloga zašto se većina doktora ne odlučuje baviti ovom oblašću.”, objasnio je Adnan u razgovoru za Tuzlanski.ba. |


Dugoročni cilj ovog mladog, a uspješnog, doktora iz Tuzle jeste da u potpunosti upozna polje medicine. Kao sedmi doktor u Evropi, Adnan se nada da će jednog dana, kako kaže, ‘moći aplicirati svoje znanje i iskustvo u BiH’.

” Ja sam odškolovan u Tuzli, u Bosni i Hercegovini, te je veoma skup proces kako bi vi odškolovati jednog ljekara. Ja bih volio na što bolji i adekvatniji način da svo investirano znanje u mene mogu prenijeti dalje, te da mogu služiti građanima BiH, ukoliko se za to stvore uslovi”, istakao je Adnan.

Example 300250

Odgovori