Bosna i Hercegovina postala 11. put prvak Evrope u sjedećoj odbojci, Podrinjci Jasmin Brkić i Ejub Mehmedović ponovo zlatni

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci odbranila je titulu prvaka Evrope nakon što je u današnjem finalu EP-a koje se igralo u Italiji nakon prave drame i preokreta savladala selekciju Njemačke rezultatom 3:2 u setovima (18:25, 25:23, 28:30, 25:21, 15:6).

Prvi set je otišao na stranu Nijemaca prilično ubjedljivo 25:18, a u dramatičnom drugom setu naš tim je bio bolji sa 25:23 i stigao je do poravnanja u setovima.

Prava drama uslijedila je u trećem setu. Naša selekcija je imala 26:25, ali nije uspjela iskoristiti set loptu i Njemačka je stigla do nove prednosti osvojivši set rezultatom 30:28.

Ipak, naš tim nije poklekao, odigrao je sjajan četvrti set i sa 25:21 u kočanici je izborio odlučujući set. Na krilima sjajne igre iz četvrtog seta nastavili smo i u petom, te smo sa furioznih 15:6 završili posao i stigli do velike pobjede.

Ovim trijumfom naši zlatni odbojkaši osigurali su i direktan plasman na Paraolimpijske igre naredne godine.

Reprezentacija BiH je tako odbranila naslov prvaka Evrope osvojen prije dvije godine i stigli smo do 11. naslova šampiona.

Prije toga smo devet puta uzastopno bili prvaci (od 1999. do 2015. godine), a onda je Rusija osvajala zlato na dva prvenstva zaredom. BiH je osim 11 zlatnih medalja, osvojila dvije bronze i jedno srebro.

Na spisku reprezentacije bili su: Ifet Mahmutović (selektor),Ejub Mehmedović (trener) Sabahudin Delalić (kapiten), Adnan Manko, Asim Medić, Dževad Hamzić, Ismet Godinjak, Mirzet Duran, Safet Alibašić, Ermin Jusufović, Jasmin Brkić, Stevan Crnobrnja, Armin Šehić, Nizam Čančar, Edin Đino i Elvis Šerifović.

U ovoj selekciji koja se po 11.put okitila titulom prvaka Evrope nastupala su i dva člana OKI “Drina” Sapna, trener Ejub Mehmedović i Jasmin Brkić.