Posebno je naglasio izazove sa kojima se suočavaju roditelji u bošnjačkim povratničkim zajednicama u entitetu Republika Srpska, poručujući da je najvažnije da svoju djecu ohrabre na učenje i obrazovanje, te da je to njihov najbolji doprinos borbi za ravnopravnost bosanskog jezika.

„Maternji jezik je jedno od najvećih pitanja i problema sa kojima se suočava povratnička zajednica. Čovjeka najviše zaboli kada vidi da se sistemska diskriminacija koju provode vlasti RS-a primjenjuje i na njegovom djetetu. Ta borba će trajati, zakon i Ustav je na strani naše borbe. Do pomaka na tom polju, mi ne smijemo odustajati.

Trebamo raditi ono što možemo da svoju djecu obrazujemo, da budu najbolja u svojim razredima i školama. Nikada ne smijemo dozvoliti da politike koje su vođene idejama diskriminacije i isključivanja skrenu našu djecu sa puta školovanja i učenja, jer je to – na kraju dana, zapravo i njihov glavni cilj“, poručio je ministar Ramić.

„Ja pripadam generaciji koja je učila srpskohrvatski jezik, nije me to učinilo ni manjim Bošnjakom, ni manjim Bosancem. U tom pravcu trebamo razmišljati, diskriminacija nikada ne uspije ukoliko na nju ne pristanete. Pored povratničkih zajednica, taj problem je prisutan i širom naše dijaspore.

Vidim da su naši ljudi kroz dopunske škole i džemate organizovani kako bi sačuvali bosanski jezik. Snaženjem uticaja međunarodne zajednice, u vremenu koje dolazi, diskriminatorne prakse poput ove će morati prestati. Sačuvajmo bosanski jezik olovkom i znanjem.

Dragi đaci širom naše zemlje, želim da vam današnji Dan bude prilika da sa vašim roditeljima razgovarate o važnosti maternjeg jezika. On je taj po kojem, širom svijeta, jedni druge prepoznajemo.

Maternji jezik je više od slova i govora, on je ideja i vrijednost koju čuvamo od generacija koje su bile prije nas za generacije koje će doći poslije nas“, zaključio je ministar Ramić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *