Reklamni prostor
Pops Banner
NajnovijeSrebrenicaVijestiZvornik

Svjedočio vozač koji je do Orahovca u Zvorniku prevozio muškarce Bošnjake koji su u Potočarima se predali 11.jula 1995.godine

×

Svjedočio vozač koji je do Orahovca u Zvorniku prevozio muškarce Bošnjake koji su u Potočarima se predali 11.jula 1995.godine

Share this article

Na suđenju za pomaganje u počinjenju genocida u Srebrenici, svjedok je ispričao kako je od Potočara do Orahovca prevozio grupu zarobljenih muškaraca, te da je poslije čuo da su strijeljani.

Svjedočio vozač koji je do Orahovca u Zvorniku prevozio muškarce Bošnjake koji su u Potočarima se predali 11.jula 1995.godine

Dragan Vasiljević, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine, ispričao je da je tokom rata u BiH i u julu 1995. bio angažovan kao vozač u “inžinjeriji”.

“Vozio sam autobus i kamion, crveni ‘Štajer’, a tu je bio i rovokopač i jedan buldožer”, kazao je Vasiljević i dodao da je glavna osoba bio Dragan Jokić.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Vasiljević je na upit Tužilaštva rekao kako su on i drugi u jedinici od Jokića dobili zadatak da autobusima “prevoze putnike”.

“Otišli smo u Potočare, vidio sam dosta naroda. Vidio sam i Mladića, generala, nešto je pričao muslimanima. Bilo je mnogo autobusa, mahom su ulazili djeca, žene i starci. Zadatak je bio da ih odvozimo u Kladanj. To je trajalo tri dana”, isptičao je svjedok.

Nakon posljednjeg prevoza, kako je potvrdio na upit Tužilaštva, svjedok je otišao kući.

“Natovario sam ljude u Potočarima i rekli mi da ih vozim. Sve muškarci, muslimani. S nama su išla dva vojnika. Mislim da ih je bilo 45, zbog broja sjedišta. Išli smo do ‘Standarda’, nismo išli pravim putem, nego drugim. A onda do Orahovca, do sale”, kazao je Vasiljević.

On je iskaz dao na suđenju Lazaru Ristiću, vršiocu dužnosti komandanta Četvrtog bataljona Zvorničke brigade, i Mladenu Mihajloviću, Sretenu Miloševiću, Dragoju Ivanoviću te Stanoju i Miloradu Birčakoviću, kojima se na teret stavlja da su pomagali i podržavali organizovano ubijanje bošnjačkih muškaraca u Orahovcu 13. i 14. jula 1995. godine.

Svjedok je, pored Ristića, rekao da odranije poznaje još dvojicu optuženih, koje je nazvao Kićo i Cane. Prema optužnici, Kićo je Dragoje Ivanović, a Cane nadimak optuženog Stanoja Birčakovića.

Upitan da li je neko bio prisutan prilikom izvođenja muškaraca, Vasiljević je odgovorio da su tu bili neki stariji ljudi iz radnog voda.

“Izašao sam, a onda su oni izašli. Svi s rukama na potiljku. Ušli su u salu, a ja sam upalio autobus i otišao”, kazao je Vasiljević.

Upitan šta je čuo kasnije da se desilo tim ljudima, svjedok je rekao da je čuo da su ubijeni.

“Čuo sam da su strijeljani, da je u tome učestvovala moja jedinica i da je zato Jokić osuđen”, kazao je.

Jokić je bio načelnik inžinjerije u Zvorničkoj brigadi te je zbog zbog pomaganja i podržavanja zločina genocida u Srebrenici pred Haškim tribunalom 2005. godine osuđen na devet godina zatvora. Ratko Mladić je pred Haškim tribunalom osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid i druge zločine počinjene tokom rata u BiH.

Vasiljević je na pitanje Ristićeve Odbrane kazao kako nije znao koga će prevoziti.

Tužilaštvo je nakon ispitivanja svjedoka zatražilo produženje mjera zabrane napuštanja države za optužene, a Odbrane su izrazile protivljenje.

Nastavak suđenja planiran je za 23. oktobar 2025. godine.

(Detektor.Ba)

Example 300250

Odgovori

Posebna ponuda

Želiš li naručiti romane Fajke Kadrića po posebnoj cijeni?

Ako voliš domaće autore, snažne priče i knjige koje možeš naručiti direktno na svoju adresu, pogledaj dostupne romane i izaberi one koje želiš imati u svojoj kolekciji.

Odaberi knjige i pošalji narudžbu

Označi jednu, dvije ili tri knjige. Cijena se automatski računa prema broju odabranih knjiga. Plaćanje je pouzećem, a poštarina iznosi 11 KM.

1 knjiga 40 KM + 11 KM poštarina
2 knjige 75 KM + 11 KM poštarina
3 knjige 90 KM + 11 KM poštarina

Odaberite knjige:

Možete označiti maksimalno 3 knjige.

Odaberite knjigu da se prikaže ukupna cijena.