Reklamni prostor
Pops Banner
NajnovijeVijestiZvornik

Zašto je na bošnjačku omladinu u Zvorniku poslana policija sa dugim cijevima i zabranjena proslava pobjede fudbalske reprezentacije BiH?

×

Zašto je na bošnjačku omladinu u Zvorniku poslana policija sa dugim cijevima i zabranjena proslava pobjede fudbalske reprezentacije BiH?

Share this article

Bosna i Hercegovina sinoć je proslavila najveću pobjedu fudbalske reprezentacije od njenog postojanja. U posljednjoj utakmici grupne faze BiH je pobjedila Katar i izborila plasman u narednu rundu takmičenja što je izazvalo euforiju kod svih navijača, pa tako i u Zvorniku. Ipak da se pokvari lijepa atmosfera i slavlje prethodne noći potrudila se zvornička policija. Šta se tačno desilo pročitajte u nastavku:

Zašto je poslana policija sa dugim cijevima na bošnjačku omladinu u Zvorniku i zabranjena proslave pobjede fudbalske reprezentacije BiH
AI Ilustracija

U nastavku prenosimo pismo navijača BiH iz Zvornika:

Moram da podijelim neugodno iskustvo koje smo doživjeli u Zvorniku nakon utakmice reprezentacije Bosne i Hercegovine.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Cijeli život radim i živim na Diviču, grad Zvornik je centar mog svijeta i odrastanja, obrazovanja i formiranja kao ličnosti. Zvornik volim i želim u njemu živjeti i graditi. Došli su dani Svjetskog prvenstva prije dvije sedmice i kao većina stanovnika uživam u utakmicama reprezentacije BiH. Zašto se jedan dio mojih sugrađana u Zvorniku stidi javno pokazati emocije prilikom utakmice BiH, meni nikad nije bilo i neće biti jasno, ali znam da stotine mojih prijatelja srpske narodnosti dijeli sreću pobjede BiH, ipak ima i jedan mali dio koji navija protiv BiH, ali to je zanemariv dio i za njih se kaže da imaju svoje pravo biti kakvi god žele.

Nakon veličanstvene utakmice sinoć i pobjede sjedili smo na Diviču i odlučili da automobilima napravimo krug i proslavimo uspjeh naše reprezentacije, kao što je bilo i protiv Italije, a kao što je bilo desetine puta ranije kada igra i pobjedi reprezentacija Srbije neku veliku utakmicu. Iako mladi, postali smo svjesni kakavih sve podjela ima u društvu, posebno među starijim sugrađanima. U koloni automobila, bez zastava koje možda nekom smetaju (ljljanki) bez turiranja vozila, neodgovornog ponašanja koje bi moglo izazvati incidente, krenuli smo iz Diviča prema gradu, kao i druge grupe navijača iz drugih dijelova Zvornika, kako bi se sastali sa navijačima koji žive u gradu, provozali par krugova u veselju i slavlju i time odali počast pobjedi naših zmajeva u dalekoj Americi.

Međutim, nedaleko od Diviča (kod prve benzinske pumpe) zaustavljeni smo od strane MUP-a RS. Saobraćaj je bio blokiran u oba smjera, svi smo legitimisani, pregledavana su vozila i traženo je da pokažemo dokumente, kao i da pušemo u alko i droga testove. Policijski službenici su od vozila do vozila pitali da li smo navijači, a nakon dolaska Žandarmerije i pojavljivanja u našem vidokrugu uniformisanih lica sa dugim cijevima, rečeno nam je da skup nije najavljen i da se vratimo odakle smo došli. Nakon pola sata ispitivanja natjerali su mene i moje sugrađane da se vratimo nazad i oduzeli nam slobodu na pravo kretanja. Isto je urađeno u Karakaju gdje je takođe bio punkt policije uz podršku žandarmerije sa dugim cijevima, a isto tako i kod ulaska u grad kod zvorničke bolnice gdje su takođe vratili kolonu auta izvan grada.

Ovo otvara niz pitanja, ali ono prvo i najvažnije čime su navijači BiH od zvorničke policije zaslužili zastrašivanje dugim cijevima, čime smo zaslužili zabranu kretanja, čime smo to zaslužili kvarenje slavlja i veselja i to još od policije koja se plaća iz budžeta kojeg svojim radom i ja lično punim!? Jel to policija čuva hator  pojedincima koji bi se uzemirili kada vide da se ljudi vesele zbog pobjede BiH. Jel preče policiji da se ne uznemire pojedinci u Zvorniku koji stalno i javno putem društvenih mreža svojim sugrađanima druge vjere šalju poruke mržnje, pišu najgnusnije uvrede i prijetnje i pitaju kako je moguće da u Zvorniku Bošnjaci žive i vesele se!? Jel to grijeh ako se Bošnjaci vesele?

Ostaje pitanje koje nas sve boli: Zašto je problem mirno proslaviti uspjeh reprezentacije svoje države? Zašto se ljudi koji nisu nikoga vrijeđali, provocirali niti ugrožavali osjećaju kao da rade nešto pogrešno?

U moje ime i svih navijača koji smo sinoć od naše policije koja treba da nas štiti, doživijeli neprijatnosti koje sam teško mogao zamisliti, tražim izvinjenje. Od političkih partija tražim da se utvrdi odgovornost za ovo što je napravljeno građanima grada Zvornika koji navijaju za reprezentaciju BiH.

I da, kolone vozila sinoć su prošle kroz Bratunac i Srebrenicu na opšte oduševljenje svih građana u ovim sredinama bez obzira na vjersku i narodnu pripadnost.

(Dvadesetogodišnji navijač Bosne i Hercegovine iz Zvornika)

Example 300250

Odgovori

Posebna ponuda

Želiš li naručiti romane Fajke Kadrića po posebnoj cijeni?

Ako voliš domaće autore, snažne priče i knjige koje možeš naručiti direktno na svoju adresu, pogledaj dostupne romane i izaberi one koje želiš imati u svojoj kolekciji.

Odaberi knjige i pošalji narudžbu

Označi jednu, dvije ili tri knjige. Cijena se automatski računa prema broju odabranih knjiga. Plaćanje je pouzećem, a poštarina iznosi 11 KM.

1 knjiga 40 KM + 11 KM poštarina
2 knjige 75 KM + 11 KM poštarina
3 knjige 90 KM + 11 KM poštarina

Odaberite knjige:

Možete označiti maksimalno 3 knjige.

Odaberite knjigu da se prikaže ukupna cijena.