Enormno poskupljenje i nestašica repromaterijala, te sukob u Ukrajini doveli su domaći građevinski sektor u nikad teži položaj zbog čega su mnogi zaustavili stanogradnju.
Potvrđuje to i statistika, a prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku u prvom tromjesečju ove godine u odnosu na isti period lani zabilježen je pad proizvodnje od šest procenata u sektoru visokogradnje.
Direktor i vlasnik preduzeća iz Zvornika Ivo Jokić rekao je da su mnogi investitori zaustavili investicije zbog straha od novih poskupljenja i situacije u Ukrajini.
– Završavamo objekte koji su već ranije ugovoreni, neke smo morali zaustaviti dok ne vidimo šta će se dešavati u narednom periodu. Sa Vladom pokušavamo da postignemo dogovor u vezi sa primjenom klizne skale za državne projekte u kojima učestvujemo, a kada je riječ o stanogradnji mnogi su stali i čekaju rasplet situacije u pogledu cijena građevinskog materijala – rekao je Jokić.
Dodao je da bez obzira na sva ova dešavanja, cijena kvadrata neće pasti, naprotiv, očekuje se dalji rast.
– Skok cijena građevinskog materijala dovodi do novog poskupljenja kvadrata za oko deset odsto u narednom periodu. Nekih građevinskih materijala poput kamene vune nema nikako na tržištu, teško je kupiti armaturu, bukvalno se dobijaju ponude danas za danas – istakao je Jokić, naglasivši da je građevinarstvo u nikad goroj situaciji.
Podsjetio je da je čeličana u Ukrajini bila jedan od najvećih snabdjevača, a s obzirom da je uništena, ponude koje dobijaju važe svega 24 časa.
Iako situacija nije nimalo sjajna posla i dalje imaju u preduzeću iz Prijedora, a direktor tog preduzeća Milan Mamlić kaže da se traže stanovi od 45 kvadrata iako je kvadrat u tom gradu otišao na 2.500 KM.
– Nema materijala koji nije poskupio, a dobavljači najavljuju da će sredinom maja cijene porasti za još desetak procenata. Kilogram željeza lani je koštao 0,90 KM, sada košta 2,69 KM, kilogram eksera plaćali smo 1,60, sada je 2,70 maraka. Termoizolacioni materijali su poskupjeli zbog enormnog rasta cijena energenata – rekao je Mamlić, piše Glas Srpske.
Građa
Milan Mamlić je rekao da i ne čudi toliko što su poskupjeli materijali iz uvoza, ali naglašava da je poskupjela i sirovina koja se proizvodi kod nas.
– Drvena građa je koštala 250 maraka po kubiku, sada je 550 KM. Cijena je tolika jer je potražnja u inostranstvu porasla i s obzirom na to da mogu da izvezu svu građu podigli su cijene i za nas, ko izdrži, izdrži – rekao je Mamlić.