Reklamni prostor
BiznisNajnovijeRegijaVijesti

Litijum u Podrinju i preporuke akademske zajednice

×

Litijum u Podrinju i preporuke akademske zajednice

Share this article
https://zvornicki.ba/arcelor-mittal-prijedor-obustavio-rad/

Stručnjaci sa BioloÅ”kog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Instituta ā€œSiniÅ”a StankoviÄ‡ā€, Instituta za multidisciplinarna istraživanja kao i Prirodnjačkog muzeja i Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u NiÅ”u izradili su izveÅ”taj na temu projekta eksploatacije litijuma ā€œJadarā€, u kome zaključuju da:

ā€œZbog očekivanih ireverzibilnih promena u pojedinim eko-sistemima, kao i rizika od značajnog ugrožavanja živog sveta Jadra, Drine i nizvodnih vodotokova,Ā optimalna i osnovna mera za sprečavanje negativnih posledica na stanje biodiverziteta na ovom području je odustajanje od planirane eksploatacije i prerade minerala jadarita.ā€

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Rad je predstavljen u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU).

Podsjećamo, projekat eksploatacije ruda koje sadrže litijum planiran je i na lijevoj obali Drine, na planini Majevici, OpÅ”tina Lopare, u Republici Srpskoj.

U okolnostima realizacije ova dva projekta, Grad Zvornik i Grad Bijeljina bi se naÅ”li u teritorijalnom ā€œsendvičuā€ izmedju dva rudnika litijuma – jednog u Loznici i drugog u Loparama, koji bi vazduÅ”nom linijom bili na 50-ak kilometara udaljenosti.

LINK:

https://www.sanu.ac.rs/snimak-naucnog-skupa-projekat…/

Example 300250

Odgovori