U organizaciji Bit alijanse i kompanije “Skyline Communications” u Sarajevu je održan Forum pametnih gradova, deveti po redu. Grad Zvornik dio je zajednice koja već pet godina okuplja predstavnike lokalnih samouprava, akademske zajednice, institucija i industrije informacionih tehnologija.
Ovogodišnji forum bio je posvećen povezanosti sistema odnosno važnosti saradnje između tehnologije, gradskih službi i digitalnih platformi. Međusobno povezani sistemi omogućavaju gradovima da funkcionišu brže, efikasnije i održivije, rečeno je tokom diskusije.
Kroz prezentacije i diskusije učesnici su istakli da povezivanje gradskih sistema ne podrazumijeva samo uvođenje novih tehnologija, nego i njihovu međusobnu usklađenost. Kada se podaci iz različitih oblasti, kao što su saobraćaj, energetika, javna rasvjeta i komunalne usluge, objedine i analiziraju u realnom vremenu, grad postaje organizovaniji i spremniji da odgovori na potrebe svojih stanovnika.
Nova DataMiner platforma
Na forumu je predstavljena i „DataMiner“ platforma, tehnologija koja omogućava integraciju sistema. Platforma povezuje različite izvore podataka na jedno mjesto i omogućava cjelovit pregled procesa javne lokalne samouprave, što olakšava planiranje, praćenje i donošenje odluka zasnovanih na stvarnim informacijama.
Učesnici su se složili da povezivanje sistema ne podrazumijeva samo tehnološke inovacije, nego i jačanje povjerenja, saradnje i koordinacije između sektora. Upravo takva povezanost omogućava gradovima da efikasnije koriste resurse, smanje troškove i stvore sigurnije i ugodnije okruženje za život.
ž