U veÄini osnovnih Å”kola u RS biÄe organizovana biraÄka mjesta za lokalne izbore 15. novembra pa Äe se nastava u tim obrazovnim ustanova od 16. do 20. novembra odvijati online i putem RTRS, dok je samo poneka srednja Å”kola u RS biraÄko mjesto, tako da Äe srednjoÅ”kolci nastavu pohaÄati uglavnom u klupama, potvrdili su juÄe direktori Å”kola.
Miroslav Popržen, predsjednik Aktiva direktora osnovnih Å”kola banjaluÄke regije, rekao je da uÄenici neÄe iÄi u Å”kolu od 16. do 20. novembra zbog dezinfekcije prostorija nakon lokalnih izbora, nego Äe nastavu da prate na daljinu. “Äaci Äe imati moguÄnost da Äasove prate putem televizijskog prenosa, kao Å”to je to bilo realizovano i u drugom polugodiÅ”tu prethodne Å”kolske godine, jer su sve osnovne Å”kole u Banjaluci predviÄene kao biraÄka mjesta”, kazao je Popržen. Željka OpaÄiÄ, direktorica OÅ “Ivo AndriÄ” iz Banjaluke, kazala je da je njihova Å”kola ustupljena kao biraÄko mjesto na izborima, tako da Äe se nastava naredne sedmice odvijati na daljinu.
“NaÅ”a Å”kola je, i kada je nedavno bila obustava nastave jednu sedmice, sve radila online od prvog do devetog razreda, kako Äemo raditi i sada. Nastavnici unose online Äasove u raspored i uÄenici online prate nastavu, a naravno da Äasovi na RTRS mogu biti i podrÅ”ka i pomoÄ”, navela je OpaÄiÄeva za “Nezavisne”. Valentina Sovilj, predsjednica Aktiva direktora srednjih Å”kola prijedorske regije, kazala je da su osnovne Å”kole uglavnom biraÄka mjesta, dok su samo dvije srednje Å”kola u Prijedoru biraÄka mjesta. “Äaci ostalih srednjih Å”kola Äije Å”kole nisu predviÄene kao biraÄka mjesta redovno Äe iÄi na nastavni proces iduÄe sedmice”, kazala je Soviljeva.
Tijana VasiljeviÄ StokiÄ, predsjednica Aktiva direktora srednjih Å”kola regije Doboj istiÄe da u Å”kolama koje su obuhvaÄene kao biraÄka mjesta Äaci neÄe iÄi na nastavu u periodu od 16. do 20 novembra, jer je ta sedmica, kako ona kaže, predviÄena za dezinfekciju Å”kolskih objekata. Ljuban BajiÄ, predsjednik Aktiva direktora srednjih Å”kola banjaluÄke regije, istiÄe da od 11 srednjih Å”kola, njih sedam nisu predviÄena za biraÄka mjesta. “Äetiri srednje Å”kole na banjaluÄkoj regiji su biraÄka mjesta i u njima se neÄe odvijati nastava, nego Äe uÄenici pratiti nastavu online, a u svim ostalima ide se redovno na nastavu”, kazao je BajiÄ. Mirko JoviÄ, direktor Medicinske Å”kole u Banjaluci, istiÄe da njihovi Äaci naredne sedmice redovno pohaÄaju nastavu, jer, kako kaže, objekat te Å”kole nije biraÄko mjesto.
Iz Ministarstva prosvjete i kulture RS kazali su da u periodu od 16. do 20. novembra sve Å”kole koje su predviÄene kao biraÄka mjesta dužne organizovati nastavu na daljinu. “Nastava na daljinu Äe se realizovati koriÅ”tenjem sredstava elektronske komunikacije, a za uÄenike osnovnih Å”kola i putem Radio-televizije Republike Srpske”, kažu iz Ministarstva. Dodaju da u navedenom periodu, osnovne i srednje Å”kole, kao i podruÄna odjeljenja u sastavu istih, koje nisu predviÄene kao biraÄka mjesta treba da organizuju vaspitno-obrazovni rad u Å”kolskim prostorijama, osim Å”kola koje imaju saglasnost za izvoÄenje nastave na daljinu. “Dezinfekciju Å”kolskih prostorija u periodu od 16. do 20. novembra vrÅ”iÄe RepubliÄka uprava civilne zaÅ”tite RS”, dodali su iz nadležnog ministarstva.











