Reklamni prostor
Crna HronikaNajnovije

PROGLAŠENA VANREDNA SITUACIJA U LOZNICI “Požar je zahvatio tri hektara, dim će trajati danima”

×

PROGLAŠENA VANREDNA SITUACIJA U LOZNICI “Požar je zahvatio tri hektara, dim će trajati danima”

Share this article

Gradski štab za vanredne situacije Loznice, na vanrednoj sednici održanoj 28. juna, proglasio je vanrednu situaciju na delu teritorije grada, u zoni deponije i širem području MZ 4. juli.

PROGLAŠENA VANREDNA SITUACIJA U LOZNICI "Požar je zahvatio tri hektara, dim će trajati danima"
Example 468x60

Gradonačelnica i komandant Štaba, Dragana Lukić, istakla je da će redovno informisati javnost u vezi sa situacijom na terenu.

– Požar na gradskoj deponiji u Loznici izbio je iznenada i brzo se proširio, zahvativši preko tri hektara. Vatra je delimično ugašena na površini, ali je plamen zahvatio duboke slojeve otpada, što izaziva intenzivan dim koji će trajati danima.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Na terenu je angažovano 31 operativac, više vatrogasnih vozila i radnih mašina iz Loznice, Malog Zvornika i Šapca, uključujući i Dobrovoljno vatrogasno društvo.

Zahvaljujući brzoj reakciji, sprečeno je širenje požara ka obližnjim kompanijama Mint i Adient. Teren je veoma nepristupačan, gašenje otežavaju kanali, duboki slojevi otpada i vetar. Helikopter trenutno nije angažovan, jer nije procenjeno da bi imao dovoljan efekat, ali se opcija razmatra ukoliko se stanje pogorša. Sednica Gradskog štaba sazvana je kako bi se analiziralo stanje i koordinisale dalje aktivnosti. Prisutni su bili članovi štaba, predstavnici javnih službi, komunalnih preduzeća i sektora za vanredne situacije. Situacija je pod stalnim nadzorom, a dalje angažovanje dodatnih snaga moguće je ukoliko stanje to bude zahtevalo – stoji u saopštenju.

Oglasio se Ministarstvo

Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je večeras da je automatska merna stanica za kvalitet vazduha u Loznici tokom današnjeg dana pokazala dobar kvalitet vazduha i nakon izbijanja požara na gradskoj deponiji.

Prema informacijama Agencije za zaštitu životne sredine, u protekla 24 časa u Loznici satne vrednosti koncentracija suspendovanih čestica PM10 bile su manje od 11 mg/m3, a dnevna granična vrednost je 50 mg/m3.

To znači da su izmerene vrednosti bile izuzetno niske i nije moguće da dnevna granična vrednost bude premašena ukoliko se zadrži ovakav nivo koncentracija, objavilo je Ministarstvo zaštite životne sredine na svojoj Fejsbuk stranici.

Građani koji žive u neposrednoj blizini akcidenta mole se da ne otvaraju prozore svojih domova kako bi sprečili ulazak dima do potpunog gašenja vatre.

Inače, na automatskoj mernoj stanici u Loznici prate se suspendovane čestice PM10 i PM2.5, sumpor-dioksid, azot-dioksid i ozon, a u toku današnjeg dana nijedna nije prekoračila graničnu vrednost, dodaje se.

Nakon izbijanja požara na deponiji u Loznici na teren su izašle vatrogasaca spasilaca, a angažovane su i komunalne službe Grada Loznice, opštine Mali Zvornik i Grada Valjeva kako bi se vatra što pre stavila pod kontrolu.

Na terenu je i u ovom momentu angažovan veliki broj službi i situacija se kontinuirano prati.

(Blic)

Example 300250

Odgovori