Reklamni prostor
BiznisNajnovijeRegijaVijesti

Srebrenica: Fabrika za preradu mlijeka do kraja godine

×

Srebrenica: Fabrika za preradu mlijeka do kraja godine

Share this article

Danas su u radnoj posjeti načelniku opŔtine Srebrenica boravili predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ŕumarstva i vodoprivrede RS. Na sastanku je bilo govora o izgradnji sistema za navodnjavanje u ovoj opŔtini, kao i o otvaranju mljekare.

Srebrenica: Fabrika za preradu mlijeka do kraja godine




ā€žPripremamo tenderisanje za idejni projekat, da pronađemo najboljeg izvođača, da uradimo idejno rjeÅ”enje i nakon toga da krenemo u projektovanje sistema, koji će biti rađen po uzoru na onaj u Bratuncu, ali bi bio složeniji nego u Bratuncu. Obuhvatili bismo povrÅ”inu od nekih 600 hektara i na području Skelanaā€œ, izjavio je direktor Jedinice za koordinaciju projekata pri Ministarstvu poljoprivrede Stefan Mitrović.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Kako je istakao, radovi bi trebali početi na proljeće sljedeće godine.

Sastanak je održan i kao odgovor na inicijativu opŔtine Srebrenica za izgradnju pogona za preradu mlijeka.

 

ā€žOko 2,5 miliona litara mlijeka se proizvodi na području četiri opÅ”tine: Srebrenice, Bratunca, Vlasenice i Milića. To je značajan potencijal i investitor iz Austrije je veoma zainteresovan. U toku je izrada projektne dokumentacije i objekta. Jednim dijelom opÅ”tina učestvuje: opÅ”tinsko rukovodstvo treba da obezbijedi lokaciju, objekat da privedu namjeni, investitor će donijeti svoju opremu, svoju tehnologiju i otkupljivaće mlijeko sa područja ovih opÅ”tina, a proizvode plasirati na teritoriji BiHā€œ, izjavio je Zoran Maletić, pomoćnik ministra poljoprivrede.

Već u toku naredne sedmice načelnik opÅ”tine će otputovati u Austriju, gdje bi trebao potpisati ugovor sa austrijskim investitorom.

ā€žOni će u narednih nekoliko mjeseci doći u Srebrenicu, predati nam idejni projekat kako bismo mogli objekat koji je bio namijenjen za vezionicu adaptirati za mljekaru, raspisati tender i, naravno, u ovoj godini početi sa proizvodnjomā€œ, rekao je načelnik opÅ”tine Mladen Grujičić.




ā€žNakon Å”to potpiÅ”emo ugovor, oni će u Austriji početi da proizvode naÅ”e proizvode i da ih plasiraju na tržiÅ”te sa njihovim mlijekom, ali sa naÅ”im logoom, to će biti srebreničko mlijeko, jogurt i na taj način će vidjeti kakva će biti reakcija na taj proizvodā€œ, dodao je Grujičić.

U fabrici za preradu mlijeka direktno zaposlenje će pronaći 20-30 ljudi, dok će indirektno taj broj biti daleko veći.

(upsmedia)

Example 300250