Reklamni prostor
BiHNajnovijeVijesti

Upućen prijedlog da se penzije povećaju za najmanje 20 odsto!?

×

Upućen prijedlog da se penzije povećaju za najmanje 20 odsto!?

Share this article

Poslanik Stranke za BiH u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Admir Čavalić (SBiH) i nezavisni poslanik Almedin Aliefendić zatražili su izmjene Zakona o PIO u tom entitetu.

U Republici Srpskoj vlasti su krajem prošle godine najavile povećanje penzija od 6,25 posto od januara, uz mogućnost još jednog rasta tokom godine. Međutim, iskustva iz ranijih godina pokazuju da su dodatna povećanja uglavnom ograničena i niža od 3 posto, prema zapažanjima portala Srpskainfo. I pored toga, iz Fonda PIO RS ističu da će januarsko povećanje doprinijeti očuvanju postojećeg životnog standarda penzionera. Zaključak: Velike razlika između entiteta Iako će penzioneri u oba entiteta dobiti veće penzije, razlika u rastu primanja između Federacije BiH i Republike Srpske bit će sve izraženija. Novi sistem usklađivanja u FBiH donosi znatno veće iznose, dok RS i dalje ostaje pri umjerenijim povećanjima.
FOTO: Ilustracija

Oni su u parlamentarnu proceduru uputili prijedlog da se u Budžetu za narednu godinu nađe prijedlog prema kojem će se povećati penzije za minimalno 20 odsto kao minimum pravednosti.

“Uvažavajući činjenicu da Vlada Federacije Bosne i Hercegovine tokom 2025. godine nije dostavila u parlamentarnu proceduru najavljeni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, te uzimajući u obzir složenu socio-ekonomsku situaciju penzionera u Federaciji Bosne i Hercegovine, pristupili smo izradi ovog prijedloga zakona s ciljem unapređenja ekonomsko-socijalnog položaja penzionerske populacije počev od 1. januara 2026. godine. Napominjemo da su predstavnici Vlade ranije najavljivali određene promjene, međutim kako ide kraj godine, sve manje se o tome priča”, ističu oni u svom prijedlogu, prenosi Avaz.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Navode da su penzioneri među najugroženijim građanima, koji su suočeni s inflacijom, svakodnevnim poskupljenjima osnovnih životnih namirnica i naglim rastom cijena komunalija i električne energije.

Poručuju da penzioneri žive ispod granice dostojanstva te su sada su potisnuti na marginu, što se mora promijeniti.

Example 300250

Odgovori