Mladi luk uobičajeno dospijeva u rano proljeće i prvo je povrće koje zelenim perjem nagovještava buđenje prirode poslije zime.
Ali, na njivi Dalibora Roksandića u Orašcu kod Šapca, na površini 20 ari mladi luk je iznikao kad mu vrijeme nije, u jesen.
“U proleće je na toj njivi zasađen luk holandski pogačar. Dva puta sam prskao protiv trave, ali nijedno nije uspelo. Izrasla je visoka trava, onda su počele vrućine i dva meseca nije pala kap kiše. Počeo je da truli, pa ga nismo ni vadili. Sada se cela njiva zeleni i prodajem mladi luk u jesen”, objasnio je Dalibor.
Kada je nedavno pokosio travu i potom pala kiša iz glavica koje su ostale u zemlji luk je počeo da raste.
Iz skoro svake glavice najmanje po jedan struk, a iz mnogih veliki žbunovi.
Temperature mu prijaju pa je brzo porastao i Dalibor sada na pijaci u Šapcu uz sezonsko povrće iz svoje bašte prodaje i mladi luk.
“Kupuju ljudi vezu-dvije, mnogo manje nego u proleće. Možda se neko javi i uzme veću količinu direktno sa njive”, kaže Dalibor.
Veza od nekoliko struka košta svega 30 dinara. Ako bi, kojim slučajem, uspio da proda sve što je niklo Dalibor bi više zaradio nego da je krajem ljeta vadio glavice. Naime, brojni poljoprivrednici se žale da crni luk brzo truli, pa nemaju dovoljno ni za svoje potrebe.
“Cela godina je, zbog vremenskih prilika, bila veoma nepovoljna ne samo za crni luk. Sve povrće što je rodilo iznosio sam na pijacu, a dio smo ostavili da supruga napravi zimnicu koju prodajemo. Uz to ona pravi i starinske kolače i štrudle, pa u ponudi imamo širok asortiman slanog, kiselog i slatkog, ko šta voli”, dodao je na kraju.
Čekajući kupce mladog luka vrijedni domaćin je zasadio oko 100 kilograma srebrenjaka koji za prodaju stiže u proljeće.