Prema važećim propisima, porodiljsko odsustvo u FBiH traje 12 mjeseci neprekidno. U slučaju rođenja blizanaca, trećeg ili svakog narednog djeteta, to odsustvo može trajati i do 18 mjeseci. Odsustvo počinje najranije 45 dana, a najkasnije 28 dana prije očekivanog termina poroda, prema nalazu ovlaštenog ljekara.
Naknada za vrijeme porodiljskog odsustva nije jedinstvena na nivou FBiH, već se razlikuje od kantona do kantona. U nekim kantonima ona iznosi i do 90% prosječne plate, dok su u drugima iznosi niži ili uopće nisu predviđeni.
Porodiljsko odsustvo u TK
U Tuzlanskom kantonu porodilje ostvaruju pravo na naknadu putem nadležnih općinskih centara za socijalni rad, a iznosi i uslovi su definisani na osnovu kantonalnih propisa. Tuzlanski kanton od aprila 2022. godine svim porodiljama isplaćuje mjesečnu naknadu u iznosu od 1.000 KM, dok je ostavljena mogućnost da poslodavac zaposlenim porodiljama može isplatiti razliku do 90 posto plaće koju je žena primala zadnjih šest mjeseci dok je bila na trudničkom.
Nezaposlene porodilje također imaju pravo na ovu naknadu, ali pod uslovom da su prebivalište i prijavljeno boravište imale u TK najmanje godinu dana prije rođenja djeteta. Prijavu za ostvarivanje prava nezaposlena majka podnosi centru za socijalni rad, najkasnije u roku od 60 dana od dana rođenja djeteta.
Naknada se isplaćuje najduže 12 mjeseci, i odnosi se na svako novorođeno dijete. U slučaju rođenja blizanaca ili trećeg i svakog narednog djeteta, može se ostvariti i dodatna podrška, ali to zavisi od trenutnih kantonalnih odluka i budžetskih mogućnosti.
U TK je također omogućeno korištenje skraćenog radnog vremena po završetku porodiljskog odsustva, i to u trajanju do jedne godine života djeteta, a u posebnim slučajevima i duže. Ovo pravo majke ostvaruju putem zahtjeva poslodavcu, uz medicinsku dokumentaciju i potvrdu nadležnog ljekara.
Tuzlanski kanton je među rijetkima koji su sistemski uredili porodiljske naknade i uskladili ih sa federalnim zakonom, ali porodilje i dalje ukazuju na potrebu dodatne podrške, posebno u pogledu fleksibilnog rada i institucionalne pomoći nakon završetka osnovnog porodiljskog odsustva.
Šta je s očevima?
Zakon omogućava i očevima da preuzmu dio porodiljskog odsustva, ali tek nakon što prođu prva dva mjeseca od rođenja djeteta. Ovo pravo se najčešće koristi u slučaju kada majka nije u mogućnosti da nastavi s njegom djeteta, bilo iz zdravstvenih ili drugih opravdanih razloga.
Iako postoji jasna zakonska osnova za porodiljsko odsustvo u FBiH, različita praksa u kantonima i neujednačena visina naknada i dalje predstavljaju izazov. Postoje inicijative za usklađivanje prava na federalnom nivou, ali do njihove realizacije porodilje i dalje ostaju ovisne o mjestu prebivališta.
(Tuzlainfo)