“Da bi odluka Nadzornog odbora stupila na snagu, istu treba potvrditi Skupština Društva na sjednici koja bi trebala biti održana početkom marta ove godine”, navedeno je.
Kažu kako se prilikom donošenja odluke Nadzorni odbor rukovodio isključivo ekonomskim motivima, jer u posljednje tri godine akumulirani gubitak FDS iznosi 7,5 miliona KM.
“Ovaj prijedlog odluke je posljedica dugogodišnjeg sistemskog uništavanja domaće duhanske industrije od strane nadležnih, kako primarne industrijske proizvodnje tako i prerade, proizvodnje i plasmana duhanskih proizvoda, tako da se za duhansku industriju u BiH može reći da ona, ustvari, više ne postoji”, saopćeno je.
Dalje navode kako je Uprava Društva ponudila radnicima koji će zbog likvidacije FDS-a ostati bez posla, otpremnine u daleko višim iznosima i pod mnogo povoljnijim uvjetima nego što to predviđa Zakon o radu FBiH.
“Zaposlenicima su ponuđene otpremnine koje su dva do pet puta više u odnosu na maksimalne propisane Zakonom o radu ovisno o dužini radnog staža svakog uposlenika. Trenutno su u toku konsultacije o ponuđenim uvjetima sa Samostalnim sindikatom radnika FDS-a, kao jedinim ovlaštenim predstavnikom zaposlenih u FDS-u”, kazali su.
Ističu kako je Uprava FDS-a čvrsto opredjeljena da niko od zaposlenika ne smije biti uskraćen za prava koja im pripadaju prema pozitivnim zakonskim propisima.
“Još jednom naglašavamo da je FDS u proteklom periodu, unatoč negativnom trendu poslovanja, uredno izvršavao sve svoje finansijske obaveze prema zaposlenima, poreskim institucijama kao i dobavljačima. Nažalost, uprkos maksimalnim naporima svih uposlenih u FDS-u , a imajući u vidu negativne efekte akcizne politike na nivou BiH , dalji opstanak FDS-a nije moguć”, zaključili su.
Kažu da je vlasnik FDS-a, BADECO ADRIA d.d., rukovođen isključivo ekonomskim razlozima od 2018. godine do danas investirao u BiH 20 miliona KM u industriju koja je procijenjena perspektivnom i koja trenutno zapošljava više od 200 radnika.
“Pogon se nalazi na istoj lokacji kao i FDS, a među osobama koje su našle zaposlenje u novim pogonima nalazi se i značajan broj bivših zaposlenika FDS-a”.
Podsjetimo, Fabrika duhana Sarajevo osnovana je 1880. godine i bila je jedna od prva četiri industrijska preduzeća u BiH. Prva fabrika ovog preduzeća se nalazila u sarajevskom naselju Marijin Dvor, a 1960. godine preduzeće seli sa svojim proizvodnim pogonima u sarajevsko naselje Pofalići, gdje boravi i danas.
Najpoznatiji proizvod i sigurno jedan od najuspješnijih proizvoda ovog preduzeća su cigarete Drina, poznate i pod imenom Sarajevska Drina.
Bez posla će ostati oko 150 radnika.