Potrebno je posebno istaći da je JZU Bolnica Zvornik jedina zdravstvena ustanova u regiji koja među svojim zaposlenim medicinskim osoblјem ima pedijatra – pulmologa.
Ovim povodom razgovarali smo dr Ivanom Prodanović, pedijatrom – pulmologom, koja nam je rado izašla u susret i odgovorila na nekoliko veoma važnih pitanja vezanih za njenu užu specijalizaciju.
Prije svega, da upoznamo ko je dr Ivana Prodanović.
Dr Ivana Prodanović, specijalista pedijatar – pulmolog, rođena je 1976. godine u Tuzli. Završila je srednju medicinsku školu, po čijem završetku upisuje studije medicine u Beogradu.
Nakon završenog Medicinskog fakulteta u Beogradu, sa stečenim zvanjem doktora medicine, započinje svoj radni staž u Zdravstvenom centru Zvornik.
Specijalizantski staž iz pedijatrije obavila je u Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i djeteta na Novom Beogradu, gdje je položila specijalistički ispit iz pedijatrije 2012. godine sa ocjenom odličan 5, čime je stekla zvanje specijaliste pedijatrije.
Užu specijalizaciju iz pulmologije položila je u decembru 2019. godine, a u julu 2020. godine odbranila je rad iz uže specijalizacije na temu: ”Značaj kliničkog skrolovanja u procjeni težine bronhiolitisa kod odojčadi i male dece” čime je stekla zvanje pulmologa.
Zaposlena kao dio stalne postave doktora na Odjelјenju za pedijatriju JZU Bolnica Zvornik kao pedijatar – pulmolog, čime značajno doprinosi radu ovog odjelјenja.
Udata je i majka troje djece.
- Možete li nam pojasniti šta je dječija pulmologija?
Dječija pulmologija je važna oblast pedijatrije, koja se bavi dijagnostikom i liječenjem akutnih i hroničnih bolesti gornjih i donjih disajnih organa i plućnog parenhima kod pacijenata uzrasta 0 – 18 godina.
- Koje bolesti obuhvata dječija pulmologija?
Infekcije gornjih disajnih puteva (Nasopharyngitis, Tonsillitis, Laryngitis),
Infekcije donjih disajnih puteva (Bronchiolitis, Bronhitisi, upale pluća),
Alergijske bolesti gornjih disajnih puteva (alergijski rinitisi),
Alergijske bolesti donjih disajnih puteva (astma).
Ovdje, svakako, treba napomenuti i druge bolesti koje se često manifestuju respiratornim tegobama, a u svojoj osnovi imaju problem drugog organskog sistema, te je prepoznavanje takvih simptoma jako bitno, jer sprječava progresiju tegoba i dugoročne poslјedice, kao i upotrebu lijekova koji nisu djelotvorni ili, čak, mogu naškoditi djetetu.
Uvećanje trećeg krajnika i postnazalno slivanje problem je sa kojim se često susrećemo. Od roditelјa dobijam podatak o epizodama „ponovlјenih bronhitisa“, a u takvim slučajevima davanje inhalatornih kortikosteroida često je nedjelotvorno ili pogoršava postojeće stanje.
Alergije na protein kravlјeg mlijeka spadaju u grupu najčešćih alergija na hranu kod djece do pete godine života, a mogu se manifestovati i respiratornim tegobama. U tim slučajevima davanje adekvatne mliječne formule i eliminaciona dijeta otklanjaju postojeće tegobe.
Urođene anomalije disajnih puteva koje se često ispolјavaju tegobama u vidu problema sa hranjenjem, čestim respiratornim infekcijama ili njihovom kombinacijom, moraju se pravovremeno prepoznati od strane dječijeg pulmologa, te u putiti na dopunsku dijagnostiku, jer se većina takvih tretira hirurški.
- Koji su najčešći razlozi zbog kojih roditelјi dovode djecu kod pulmologa?
Na pregled kod pulmologa djeca se najčešće upućuju sa prethodnim anamnestičkim podacima o ponovlјenim epizodama škripanja, zviždanja u grudima koji zahtjevaju ponovlјenu potrebu za inhalacijama.
Moram naglasiti da je astma u dječijem uzrastu najčešće hronično obolјenje u svijetu i kod nas, te da se broj obolјelih iz godine u godinu povećava.
Dešava se da pacijenti dolaze sa podacima o “čestim” prehladama, a pažlјivo uzetom anamnezom i kliničkim pregledom dolazi se do saznanja da je bolest alergijske prirode, što zahtjeva potpuno drugačiji pristup u izboru lijekova, a samim tim se sprječava bespotrebno davanje antibiotika.
- Da li postoji određeno doba godine kada su posjete dječijem pulmologu učestalije?
Svakako da je to period jesen-zima-prolјeće, kada su respiratorni virusi u većem procentu prisutni svuda oko nas, iako se određeni respiratorni virusi pojavlјuju i tokom čitave godine.
Sezonski alergeni, kao što su polen drveća, trava, korov i ambrozija pojavlјuju se u određeno doba godine, dok su parenijalni (kućna prašina) prisutni tokom cijele godine.
- Kako vremenske prilike utiču na pojavu respiratornih tegoba?
Vremenske prilike su bitan faktor za manifestaciju respiratornih obolјenja, jer vlažnost vazduha mijenja fizička svojstva tečnosti na površini disajnih organa, te dovodi do njihovog zadeblјanja i nakuplјanja sekreta.
Bronhoopstrukciju takođe mogu pokrenuti jake emocije (smijeh, plač djeteta…), izloženost duvanskom dimu, te visokim koncentracijama alergena.
- Šta biste savjetovali roditelјima?
Moj savjet jeste da ne odlažu posjetu dječijem pulmologu, jer brzo i pravilno postavlјena dijagnoza predstavlјa jedini način kojim će se riješiti postojeći zdravstveni problemi i izbjeći davanje lijekova, koji u izuzetnim slučajevima mogu biti štetni i uticati na usporavanje rasta i pravilnog razvoja djeteta.
Ne treba ignorisati ponovlјene epizode kašlјa i/ili “sviranja” u grudima, posebno ukoliko su kod djeteta mlađeg uzrasta pokrenute jakim emocijama, smijehom, plačom i slično.
Treba, takođe, naglasiti da sve što “škripi” nije astma, a da se astma kod djece predškolskog i školskog uzrasta može samo manifestovati suvim kašlјem ili slabijim podnošenjem napora, bez drugih tegoba.
Akcenat stavlјam, svakako, na podatak da ukoliko dijete ima tegobe koje nakon davanja inhalacija prestaju ili se značajno umanjuju, takvi pacijenti zahtjevaju neodložan pulmološki pregled.
Mnoge bolesti mogu imitirati astmu, a da to nisu, ili ukoliko se javlјaju udruženo mogu otežavati liječenje astme.
Dječiji pulmolog je tu za naše najmlađe pacijente, da na vrijeme uoči i prepozna simptome, pravilno liječi i spriječi nastanak poslјedica na disajnim organima, što bi se prvenstveno odrazilo na nastanak hronične opstruktivne bolesti u odraslom dobu.
Zahvalјujemo se dr Ivani Prodanović za izdvojeno vrijeme i znanje, kako bi našim pacijentima približili i pojasnili značaj dječije pulmologije.
Prevencija, rano otkrivanje obolјenja i anomalija, pravilna dijagnoza i odgovarajuća terapija dječijeg pulmologa pravi su put do zdravog djeteta.