“Birač” je vještački podijeljen, a sve kćerke firme su dio jedne cjeline i jedna bez druge ne mogu da funkcionišu. Bili smo u značajnim problemima, prijetilo je da fabrika stane, gas je bio skup, a nabavka otežana. Odgovorno tvrdim da je preduzeća i čitav sistem spasila promjena energenta.

Rekao je ovo danas na suđenju Aleksandru Džombiću, bivšem predsjedniku Vlade RS, u banjalučkom Okružnom sudu kao svjedok odbrane Radovan Višković, premijer RS.

Podsjećamo, Džombić se tereti za zloupotrebu položaja pri dodjeli 19,4 miliona KM kredita preko IRB RS zvorničkoj firmi “Energolinija” upravo kako bi se izvršila promjena energenta. Prema optužnici Džombić je bio svjestan da je korisnik kreditno nesposoban i da neće moći vraćati kreditna sredstva. Višković je u to vrijeme bio izvršni direktor u “Boksitu” iz Milića.

Kako je Višković naveo izvršena je vještačka podjela “Birača”, a Litvanci su to vjerovatno učinili iz njima poznatih razloga. Kako je naveo sve “kćerke” firme jedna bez druge ne mogu da funkcionišu jer na na primjer bez “Energolinije” ne može raditi “Alumina”, a bez “Alumine” ni ” Boksit” nema kome prodavati rudu, a skoro sve su firme bile u istom krugu osim dvije koje su bile u Litvaniji.

“Prijetilo je da proizvodnja stane. Pokušali smo sa mazutom, ali to nije išlo. Bilo je malo manje od 1.500 radnika ‘Birača’ i ostalih naslonjenih firmi”, rekao je Višković.

Kako je naveo ponosan je da danas “Alumina” ima najveći izvoz u 45 zemalja, radnici imaju plate u prosjeku oko 1.200 maraka, kao i 13 platu.

Kako je naveo radnici su primali nekada samo 100 KM plate da opstanu.

“Sigurno da je to spasilo proizvodnju, jer je protok gasa bio otežan. Nije bilo dovoljno mazuta i ja kao direktor pokušao sam ga dostaviti, ali mala je to kaloričnost. Ugalj ima tu kaloričnu vrijednost da zadovolji tehnološki ciklus”, rekao je Višković.

Naveo je da je Vlada RS 2019. godine odobrila pozajmicu od deset miliona “Alumini” uz kamatu od četiri odsto i ona je vraćena.

Svjedok Džombiće odbrane bio je i Zoran Stevanović, gradonačelnik Zvornika, koji je naveo da je bio u kontaktu sa “Aluminom” koja je imala probleme u snabdijevanju gasom.

“Na primjer energent je bio 7 do 7,5 miliona maraka na mjesečnom nivou, a prelaskom na ugalj ušteda je bila 3-3,5 miliona”, rekao je Stevanović navodeći da su dali preporuku da se uđe u promjenu enregenta odnosno projekat rekonstrukcije kotlova.

“Da tad nije došlo do rekonstrukcije kotlova oni danas ne bi radili”, rekao je Stevanović i istakao je da postoji veliki značaj grupacije “Birač” i “Alumine” za tu regiju.

Svjedok Džombićeve odbrane Mile Matić, predsjednik upravnog odbora “Alumine”, kazao je da on vidi problem u tome jer novac od kredita nije namjenski trošen.

“To nisam rekao ja. To su utvrdili kontrolori IRB RS. Trebalo je da se urade dva kotla, a urađen je jedan”, rekao je Matić.

Naveo je da je “Alumina” iz vlasititih sredstava uradila drugi kotao, a ovo preduzeće je vratilo oko šest miliona kredita.

Kako je naveo namjeravalo se isplati u cjelosti ali je “Energolinija” otišla u stečaj i prestali su plaćati, a “Alumina” je tužila IRB RS.

Takođe je rekao i da “Alumina” ima 122 miliona maraka potraživanja koje joj duguju firme u Litvaniji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *