Na području Kalesije proteklih dana učestali su požari, a zabilježena su i dva požara većih razmjera u ova dva dana. O otkrivanju uzroka požara pokrenete su istražne radnje, mada se pretpostavlja da je isti izazvao ljudski faktor.

U izvještaju koji smo jutros dobili od PVJ Kalesija izgorjelo je 150 dunuma niskog rastinja u Gojčinu. Požar se dogodio u večernjim satima u petak, 24. marta.

Također, kazali su da je na području Gojčina došlo do aktiviranja požara dan prije, u četvrtak, gdje je izgorjelo 100 dunuma niskog rastinja. Vatrogasci su prijavu o požaru dobili u 17:35 sati, a isti su ugasili u 19:00 sati.

Vatrogasci su dodali da se radi o terenu koji se ne koristi, zapuštenom državnom zemljištu, koje je neko vjerovatno pokušao očistiti od rastinja i korova, pa je izazvao požar velikih razmjera. Inače je i prošle godine dogodio se veliki požar na području Gojčina, te su u gašenju pomogli i živinički vatrogasci. Ovo područje izloženo je čestim aktiviranjem požara u proljeće kada je aktivno čišćenjenje zamljišta od rastinja i korova zbog čega i dolazi do požara.

Proteklih dana bilo je i manjih požara na području naše općine i sve intervencije su uspješno završene.

Iz PVJ Kalesija apeluju na građane da se vatra ne pali na nedozvoljenim mjestima, mala nepažnja može uzrokovati velike posljedice, jer požari na ovakvim područjima veoma brzo se prošire, mogu ugroziti ljudske živote, stambene objekte, te šume…

Kantonalna uprava civilne zaštite upozorava na zabranu loženja otvorene vatre u šumama i na šumskom zemljištu, kao i na drugom zemljištu na udaljenosti manjoj od 150 metara od šume (član 20. Zakona o šumama, “Službene novine TK”, broj: 7/17). Fizičko lice koje loži
vatru suprotno propisanoj odredbi može biti kažnjeno novčanom kaznom od 500 do 1.500 KM (član 59. navedenog zakona). Također, Krivičnim zakonom Federacije Bosne i Hercegovine propisane su kazne zatvora i novčane kazne u slučaju da požar prouzrokuje veću materijalnu štetu ili opasnost za ljudske živote.
Apelujemo na sve građane, poljoprivrednike i šumske radnike, kao i pravna lica da se pridržavaju zakonskih odredbi, da se vatra ne pali na nedozvoljenim mjestima.
Mole se građani da ukoliko uoče šumski požar ili požar koji prijeti da će se prenijeti na šumu, ODMAH o tome obavijeste vatrogasnu jedinicu na broj 123, policijsku stanicu na broj 122 ili civilnu zaštitu na broj 121. Pravovremena reakcija veoma je važna za efikasno suzbijanje
i gašenje požara, stoji u upozorenju Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *