Komisija za utvrđivanje osnovanosti podnetih zahteva za naknadu štete zbog napada pasa lutalica na području grada Loznice primila je prošle godine ukupno 325 zahteva, 242 za naknadu štete usled ujeda pasa lutalica, jedan zbog ujeda mačke i 82 za štetu na domaćim životinjama. Komisija je zbog neosnovanosti odbila devet zahteva zbog ujeda pasa, jedan mačke i jedan za napad na domaće životinje.
Kako je navedeno u izveštaju komisije, Gradsko pravobranilaštvo je lani zaključilo ukupno 294 ugovora o poravnanju sa oštećenima, od toga 217za štetu usled ujeda i 77 za štetu nanetu domaćim životinjama. Ukupna vrednost zaključenih ugovora je 9,9 miliona dinara, od toga za ujede 7,4 i 2,4 za štetu na domaćim životinjama. U tom periodu podneto je 19 tužbi, zbog ujeda pasa 18 i jedna za štetu usled ujeda mačke.
Prema izveštaju nadležne komisije, prošle godine bila su 243 zahteva za naknadu štete, osam manje nego 2022, ali 15 više nego 2021, a 37 više nego 2020. godine. Prošle godine su o poravnjanju sa ošećenima zaključena 294 ugovora, 23 manje nego prethodne, a i ukupna vrednost je bila manja nego 2022. kada je to bilo 11,3, ili 2021. kada su iznosili 10,2 miliona dinara. Zbog ujeda pasa lutalica lani je prosečna vrednost isplaćene naknade bila 34.445, manja nego godinu pre kada je iznosila 39.676, ili 2021. kada je to bilo 44.840 dinara. Kod isplaćene štete na domaćim životinjama naknada je bila 32.345, najveća od 2020. kada je iznosila 17.148 dinara, a pretprošle 25.668 dinara.
Prema rečima predsednika nadležne komisije Živka Stefanovića, u Loznici se proteklih godina, ali i u Srbiji uopšte, beleži porast broja registrovanih povreda nanetih od strane pasa bez vlasnika. Uzrok porasta broja registrovanih povreda često se vezuje za početak uvođenja novčane naknade licima kojima su napušteni psi – psi lutalice naneli ozlede (ujedi i šteta na domaćim životinjama), a u više navrata bilo je i pokušaja zloupotrebe u cilju pribavljanja nadoknade jer je do njenog uvođenja prijavljivan značajno manji broj ujeda, a nakon uvođenja usledila je ‘’epidemija“.
– Postoji sumnja na lažno prijavljivanje ujeda pasa lutalica i moguće zloupotrebe i čini nam se da je ujeda pasa lutalica “malo previše”. Previše je toga i to ne samo u našem gradu nego u čitavoj Srbiji, a postupak dokazivanja zloupotrebe je jako težak. Dok god imamo nesavesne vlasnike pasa i olako pisane izveštaje o ujedu – ogrebotini, imaćemo i pse na ulici i zahteve i tužbe za isplatu odštete. Ujedi vlasničkih pasa u velikom broju slučajeva pokušavaju da se prikažu kao povrede nastale ujedom napuštenog psa zato što svu odgovornost u vezi povreda od strane pasa lutalica snosi grad na čijoj se teritoriji ujed dogodio. Kada je u pitanju vlasnički pas, onda odgovornost snosi sam vlasnik ili osoba koja je bila odgovorna za psa u trenutku kada je šteta ili povreda nastala. Dokazati bez svedoka da se radi o prevari jako je teško jer dokaza za to nemamo – objašnjava situaciju Stefanović.
Podseća da je Grad Loznica u prethodnom periodu radio na rešavanju problema pasa lutalica kroz ulaganje u zoohigijensku službu KJP “Naš Dom“, koja je blagovremeno preduzimala aktivnosti na njihovom pronalaženju i zbrinjavanju, ali i kroz projekat masovne sterilizacije pasa na teritoriji Loznice. Rešenje koje su sve lokalne samouprave do sada primenjivale jeste: “Skloniti sa ulica pse „lutalice“, smestiti ih u azile, i nakon veterinarske obrade, udomljavati ih”, ali se pokazalo da to nije dovoljno.
– Moramo pojačati rad komunalne inspekcije i komunalne milicije, ali i veterinarskih inspektora na kontroli i nadzoru nad sprovođenjem Pravilnika o načinu obeležavanja i registracije pasa i mačaka u cilju masovnijeg i obaveznog obeležavanja (čipovanja) svih pasa na teritoriji grada i kažnjavanja zbog držanja neobeleženih. Trebalo bi podići i standarde u azilima i obezbediti dobre uslove u kojima psi mogu da nastave normalan život, kako bismo otklonili rizik da pas koji je napušten, promrzao ili bolestan, dođe u situaciju da ugrozi nekoga na ulici. Takođe, moramo otkloniti uzroke stvarnih napada „pasa lutalica“, hranjenje na javnim površinama je zabranjeno, maženje pasa što najčešće rade deca, a završava se ujedom, ali i otkrivati i sankcionisati sumnjive prijave napada „pasa lutalica“.U rešavanju problema pasa lutalica moramo sve raditi u saradnji sa registrovanim udruženjima za zaštitu životinja. Osnov odgovornosti Grada je propuštanje da se preduzmu potrebne mere da bi se sprečilo nastupanje štete. Najveće propuštanje je ako ne suzbijamo neodgovorne vlasnike pasa. Više nemamo pravo da tolerišemo neodgovorne građane koji izbacuju svoje neobeležene pse na ulicu i da Grad isplaćuje odštete koje su njihovi psi prouzrokovali. Preduzimanjem i poštovanjem donetih mera i strategije sigurno ćemo postići bolji rezultat – smatra predsednik komisije.
Inače, u prva četiri meseca ove godine Komisija za utvrđivanje osnovanosti podnetih zahteva za naknadu štete zbog napada pasa lutalica primila je i obradila ukupno 68 zahteva. Od toga je 56 za naknadu štete usled ujeda pasa lutalica, a 12 za štetu na domaćim životinjama. Gradsko pravobranilaštvo je do kraja maja ove godine zaključilo 57 ugovora o poravnanju sa oštećenima, čija ukupna vrednost iznosi 1,9 milina dinara.
(T.M.S za Lozničke Novosti)