Više od 20 godina posle tragedije u rudniku u Sokobanji u istočnoj Srbiji, kada je poginulo 29 rudara, dogodila se nova teška nesreća u petak, 1. aprila 2022.

U obrušavanju dela jame, poginulo je osam rudara, a oko 20 povređeno, rekao je Rodoljub Živadinović, direktor Doma zdravlja Aleksinac za RTS.

U bolnicu u Aleksincu primljeno je 20 povređenih rudara i nisu životno ugroženi a još dvojica sa povredama grudnog koša zbrinuta su u Kliničkom centru Niš, rekli su direktori tih ustanova.

„Ne mogu, sinko, više da pričam o tome, celo jutro me samo ispituju. Muž mi ima povrede glave, grudnog koša, prijatelj mi je poginuo, stvarno ne mogu… Ali strašno stvarno”, rekla je jedna žena novinaru BBC-ja ispred bolnice u Aleksincu.

Ona nije želela da se predstavi.

U eksploziji u rudniku u Sibiru 52 mrtvih
Poginulo najmanje devet rudara u rudniku zlata u Kini
Ona radi u rudniku, da li joj je život lak
Svi rudari koji su bili zarobljeni u jami su izvučeni i osmoro poginulih je konačan broj, rekli su nadležni.

Saša Spasić, direktor Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja Resavica, saopštio je imena poginulih rudara – najmlađi je imao 31 godinu.

Šestorica poginulih su iz Aleksinca, jedan iz Vranja i jedan iz Sokobanje, rekao je Dalibor Radičević, predsednik opštine Aleksinac.

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović obišla je rudnik u Sokobanji i izjavila da će „država pomoći porodicama koliko god je moguće”, prenosi RTS.

Šta se desilo?
U ranim jutarnjim časovima, u rudniku je došlo do eksplozije, prenose mediji.

„Prema još nezvaničnim informacijama, došlo je do zarušavanja uglja u otkopnoj komori VE 3/1 i naglog prodora metana u radni prostor”, rekao je Spasić.

U trenutku nesreće 49 rudara bilo je u smeni.

Na konferenciji za novinare, Zorana Mihajlović je rekla da nije bilo eksplozije, kako su mediji ranije objavili, već da su se stradali rudari ugušili zbog visoke koncentracije metana.

„Porast metana je bio uzrok, rudari su se ugušili. Tela su na putu za Niš, da se izvrši obdukcija, istražni organi rade svoj posao, verujem da će ubrzo imati napismeno uzroke ovih dešavanja”, rekla je ministarka.

Ispred bolnice u Aleksincu od ranog jutra se okupljaju članovi porodica, kolege i prijatelji povređenih rudara.

„Nama, nažalost, nije prva nesreća. Aleksinac i okolina su poznati po tome, to se sada ponovilo”, rekao je Goran Vidić, direktor Opšte bolnice u Aleksincu, za RTS.

Dve teške nesreće dogodile su se u Aleksinačkom rudniku 1980-ih godina.

Zbog porasta nivoa metana u jami došlo je do eksplozije 1983. godine kada je poginulo 35 rudara.

Šest godina kasnije, nova tragedija je zavila Aleksinac u crno.

U požaru izazvanom paljenjem instalacija i transportnih uređaja u jednoj od jama, poginuo je 91 rudar.

Stradala je cela prva smena, a izvlačenje tela sa dubine od oko 700 metara trajalo je 25 dana, navodi RTS.

Od 178 rudara koji su tog jutra ušli u okno broj 2 Aleksinačkog rudnika, polovina se nije vratila.

Rudnik je tada zatvoren.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *