Reklamni prostor
BiHNajnovijeObrazovanjeVijesti

Aleksandar i Omer su zlatni inovatori iz Bijeljine

×

Aleksandar i Omer su zlatni inovatori iz Bijeljine

Share this article

Tehnička škola „Mihajlo Pupin” iz Bijeljine jedna je od tri škola iz Republike Srpske koja je dobila zlatnu plaketu na „Tesla fest” u Novom Sadu.

Aleksandar i Omer su zlatni inovatori iz Bijeljine
Izumi učenika iz Semberije osvojili su prva tri mjesta, gdje je Aleksandar Spasojević nagrađen za robotsku šaku i smart klok, a Omer Salkanović za magični klavir. Priznanje su dobili od Češke i Portugalije.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Naime, među 120 pronalazača sa oko 400 inovacija, Savez inovatora RS predstavio se sa 19 eksponata od 41. učenika iz šest srednjih škola. Dobili su 10 plaketa, 14 prvih i drugih nagrada.

Aleksandar Spasojević priča da se četiri godine bavi programiranjem i elektronikom, pa je kreirao izume koji mogu da iskoriste moć mikroprocesora i izvršavaju određene funkcije.
– Robotskom šakom možete neki predmet prebaciti sa jedne koordinate na drugu. Moguće je snimati dolazne podatke. Ovaj izum moguće je koristiti u različite svrhe u industrijalizaciji – kaže ovaj učenik bijeljinske Tehničke škole.
Sa pametnim satom, Aleksandar se već proslavio na Međunarodnoj izložbi ideja, inovacija i stvaralaštva – „Inost mladih“ u Banjaluci.

– Registruje i ispisuje temperaturu, vlažnost vazduha, atmosferski pritisak, detektuje ljudske prolaske i razne druge funkcije. Osnovna ideja je bila da se kreira projekat koji će imati mogućnost konektovanja sa bežičnom centralom i primanja određenih podataka sa centrale. Takođe, preko daljinskog je moguće kontrolisati, koji će podaci biti ispisani – priča ovaj talentovani srednjoškolac.

Ideja mu ne nedostaje, jer je u posljednje dvije godine kreirao LED matični displej, CNC mašinu, IKS veb server, a planira da napravi robot na dva točka, koji će biti konektovan sa telefonom. Ne kopira tuđe radove, a trudi se da bude inovativan i primjeni znanje i motivaciju.

Ideja se, kaže on, razrađuje, sastavljaju se šeme, skicira, a potrebni dijelovi nabavljaju putem interneta. Projekat nikada ne uspije iz prve, unapređuje se, a softverske i hardverske mane rješavaju se „u hodu“. Trudi se da svaki novi projekat bude komplikovaniji i to je dodatni izazov.

Zavidno znanje i umjeće učenici bijeljinske Tehničke škole pokazali su na mnogim takmičenjima. Samo u ovoj godini osvojili su 20 diploma. Njihov uspjeh je priznanje i za njihovog mentora, profesora Živu Makrina.

– Osvojene diplome su rezultat entuzijazma, truda i odricanja. Na „Inostu“ smo osvojili nagradu za najbolji učenički rad, a dobio sam i priznanje kao najbolji mentor. U Beogradu, na Noći istraživača, po treći put smo osvojili prvo mjesto. To je izuzetno veliki napor, a imamo problema sa finansijama i nemamo obezbjeđen prevoz na takmičenja. Djeca sama obezbeđuju sve što im je potrebno kako bi učestvovali na ovakvim takmičenjima i predstavili svoje radove – kaže Makrina.

On dodaje da mališanima ne treba mnogo osim podrške kako bi javno prikazali radove i dokazali da su najbolji.

Vrhunski stručnjaci
Mnogi inovatori – nekadašnji učenici Tehničke škole „Mihajlo Pupin“, danas rade kao vrhunski stručnjaci, dokazujući da sa znanjem možemo da stanemo rame uz rame sa cijelim svijetom.

(Info Bijeljina)