Savez bošnjačkih nevladinih organizacija (SBNO) pokrenuo je projekat “Moj Grunt”, usmjeren ka građanima koji nastoje ostvariti svoja vlasnička prava u procesu izlaganja imovine u entitetu RS, u skladu sa Zakonom o premjeru i katastru entiteta RS.
Prema informacijama s terena, u velikom broju slučajeva utvrđeno je eklatantno kršenje temeljnih prava vlasnika nekretnina, koje nerijetko vodi njihovoj uzurpaciji i uknjižbi na entitet RS. Kao što je poznato, sam Zakon je bio predmet osporavanja na Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine ali je isti, uz određene “kozmetičke” promjene, i dalje na snazi, piše bosnjaci.net.
U primjeni ovog Zakona pokazala se sva njegova štetnost po vlasničke interese i održivost prije svega povratničke populacije u entitetu RS, i to kroz višestruko narušavanje njihovih ljudskih prava kao stranaka u postupku. Prema advokatima direktno involviranim u ove postupke, u praktičnoj primjeni ovog Zakona vlasnicima nekretnina je uskraćeno pravo na pravično suđenje kao i pravo na djelotvornu žalbu. U rješenjima koja se izdaju, strankama u postupku omogućeno je pravo žalbe samo na “klasifikaciju zemljišta” (vrsta) i sam “premjer” (ukupna površina parcele), ali ne i na “pravo svojine”, iako je i samo pravo svojine bilo predmetom odlučivanja. To je u direktnom sukobu s odredbama Evropske konvenciju o ljudskim pravima, koje nalažu da stranka uvijek ima pravo žalbe na kompletan sadržaj o kome odlučuje neki administrativni organ, a ne samo na neki njegov dio.
Isto tako, u praktičnoj primjeni ovog Zakona dovoljna je i samo izjava javnog pravobranioca u RS kojom se neka nekretnina automatski proglašava uzurpiranom i upisuje na entitet RS, gdje stranka u postupku ponovo nema mogućnost žalbe na vlasnički aspekt postupka, već se upućuje na pravno neizvjestan, otežan i skup način dokazivanja svojih vlasničkih prava kod nadležnih sudova.
Imajući u vidu ove činjenice Savez bošnjačkih nevladinih organizacija, uz podršku Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, inicirao je i provodi projekat “Moj Grunt”, kao odgovor na eklatantno kršenje vlasničkih prava naših građana u entitetu RS. Projekat je usmjeren ka dva ključna cilja, i to:
1. Podizanje svijesti, aktivno informiranje i alarmiranje vlasnika nekretnina u entitetu RS o potencijalnim efektima primjene Zakona o premjeru i katastru RS;
2. Pružanja besplatne pravne pomoći vlasnicima nekretnina u entitetu RS u žalbenim i sudskim postupcima, te njihova priprema za adekvatno i pravovremeno djelovanje u postupcima koji su predmet postupaka izlaganja nekretnina.
U ovoj fazi projekta, Savez bošnjačkih nevladinih organizacija svim građanima koji imaju pravni problem u ostvarivanju prava vlasništva u postupcima izlaganja nekretnina u entitetu RS, nudi uslugu “besplatne pravne pomoći”:
Besplatnu pravnu pomoć pružaju eminentni stručnjaci u ovoj pravnoj oblasti, a ista se može dobiti putem slanja Viber ili WhatsApp poruke na broj telefona: 061 02 00 86, ili slanjem poruke na e-mail adresu: [email protected]
U zahtjevu za besplatnu pravnu pomoć potrebno je:
– Ukratko opisati vaš pravni slučaj / problem;
– Uslikati ključne dokumente u postupku (rješenja, odluke, ZK izvaci, katastarski listovi, ugovori, i slično…) te sve to poslati na jedan od iznad navedenih načina.
Pravni tim Saveza će se javiti u što kraćem roku s konkretnim pravnim uputama, piše bosnjaci.net.