Tradicionalna večera u Dalmaciji nezamisliva je bez blitve (Beta vulgaris subsp. cicla). Potječe od svoje divlje srodnice (Beta maritima) koja kao samonikla raste duž obale Jadrana. Dobro uspijeva i veoma je popularna, pa i u planinskim krajevima.

BLITVA: Kako se uzgaja, kuha i zamrzava

Lako ju je uzgajati, listovi se sabiru cijele godine, a pripremati se može na brojne načine. Lisnata se koristi se i kao zamjena za špinat – priprema se na isti način. Kao i špinat i rabarbara sadrži visoke koncentracije oksalne kiseline, pa se ne preporuča za svakodnevnu uporabu. Bijela rebra rebraste blitve, pak, u zemljama sjeverne Europe koriste se kao zamjena za tamo cijenjenu delikatesnu bijelu šparogu odnosno poriluk – kuhaju se ili peku vezana u snopiće pa prelijevaju raznim umacima.

Kako se uzgaja

Za četveročlanu je obitelj dovoljna jedna gredica blitve. Dvogodišnja je biljka koja se uzgaja kao jednogodišnja. U kontinentalnim se predjelima blitva koju ćemo brati ljeti do kasne jeseni sije proljeće (travanj i svibanj), a gredica za ranoproljetnu berbu u kolovozu. U toplijim ju je krajevima dovoljno sijati samo u kolovozu.

Odlično uspijeva i rano dospijeva zaštićena u plastenicima. Ne podnosi tlo neposredno zagnojeno stajskim gnojem, pa su zovemo drugom kulturom u plodoredu. To znači da na gredicu nakon dodavanja stajskog gnoja prvo zasadimo npr. kupusnjače kojima takvo tlo odgovara, a tek druge godine na tu gredicu ide blitva. Ukoliko ne sadimo sa stajskim gnojem, gredicu za blitvu ćemo obogatiti kompostom i prihraniti nekim biološkim gnojivom. Bez obzira koju blitvu uzgajali (lisnatu ili rebrastu, ravnih ili kovrčavih listova, zelenu ili crvenu) blitva nema velikih zahtjeva. Sijemo tako da se uzduž gredice grabljicama povuku utori dubine dva do tri centrimetra, međusobno razmaknuti po 30 – 40 cm centimetara. Sjemenke blitve siju se duž utora. Kada biljčice niknu i razviju se prorijedimo ih, a izvađene presadimo na drugu gredicu. Razmak među biljkama neka bude 30-tak centimetara. Gredice treba redovno pljeviti i okopavati, povremeno zaliti, po potrebi prorijediti, a beremo je tijekom cijele godine na način da se trgaju vanjski listovi. Što ćete blitvu češće optrgavati, to će ona brže i ljepše rasti. U suprotnom, ne trgaju li se listoviodlazi u cvijet. Pogrešno je i velika šteta brati blitvu čupanjem cijele stabiljke sa korijenom.

Bogata folnom kiselinom i antioksidantima, a gotovo da nema kalorija

Idealna je u dijetama za mršavljenje – jedna šalica kuhane blitve sadrži 35 kCal. Preporuča se trudnicama zbog obilja folne kiseline – pola šalice sadrži 50 do 90 mikrograma. Bogata je vitaminom C, B1, B2 i karotinom (provitamin A), obiluje mineralnim solima. Ukratko, smatra se jednom od najhranjivijih namirnica biljnog podrijetla, i tako još od stare Grčke i Rime. O njoj je pisao i Aristotel u 4. stoljeću prije Nove ere. Sadrži i mnogo novootkrivenih fitonutrijenata i flavonoida, pa se smatra vrijednim zaštitnikom od oksidanata. Bogata je kloforilom, odlična za jačanje imuniteta, a djeluje i kao diuretik.

Svježu blitvu prepoznajemo po jedrom zelenilu njenih listova, a možemo ju testirati i trgajući bijelu stapku lista – ako je mlohava, nije svježa.

U svim receptima sa špinatom, umjesto njega na isti se način mogu koristiti i zeleni listovi blitve. Popularna je u receptima sirove hrane – dodatak je zelenim povrtnim sokovima, a kuhati se može na brojne načine. Za četiri osobe dovoljno je 1 kg blitve, koja se dodaje u vrelu vodu. Lonac u kojem se kuha blitva kuhamo bez poklopca, kako listovi ne bi pocrnili. Mladu blitvu kuhamo kratko, svega 5 minuta, a veće, starije i rebrastije listove kuhamo 20 minuta.

RECEPTI

Blitva na lešo

Odresci tune s blitvom na lešo / Foto: Robert Kaštelan

Najjednostavniji način pripreme blitve je skuhati ju u slanoj vodi. Čim je kuhana dobro je ocijedimo. Ako ne volite da pliva u vodi, u cjedilu je još  malo potisnite kako bi što više tekućine izišlo iz nje, Premjestimo u posudu za serviranje i začinimo samo maslinovim uljem i sitno sjeckanim češnjakom, dva-tri češnja. Poslužuje se kao prilog kuhanoj ili pečenoj ribi, ali i drugom pečenom mesu, vegetarijanskim popečcima i slično.

Blitva sa krumpirom

slanu kipuću vodu stavimo kilogram krumpira narezan na kockice. Ako imamo velike, starije listove blitve, odomah potom stavimo kuhati i njih. Nježne mlade listove blitve stavimo kuhati kad je krumpir napola kuhan. Kad je krumpir kuhan, istresemo i krumpir i blitvu u cjediljku. Malo potisnemo da se bolje ocijedi, pa vratimo u lonac. Dodamo maslinovo ulje i češnjak. Ovisno o našem ukusu, možemo ju samo nježno promiješati pa tako poslužiti, ili zdrobiti i jače promiješati, da ispadne kao polu-pire. Poslužujemo kao prilog uz ribu i meso, a odlična je i uz kajganu sa slaninom.

Krem juha od blitve

Pripremamo ju kao blitvu s krumpirom. Kad su blitva i krumpir kuhani, ne cijedimo ih, nego dodamo maslinovo ulje i češnjak, pa dobro usitnimo štanim mikserom, dok ne postane kremasta juha. Može se servirati i tako, a po želji i ukusu doda se malo mlijeka, jogurta ili vrhnja ili komadići prepečenca.

Zeleni rižoto s blitvom

Za ovo jelo trebat ćemo kilogram blitve i 25 dag riže. Blitvu nakratko stavimo u kipuću vodu. Nakon tri – četiri minute iz vode izvadimo blitvu, kad se malo ohladi sitno ju nasjeckamo. Vodu u kojoj se blitva kuhala sačuvamo, njome ćemo podljevati rižu. Rižu dobro operemo.

Na dnu tave odnosno niskog lonca za rižoto zagrijemo 3 žlice maslinovog ulja, pa dodamo usitnjena 3 česna češnjaka. Kad malo zažuti dodamo usitnjenu blitvu i opranu rižu, promiješamo pa dolijemo pola litre vode u kojoj se kuhala blitva. Posolimo, popaprimo i kuhamo na laganoj vatri, povremeno pomiješamo, po potrebi dodamo vode. Kada je riža kuhana skidamo s vatre. Ovaj rižoto poslužujemo dok je još topao, a posebno je ukusan posut ribanim ovčjim sirom.

Zamrzavanje blitve

Blitva je među rijetkim povrćem koja zamrzavanjem ne gubi znatno na okusu. Zamrzavamo ju kao i špinat. Listovi se 1-2 minute blanširaju u vreloj vodi, izvade i ohlade.  Ako ćete zimi raditi blitvu na lešo, u vrećice za zamrzavanje spremiti cijele listove. Za juhe, umake i rižota, blanširanu i ohlađenu blitvu nasjeckajte prije zamrzavanja. Zamrzavamo količinu koju ćemo potrošiti. Kod kuhanja zamrznute blitve nije potrebno odmrzavanje, nego se stavlja na vruće ulje odnosno direktno u kipuću vodu – ako ju radimo s krumpirom onda istovremeno s krumpirom.

Piše i snimila: Snježana Ivić

(dobarzivot.net)