Budimir Aćimović: Prinosi pšenice na području Zvornika ispod očekivanja, cijena brašna ovisi od žetve u Mađarskoj

Na području Zvornika i Podrinja završena je ovogodišnja žetva pšenice. Prinos je znatno smanjen, niži od višegodišnjeg prosjeka i to uglavnom za pedeset procenata, a ni kvalitet zrna nije ništa bolji. Ovakva situacija posljedica je nepovoljnih vremenskih uslova za uzgoj strnih žitarica, za portal zvornicki.ba rekao je mlinar sa najdužom tradicijom u Zvorniku, privrednik Budimir Aćimović, vlasnik prvog privatnog mlina na području Zvornika -Mlin “Trio” Tršić,  nekadašnji profesor, političar i prvi čovjek Zvornika.

Nažalost i pšenica zna da podbaci, nakon prošlogodišnje izuzetno dobre žetve, sada nam je došla jedna mršava i to u dosta nepovoljnom trenutku koji se odvija na globalnom nivou, tako da će vjerovatno sve to ostaviti posljedice i na krajanje formiranje cijena brašna.

Četrdeset dana kišnog perioda sa preko 220 litara padavina, doprinjeli su razvoju biljnih bolesti, bolesti lista i klasa, a sa druge strane proizvođači nisu mogli da adekvatno reaguju, jer su veće količine padavina raskvasile zemljište što je onemogućilo fizički ulazak u parcelu, istakao je Aćimović.

Budimir Aćimović: Prinosi pšenice na području Zvornika ispod očekivanja, cijena brašna ovisi od žetve u Mađarskoj
FOTO: Dolina rijeke Hoče ovog ljeta

Ono što jeste izvjesno i mogu reći da pšenice neće faliti, ima je dovoljno u zalihama, ali ovogodišnja slaba žetva mogla bi utjecati na krajnje formiranje cijene do kraja kalendarske godine. Ništa precizno nećemo znati dok Mađarska ne saopšti sve svoje rezultate i svi ćemo biti ovisno o njima. Njihovi rezultati podrazumijevaju zbir zaliha i prinose ovogodišnje žetve. Tako da ne usuđujem se prognorzirati kakve će cijene brašna biti do kraja ove kalendarske godine, rekao je Aćimović.

Pored navedenog, utjecaj na formiranje krajnje cijene brašna imat će i mogućnost izvoza pšenice iz Ukrajine, ali i to se ne može prevdidjeti, tako da nam predstoji period nestabilnih cijena brašna na našem tržištu. Mogućnost za povoljnije cijene brašna i proizvoda od pšenice (prehrambeni proizvodi, stočna hrana…) jeste otvaranje granica države Srbije prema BiH i mogućnost plasiranje proizvoda od pšenice na tržište u Srbiji koje je poprilično zatvoreno prema nama i dosta teško za pozicioniranje, rekao je Aćimović, vlasnik mlina “Trio” Tršić koji svojim kupcima nudi najpogodnije uslove za otkup većih količina i najkvalitetnije pšenične proizvode kupcima manjih količina.

Prema riječima proizvođača sa područja Zvornika ovogodišnji prinosi se kreću između 3 i 4 tone pšenice po hektaru, što je za 50 procenata manje nego ranijih godina kada su prinosi bili od 6 do 8 tona po hektaru, ovisno na kojoj nadmorskoj visini se zasijana parcela nalazila.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *