Morska voda ima brojna svojstva, ali da li je i koliko dobra za naše zdravlje?
Od davnina ljudi znaju da more pozitivno utiče na zdravlje. Naučnici su naveli četiri razloga zašto bi na odmoru što pre trebalo da skočite u more.
Grčki naučnik Hipokrat, čiju zakletvu ljekari i danas polažu kada prihvataju svoju profesiju, mnoge svoje pacijente liječio je kupanjem u vodi bogatoj mineralima. Savremena nauka je potvrdila njegova saznanja.
Postoje četiri zdravstvena razloga zbog kojih treba odmah na plažu i baciti se u more.
Može ojačati imuni sistem
Morska voda je puna vitamina, soli, aminokiselina i mikroorganizama koji deluju kao prirodni antibiotici i pomažu vašem tijelu da se bori protiv štetnih bakterija.
Udisanjem morskog vazduha u organizam ćete uneti negativno naelektrisane jone, koji su takođe važni za odbranu organizma. Takođe, plivanjem ćete proširiti pore na koži, što će ubrzati eliminaciju toksina.
Može poboljšati cirkulaciju
Plivanje u velikoj meri doprinosi kvalitetu rada krvotoka, a toplija morska voda može efikasno da nadoknadi minerale izgubljene usled stresa, loše ishrane i spoljašnjih zagađenja.
Balansira organizam
Dok plivate u moru, vaše tijelo pokreće sistem samoizlečenja, smanjujući simptome bolesti kao što su astma, artritis, bronhitis i upale.
Voda bogata magnezijumom opušta mišiće i pozitivno utiče na kvalitet sna, što doprinosi mentalnoj stabilnosti i dobrom raspoloženju.
Može pozitivno uticati na kožu
Već pomenuti magnezijum u morskoj vodi pomaže u hidrataciji i spoljašnjem izgledu vaše kože. Efikasan je i u smanjenju crvenila i hrapavih delova kože, te se preporučuje osobama koje pate od dermatoloških problema da što više vremena provode u moru, prenosi B92.