Do kraja godine još najmanje 100 megavata novih solarnih elektrana u BiH
Do sada iskorišteni potencijal je 400 megavata. Istovremeno je prijavljeno oko 3.000 megavata, odnosno velik broj potencijalnih investitora koji čekaju da riješe probleme zemljišta ili priključka kako na distributivnu, tako na prijenosnu mrežu, što postaje limitirajući faktor

Bosna i Hercegovina ima značajan, ali nedovoljno iskorišten solarni potencijal, od kojeg je do sada iskorišteno oko 400 megavata, a glavni izazovi za dalji razvoj su problemi s priključenjem na mrežu i nedostatak podsticajnih mjera za građane, kazao je predsjednik Jugoistočnoevropskog regionalnog vijeća Međunarodnog vijeća za velike elektroenergetske sisteme Edhem Bičakčić.
“Korištenje solarnih elektrana u BiH je od 1.300 do 1.400 sati, što je 20 odsto više nego isti panel u Njemačkoj, prema tome naš potencijal je velik. Imamo zaštićena područja i određene prostore na kojima solarni paneli nisu prihvatljivi, ali solarni potencijal je totalno neiskorišten”, kazao je Bičakčić.

Dodao je kako je do sada instaliran jako veliki broj, posebno malih solarnih elektrana do jednog megavata, te da je izgrađeno i desetak velikih solarnih elektrana, prenosi Fena.
“Do sada iskorišteni potencijal je 400 megavata. Istovremeno je prijavljeno oko 3.000 megavata, odnosno velik broj potencijalnih investitora koji čekaju da riješe probleme zemljišta ili priključka kako na distributivnu, tako na prijenosnu mrežu, što postaje limitirajući faktor”, rekao je Bičakčić.
Što se tiče zakona koji definiše korištenje solarnih panela na porodičnim kućama i zgradama, Bičakčić ističe kako nije posebno podsticajan za investitore s obzirom na to da je u BiH cijena električne energije za domaćinstva još uvijek ispod tržišne vrijednosti.
“Isplativost ovih projekata nije efikasna osim za poslovne pogone gdje ima neka proizvodnja i gdje se koristi takozvana industrijska struja. Takvi projekti grade se širom Bosne i Hercegovine. Trebalo bi stvoriti ili neke poticajne mjere za gradnju na obiteljskim kućama ili stvoriti takve uvjete da ti projekti mogu biti komercijalno isplativi”, naglasio je Bičakčić.
Govoreći o udjelu solarnih elektrana u ukupnoj proizvodnji električne energije u BiH, Bičakčić je kazao da one rade puno manje nego termo ili hidro elektrane.
“Spominjao sam iskorišteni potencijal od 400 megavata, a BiH ima preko 5.000 megavata i udjel solarnih elektrana u ukupnoj proizvodnji električne energije po instalaciji je oko deset odsto, ali po proizvodnji je to manje, jer ipak solarne elektrane rade oko 1.400 sati, a termoelektrane 6.000, hidroelektrane 4.000 sati i tako dalje”, kazao je Bičakčić.
Dodao je kako se do kraja 2025. godine očekuje uključivanje još najmanje 100 megavata novih solarnih elektrana.
“Ti projekti su u završnoj fazi, a za dalji eksponencijalni rast u narednim godinama limitirajući faktori bit će, kao što sam već kazao, priključenje na distributivnu i prijenosnu mrežu. To su problemi koje treba riješiti da bi sve ovo još brže raslo”, kazao je Bičakčić.