Heroj se može postati na razne načine, ali motiv je uvijek isti – pomoći drugoj osobi, čak i kada je ne poznajemo. Heroji naše priče obradovali su jednog učenika banjalučke Građevinske škole mjesečnom stipendijom.
Riječ je o trojici mladih dobročinilaca iz banjalučke regije, koji imaju 24, 27 i 33 godine i koji su se dogovorili da od svoje plate stipendiraju jednog srednjoškolca odlikaša.
Na plemenitu ideju o novčanoj pomoći došao je upravo bivši učenik srednje Građevinske škole, koji je godinu dana radio čak i kao profesor u ovoj ustanovi.
– Spontano smo, u razgovoru, došli na ideju da stipendiramo nekoga sa smjera geodezija, jer smo i kolege i ja te struke. Popričao sam s bivšim profesorima da li možda poznaju nekog učenika koji je odličan, ali nije u najsjajnijoj finansijskoj situaciji i dobro bi mu došla novčana pomoć. Nismo željeli da fokus bude na socijalnoj priči, već da podržimo učenika koji se dokazao kao vrijedan – priča ovaj mladi Banjalučanin, čije je ime poznato redakciji Srpskainfo.
Rad u Sloveniji
Da su namjere trojice mladića zaista iskrene pokazuje i to što ne žele da im se imena spominju u javnosti, ali su pristali da govore za naš portal u nadi da će njihov potez inspirisati i druge građane da učine neko dobro djelo.
Mladići kažu da su trenutno u mogućnosti da simboličnom stipendijom od 150 KM obraduju jednog srednjoškolca. Nisu htjeli da propuste priliku jer znaju koliko je u tom uzrastu važna podrška. I sami su prošli kroz isti period, pa su im razmišljanja tinejdžera dobro poznata.
– Kao srednjoškolac i ja sam u nekom momentu bio razočaran što ne živimo u najrazvijenijoj zemlji. Želimo da se kod djece probudi nada, da vide da su primjećeni, da trud nije uzaludan i da će neko cijeniti njihov rad – priča sagovornik Srpskainfo.
Junaci naše priče trenutno rade u Sloveniji; riječ je o angažmanu u okviru jednog projekta koji traje dvije godine.
– Nije to bilo ciljano napuštanje zemlje, trenutno nas je posao ovdje doveo. I prethodne dvije godine smo radili na projektima u BiH i u Albaniji. Vidjećemo šta će biti dalje s poslom, ali želja nam je svakako da obradujemo učenika koji to zaslužuje sve dok možemo – poručuje ovaj 27-ogodišnjak.
Geodezija
Što se tiče samog zanimanja, geodezija dobro kotira na tržištu, pojašnjava on, i učenici i diplomci ove struke mogu relativno brzo pronaći posao.
– Učenik je sada treći razred i dogovorili smo se da ga stipendiramo do kraja srednje škole. Za kasnije ćemo vidjeti, zavisno do situacije, možda i na fakultetu da probamo pomoći ako on nastavi u kontinuitetu sa odličnim uspjehom. To nam je želja – govori ovaj mladić.
Direktor Građevinske škole, Ljuban Bajić, zahvalio se trojici mladića koji su pokazali humanost, navodeći da je ovo lijep primjer kako bivši učenik nije zaboravio svoju srednju školu.
![FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ /RAS SRBIJA](https://srpskainfo.com/wp-content/uploads/2018/12/Ljuban-Bajic-direktor-gradjevinske-skole-foto-S-PASALIC-e1544605122313-872x581.jpg?x80551)
Ljuban Bajić
On podsjeća da vlada veliko interesovanje djece za upis na smjerove arhitektonskog, građevinskog i geodetskog tehničara u ovoj školi, ali nažalost ne i za trogodišnja zanimanja.
– Takva situacija traje već godinama, iako radimo promociju svih zanimanja i stipendiranja učenika od strane lokalnih i republičkih institucija. Od ove školske godine prvi put imamo smjerove moler i fasader. Riječ je o deficitarnim zanimanjima sa zagarantovanom stipendijom, ali upisali smo samo umanjeno odjeljenje od 14 učenika – ističe Bajić, dodavši da su im očekivanja bila mnogo veća s obzirom na to da ovu školu upisuju djeca iz cijele banjalučke regije.