Dr Aleksandra Čuturić, specijalista dermatovenerologije: Melanom šta treba da znate?
PR služba zvorničke bolnice napravila je opsežan intervju sa dr Aleksandrom Čuturić, specijalistom dermatovenerologije, natemu i pitanja koja se tiču melanoma.

Melanom – najopasniji rak kože: šta treba da znate?
Šta je melanom?
Melanom je najagresivniji oblik karcinoma kože koji nastaje iz melanocita – ćelija koje proizvode melanin, pigment odgovoran za boju kože.
Može se razviti na postojećem mladežu ili na prethodno nepromjenjenoj koži. Pored kože, melanom se može javiti i na sluznicama, u oku ili ispod noktiju. U ranim fazama može izgledati kao običan mladež, ali se prepoznaje po nepravilnim ivicama, promjenama u boji, asimetriji i brzom rastu.
Dijagnoza se postavlja dermatološkim pregledom uz dermoskopiju, a potvrđuje se patohistološkom analizom nakon hirurškog uklanjanja promjene.
Zašto se melanom smatra najopasnijim oblikom raka kože?
Melanom ima sposobnost brzog širenja (metastaziranja) na limfne čvorove i unutrašnje organe, što značajno komplikuje liječenje i povećava rizik od smrtnog ishoda. U svijetu, melanom je peti najčešći maligni tumor kod muškaraca i žena, a rana dijagnoza je od presudne važnosti za ishod liječenja.
Koliko je melanom učestao i ko su najrizičnije grupe?
U sklopu skrininga obavljenog prošle godine u našoj ustanovi otkrivena su 3 melanoma, kao i nekoliko displastičnih mladeža.
Prema dostupnim podacima, u Republici Srpskoj godišnje se dijagnostikuje između 85 i 110 novih slučajeva melanoma. U 2018. godini zabilježeno je oko 85–90 novooboljelih, dok je 2022. godine taj broj porastao na približno 110 slučajeva godišnje.
Najveći rizik imaju osobe sa svijetlom puti, svijetlim očima, velikim brojem mladeža, kao i one koje su često izložene UV zračenju bez adekvatne zaštite. Rizik je povećan i kod osoba koje u porodici imaju oboljele od melanoma ili su ga ranije i same imale. Kod mlađe populacije (između 30 i 35 godina) češće se javlja kod žena, što se dovodi u vezu sa većom upotrebom solarijuma i dužom izloženošću suncu.
Kako se možemo zaštititi od melanoma?
Prevencija melanoma je u velikoj mjeri moguća, a najvažnije mere zaštite uključuju:
• izbjegavanje izlaganja suncu u periodu od 10 do 17 časova,
• nošenje zaštitne odeće, šešira i naočara,
• korišćenje krema sa visokim zaštitnim faktorom (SPF 30+), koje se nanose 30 minuta prije izlaganja suncu i obnavljaju svaka 2–3 sata,
• izbjegavanje solarijuma i drugih izvora vještačkog UV zračenja,
• redovno samoposmatranje kože i dermatološki pregledi, naročito kod osoba sa većim brojem mladeža.
Djeca do šest mjeseci ne bi trebalo da se izlažu direktnom suncu, dok se starijoj djeci preporučuje nošenje odeće sa UV zaštitom.
Da li svi melanomi izgledaju kao čudan mladež?
Ne uvijek. Iako se mnogi melanomi razvijaju iz postojećih mladeža ili liče na njih, moguće je da izgledaju i kao nove, nepravilne pigmentne promjene. Promjene u boji, obliku, veličini ili izgledu mladeža u odnosu na ranije stanje, signal su za dermatološki pregled.
Da li je tačno da samo mladeži koji bole ili krvare treba da zabrinu?
Ne. Krvarenje i bol mogu biti znakovi maligniteta, ali i rezultat iritacije ili povrede mladeža. Svaka sumnjiva promjena, čak i ako ne boli, zahtjeva dermatološki pregled, po mogućnosti dermoskopski, kako bi se utvrdila potreba za daljom dijagnostikom ili uklanjanjem.
Kada se treba javiti dermatologu i koliko često treba raditi preglede kože?
Potrebno je posjetiti dermatologa ako primjetite novonastalu promjenu na koži ili promjene u postojećim mladežima (rast, promjena boje, nepravilne ivice). Kod osoba bez prethodne istorije tumora kože preporučuje se preventivni pregled jednom godišnje. Ukoliko ste ranije imali melanom ili drugi karcinom kože, dermatolog će odrediti učestalost kontrola na osnovu individualnog rizika.
U JZU Bolnica Zvornik stigao je dermoskop, te će biti moguć pregled dermoskopom u našoj ustanovi u narednom periodu.
Da li je melanom izlječiv ako se otkrije na vrijeme?
Da. U ranim fazama, kada je melanom ograničen samo na površne slojeve kože (in situ melanom), njegovo hirurško uklanjanje predstavlja izlječenje. Rana dijagnoza značajno smanjuje rizik od širenja bolesti i povećava šanse za potpuno izlječenje.
Svaku promjenu na koži treba shvatiti ozbiljno i blagovremeno provjeriti. Briga o zdravlju kože je mnogo više od estetskog pitanja – to je pitanje života.