Reklamni prostor
NajnovijeVijestiZvornik

Dvostruki život Nade Orbić, estradne dive iz Zvornika

×

Dvostruki život Nade Orbić, estradne dive iz Zvornika

Share this article

Jugoslovenske tajne službe, pogotovo srbijanske, uvijek su na vezi držale poznate osobe sa estrade, pjevače, muzičare, menadžere...

Dvostruki život Nade Orbić, estradne dive iz Zvornika

Piše: Istraživački tim „SB“

Mediji u Srbiji posljednjih dana su ponovo aktuelizirali priču koja je prije nekoliko godina žestoko odjeknula na tamošnjoj (i regionalnoj) estradnoj i kriminalnoj sceni. Podsjetili su na otkriće jednog tabloida koji je na osnovu povjerljivih policijskih izvještaja (u)tvrdio da je muž poznate pjevačice Nade Obrić, Aco Ivanović, u vrijeme dok su bili u braku bio pripadnik najozloglašenije mafijaške organizacije u Srbiji. Ivanović je, kako se moglo vidjeti iz objavljenih policijskih dokumenata, blisko surađivao sa „kremom“ srpske mafije toga vremena, Željkom Ražnatovićem-Arkanom, Veselinom Vukotićem. Đorđom Božovićem Giškom, Ljubišom Buhom Čumetom, Dušanom Spasojevićem. Svi su oni, vidljivo je iz objavljenih dokumenata, bili suradnici srbijanske Državne bezbednosti sa kojom su koordinirali rad i uz čiju su pomoć izvodili svoje kriminalne zločinačke operacije.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

SPREGA MAFIJE I ESTRADE

Pjevačica Nada Obrić koja je sa Acom Ivanovićem bila u braku 15 godina (razveli su se 2004.) godine bila je šokirana medijskim otkrićem o svom bivšem mužu. „Oči sam mu vadila misleći da je kada ga nema kući sa nekom ljubavnicom“ ,kazala je pjevačica prije 8 godina za „Kurir“. „Nisam čula da je imao nekih problema sa zakonom, evo sada čujem posle 30 godina“, bila je „zaprepaštena“ popularna pjevačica kada je u jednoj televizijskoj emisiji upitana za aktivnosti nekadašnjeg bračnog partnera.

No, isti tabloid je objavio dokumente DB Srbije koji potvrđuju da u „prestižni“ kriminalci sa njenim mužem svoje sastanke održavali i pljačke planirali upravo u beogradskoj vili Nade Obrić, te da je nemoguće da vlasnica kuće za njih nije znala.

Ratne i poratne 90-te godine su bile period kada su kriminal, službe bezbjednosti i službena politika bile čvrsto isprepletene. Bile su to i godine kada su se poznate estradne radnice svoj status i karijere gradile i uz pomoć veza sa „žestokim momcima“, opasnim kriminalcima visokog profila. Najpoznatiji estradno-kriminalni brak bio je svakako onaj između u to vrijeme (tek) perspektivne pjevačice Svetlane Cece Veličković i Željka Ražnatovića Arkana, prekaljenog međunarodnog kriminalca i ratnog zločinca koji je u ratovima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini prevodio paravojsku po nalogu Držane bezbednosti Srbije. Po ljubavnoj vezi sa kriminalcem, više nego muzičkim kvalitetama, tih je godina pažnju na sebe skrenula i Jelena Karleuša (inače, kćerka visokopozicioniranog srpskog policajca) čiji je vjerenik Zoran Davidović Čendo likvidiran u mafijaškom obračunu 2000-te godine. Udovica je rano ostala i još jedna estradna radnica, pjevačica Goca Božinovska – njenog su muža Zorana Šijana, poznatog kriminalca, do danas nepoznati počinitelji izrešetali u centru Beograda 1999. godine.

Dvostruki život Nade Orbić, estradne dive iz Zvornika

Prema navodima ljudi upućenih u mafijaško-estradnu „sinergiju“ upravo je Božinovska bila najbliža kolegica Nadi Obrić, kao što su i njihovi (bivši) muževi tijesno surađivali.

SARAJEVSKI DANI

Aco Ivanović jedan od rijetkih beogradskih kriminalaca koji nije „viđen u čitulji“, preživio je, dakle, burne godine. On je bio drugi muž nekadašnje dive novokomponovane narodne muzike rođene u Zvorniku. Njezin prvi brak sklopljen u Sarajevu 70-ih godina prošlog stoljeća bio je bezbjedonosno zanimljiviji i turbulentniji, no o njemu se u javnosti skoro ništa nije znalo, niti je pjevačica govorila o drami koja je prethodila razlazu sa svojim prvim mužem.

„Desila se nova ljubav, Miodrag Pavićević, sa kojim sam se zabavljala šest godina. On je bio oficir. Ne sjećam se kako smo se sreli. Bio je lijep kao da su ga anđeli pravili, kada sam ga srela, ja sam se izgubila“, pričala je prije nekoliko godina Nada Obrić. Priznala je da je „proganjala“ naočitog oficira JNA. „Ja sam pozajmljivala pare i otišla u njegov hotel na ručak, jednom, pa drugi put, poslije sam gladovala da bih vratila pare. Mi smo počeli da se zabavljamo i poslije šest godina smo se vjenčali. Bili smo u braku šesnaest godina i izrodili djecu…“, sjećala se pjevačica.

Nada Obrić je po dolasku iz Zvornika u Sarajevu završila Pravni fakultet i ubrzo se zaposlila u Općini Centar kao referent. Amatersko pjevanje u kulturno-umjetničkim društvima preraslo je u ozbiljnu estradnu karijeru nakon susreta sa velikanom narodne pjesme Damjanom Dašom Babićem. On je, zajedno sa kolegom Mijatom Božovićem, ne samo utemeljio Ilidžanski festival narodne muzike, nego temeljitim pedagoškim radom i kvalitetnim pjesmama pomogao desetinama kasnijih muzičkih zvijezda iz cijele Jugoslavije. Uz podršku Babića koji joj je napisao najvažnije pjesme („Ne dozvoli da te druga voli“, „Bolna ti ležim“, „Dugo te dugo očekujem..,“) Nada Obrić je 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća uz Hanku Paldum bila najpopularnija bosanskohercegovačka pjevačica novokompovane narodne muzike. Za publiku koja je sklonija pop-muzičkom izrazu, pjevačica je poznata po duetu sa Sašom Lošićem u pjesmi „Šta će nama šoferima kuća“, snimljenom na albumu Plavog orkestra „Soldatski bal“, najprodavanijoj ploči 80-ih godina prošlog stoljeća.

„FRANCUSKA VEZA“ POPULARNE PJEVAČICE

U sedamdesetim godinama još uvijek nedovoljno afirmirana Nada Obrić se udaje za oficira JNA Miodraga Mikija Pavićevića. On je po struci bio raketaš-protivavionac, komandir baterije „S-2M“ pri raketnom puku smještenom u kasarni „Slobodan Princip Seljo“ u Lukavici.

„Miki Pavićević je bio vrhunski oficir, ali i dobar čovjek, gospodin i što bi rekli i ‘raja’“, prisjeća se ovih dana jedan njegov mlađi kolega iz Sarajeva. On za „SB“ kaže da je Pavićević neočekivano prekomandovan iz Sarajeva u Beograd, ali da razlozi u to vrijeme nisu bili poznati nikome. Ili, ipak, jesu, ali vrlo uskom krugu ljudi.

Miodrag Pavićević je rođen 1949. godine i nakon završetka Vojne akademije predviđali su mu blistavu vojničku karijeru. Vrlo brzo je napredovao do čina majora što je bila rijetkost među oficirima njegovih godina.

Vojno-(kontra)obavještajna služba Jugoslovenske narodne armije imala je u opisu svojih poslova i stalni nadzor ne samo nad pripadnicima JNA, oficirima i vojnicima, nego i nad njihovim familijama, bračnim partnerima, djecom, prijateljima. Sarajevo je 70-ih godina bilo u sastavu Sedme armijske oblasti JNA sa sjedištem u kasarni na Bistriku. Na čelu obavještajnog aparata tih se godina nalazio general Mile Babić. (Njega će kasnije naslijediti Aleksandar Vasiljević). Babićevi operativci su u drugoj polovini 70-ih godina registrirali česte kontakte pjevačice Nade Obrić, supruge oficira Miodraga Pavićevića, sa izvjesnim stranim državljaninom. Daljom provjerom je ustanovljeno da je riječ o Francuzu čiji su razlozi za boravak u Jugoslaviji bili nepoznati. „To da se supruga oficira koji se nalazi na tako ozbiljnoj poziciji viđa sa strancem, bez obzira na prirodu njihove veze, predstavljalo je vrlo ozbiljnu bezbjedonosnu prijetnju i incident“, kaže u razgovoru za „SB“ jedan u to vrijeme nižerangirani oficir JNA.

Po njegovom sjećanju, vojni vrh iz Sarajeva se obratio Saveznom sekretarijatu vanjskih poslova Jugoslavije. Unutar jugoslovenskog Ministarstva vanjskih poslova djelovala je vrlo moćna i brojna Služba informisanja i dokumentovanja (poznata po skaćenici SID) koja je imala svoje zaposlenike u svim većim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u svijetu. Nerijetko su SID-ovi članovi bili utjecajniji od ambasadora, ili konzularnih radnika.

Dvostruki život Nade Orbić, estradne dive iz Zvornika

Prema svjedočenjima naših sugovornika suradnjom KOS-a u zemlji i SID-a u Francuskoj utvrđeno je da je francuski prijatelj poznate pjevačice upućen u Jugoslaviju kao špijun. „U bezbjedonosno-obavještajnoj doktrini JNA svi kontakti pripadnika vojske sa „stranim faktorom“ morali su biti prijavljeni pretpostavljenim komandama. To se odnosilo i na članove porodice. Tako da je bilo potpuno nebitno da li je gospođa Obrić znala čime se bavi njen poznanik i da li je njen muž u vezi sa njihovim kontaktima bio informiran“, objašnjava bivši oficir JNA u Sedmoj (Sarajevskoj) Armijskoj oblasti.

RANA SMRT OFICIRA I DŽENTLMENA

Uglavnom, vrlo brzo je oficir Miodrag Miki Pavićević razriješen sa komandne funkcije u kasarni u Lukavici i prekomandovan u Beograd. Navodno mu je dodijeljeno mnogo niže, manje odgovorno i povjerljivo mjesto od onoga kojeg je imao u Sarajevu, njegova munjevita karijera je zaustavljena.

„Ne znam šta se sa njim i njihovim brakom dešavalo nakon njegovog odlaska iz Sarajeva. Znam da su imali stan na Grbavici u koji je gospođa Nađa često dolazila 80-ih godina. Zajednički poznanici su mi malo prije rata javili da je Miki Pavićević umro u Beogradu, ne znam šta je bio uzrok smrti“, kaže bivši kolega iz JNA.

Ubrzo nakon smrti prvog muža, Nada Obrić je stupila u brak sa Acom Ivanovićem, formalno vlasnikom jednog auto-servisa u Beogradu, a suštinski pripadnikom beogradskog kriminalnog podzemlja povezanog sa srbijanskom tajnom policijom. Da li je i sama bila uključena u poslovanje svoga muža, nije poznato.

„Jugoslovenske tajne službe, pogotovo srbijanske, uvijek su na vezi držale poznate osobe sa estrade, pjevače, muzičare, menadžere. Služile su se svim sredstvima, pogodovanjem, osiguravanjem nastupa, ali i ucjenama… Gospođa Obrić je s obzirom na „ranjivost“ iz prethodnog iskustva sa službama, bila idealan materijal za tu vrstu „vrbovanja“, zaključuje jedan bivši vojni obavještajac.

Example 300250

Odgovori