Eko projekat vrijedan 220.000 dolara: Specijalizovani brod za uklanjanje otpada na Drini u naredne 3 godine

Specijalizovani brod za uklanjanje plutajućeg otpada biće naredne tri godine na rijeci Drini u Republici Srpskoj, kao dio ekološkog projekta “Rotari kluba” iz Bijeljine koji je vrijedan 220.000 dolara.

Projekat se realizuje sa ciljem smanjenja zagađenja Drine i njenih više od stotinu pritoka i jezera prvenstveno plastičnim otpadom, ali i obrazovanja mladih i promocije ponašanja koje štiti životnu sredinu.

Projekat se sprovodi u saradnji sa “Rotari klubovima” Visbaden u Njemačkoj i Loznica u Srbiji.

Brod je danas izložen na centralnom trgu u Bijeljini.

Radovan Radovanović je u ime bijeljinskog “Rotari kluba” rekao novinarima da je, pored ispravljanja nemara prema prirodi, važno djelovati preventivno na promjeni odnosa prema prirodi, da se smanji zagađenje rijeka.

– Obezbijedili smo sredstva da se u naredne tri godine organizuje niz aktivnosti u predškolskim ustanovama i osnovnim školama u Bijeljini i radićemo zajedno sa građanima na očuvanju prirode – rekao je Radovanović.

Eko projekat vrijedan 220.000 dolara: Specijalizovani brod za uklanjanje otpada na Drini u naredne 3 godine

Mirjana Ivanković iz bijeljinske Gradske uprave kaže da će lokalna zajednica pomoći projekat tako što će obezbijediti prostor u kojem će brod biti smješten, njegovo održavanje, gorivo za rad i organizovanje odvoza otpada koji brod prikupi.

Tomislav Perić iz “Rotari kluba” iz Loznice rekao je da su u sličnoj akciji ranije ovakvim brodom čistili Drinu oko Hidroelektrane u Zvorniku i za četiri dana je prikupljeno 45 tona plutajućeg otpada.

Jelena Vićanović iz Javne ustanove “Vode Srpske” ističe da je riječ o značajnom projektu jer plutajući otpad, osim vidljivog neprijatnog efekta, ima dugoročne posljedice na kvalitet vode.

– Drina ima veoma dobar status kada je riječ o kvalitetu vode i važno je da se to zaštiti – rekla je Vićanovićeva.

Inga Hilbig iz njemačke kompanije “Evervejv”, koja se bavi zaštitom životne sredine i ima pet spacijalizovanih brodova koji čiste rijeke, rekla je da je njihova vizija da se rijeke u svijetu očiste od plastike i drugog otpada, kako on ne bi ulazio u okeane.

Ona je navela da su na Balkanu najveći problem deponije koje su često blizu rijeka i ističe da je iz okeana veoma teško izvući otpad, zbog čega se mora ići od korijena problema i smanjiti zagađenja rijeka.

(srpskainfo.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *