Evropski policajci uskoro ulaze u BiH

Evropski policajci uskoro bi mogli biti poslani u BiH, s obzirom na to da je konaÄno spreman sporazum izmeÄu EU i BiH, Äime bi se ova zemlja, posljednja meÄu zemljama regiona od kojih je Brisel tražio ovakav sporazum, konaÄno uskladila s novom mirovnom politikom EU.
Pitanje migracija u EU je postalo najvažnije politiÄko pitanje, a brojne vlade suoÄene su s velikim pritiskom javnosti da se smanje migracioni tokovi i ograniÄi broj ilegalnih migranata koji ulaze u EU.
Kako su nam rekli u Evropskoj komisiji, kada ovaj sporazum stupi na snagu, EU i BiH Äe organizovati zajedniÄke patrole u mijeÅ”anom sastavu.
“To znaÄi da Äe timovi za granice Frontexa biti angažovani u BiH, kako bi omoguÄili da Frontex pomogne BiH u menadžmentu migracionih tokova, predupreÄivanju ilegalne migracije i rjeÅ”avanju prekograniÄnog kriminala”, rekli su oni za “Nezavisne”.
Da bi Frontex mogao da djeluje van EU, mora sklopiti sporazum s treÄom zemljom, na Äijoj teritoriji bi trebalo da se angažuje, Å”to je u ovom sluÄaju BiH. Frontex je odlukom EU 2019. dobio ovlaÅ”tenje da može da djeluje van EU, a 2022. godine je Savjet EU odobrio Evropskoj komisiji da zapoÄne pregovore s pet zemalja regiona – Albanijom, BiH, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom i Srbijom.
Da bi ovaj sporazum s BiH stupio na snagu, moraju ga odobriti joŔ organi BiH i Evropski parlament, s obzirom na to da je Savjet EU ovaj sporazum odobrio u ponedjeljak. Nakon Ŕto je u BiH usvojen i Zakon o kontroli granice, i ova prepreka je uklonjena.
EU je nedavno usvojila znaÄajne reforme u svojoj politici migracija i azila. U maju 2024. Savjet EU dogovorio je reformu ZajedniÄkog evropskog sistema azila (CEAS), kojim je predviÄeno da Äe se tražioci azila ubuduÄe provjeravati i registrovati na spoljnim granicama EU. Osobe koje imaju malo izgleda na zaÅ”titu treba tamo da proÄu kroz ubrzani postupak azila i, ako budu odbijene, biÄe vraÄene direktno sa spoljnih granica. Osim toga, uveden je obavezan mehanizam solidarnosti kako bi se odgovornost pravednije raspodijelila meÄu državama Älanicama.
Ova odredba otvoriÄe put zemljama EU, koje Äe moÄi sklapati sporazume sa svojim susjedima o eventualnom otvaranju kampova za smjeÅ”taj izbjeglica, ako ne žele otvarati kampove na svojoj teritoriji, a susjedne zemlje žele da ponude smjeÅ”taj. Primjer takvog sporazuma je sporazum izmeÄu Italije i Albanije, gdje Äe italijanska vlada platiti Albaniji da smjesti azilante na svojoj teritoriji dok traje procedura obrade azila.
Nova evropska migraciona politika Äe koÅ”tati milijarde evra, a dio novca Äe dobiti i zemlje zapadnog Balkana za opremanje policijskih snaga, graniÄnih prelaza, modernizaciju kampova i nabavku opreme.
BiH i EU su 18. decembra proÅ”le godine parafirale Sporazum s Frontexom, a u Ministarstvu bezbjednosti BiH su tada naglasili da se ovim sporazumom jaÄa operativno partnerstvo izmeÄu Frontexa i GraniÄne policije BiH. Nakon uspostavljanja pune saradnje s Agencijom EU za saradnju u sprovoÄenju zakona koje se desilo proÅ”le godine, ovo je posljednji korak ka usklaÄivanju BiH sa zahtjevima EU u pogledu sigurnosti granica.
(Nezavisne.com)