U selu Boškovići kod Zvornika svih 14 familija slavi istu krsnu slavu 19. decembra, Svetog Nikolu. Na području ovog naseljenog mjesta postoji 6 nalazišta stećaka. Natpisi na tri nadgrobna spomenika do danas nisu prevedeni, jer su potpuno nepoznati slovni znakovi. Zanimljiva su i vjerovanja koja se odnose na prognozu vremena, jer su mještani organizovali poljske radove prateći položaj zvijezda i ponašanje životinja.
Ovo su samo neki od zanimljivih podataka do kojih došao Goran Tešić pišući monografiju i rodoslov “Boškovići kod Zvornika vrijeme, ljudi, događaji”.
Tešić je rođen u ovom zvorničkom selu, a više od tri decenije sa porodicom živi u Bijeljini, te su kaže, i Podrinje i Semberija njegov zavičaj. Pravnik je po zanimanju, ali oduvijek su ga fascinirali istorija i kulturno naslijeđe Srba.
– Uprkos migracijama, ratovima, raznim političkim i socijalnim promjenama ili poremećajima, budućim pokoljenjima treba omogućiti da saznaju više o svom porijeklu i korijenima. Bogata istorija, običaji i tradicija srpskog naroda moraju se čuvati od zaborava – rekao je Tešić za pportal InfoBijeljina.
Napisao je ukupno 6 knjiga, tri su štampane, a tri planira da objavi. Sudbina srpskog naroda i srpske pravoslavne crkve neraskidivo su vezane, ukazuje autor. Pisao je i o istoriji, arhitekturi, duhovnom životu, u monografiji “Stari zvornički hram 1823 – 2023” koja obuhvata 200 godina postojanja stare zvorničke crkve posvećene rođenju Svetog Jovana Krstitelja Preteče.
Tešić je napisao i vodič kroz vanparnični i parnični postupak. U ovom djelu opisao je imovinske sporove među članovima porodica, komšijama, a opredijelio se za temu iz struke, jer je kaže, ona omiljena na Balkanu.
Ponosan je i na istorijski roman “Kancelarov pečat” koji je bio u užem izboru za nagradu Zlatna sova. Istiniti događaji i fikcija autora, rezultirali su zanimljivom pričom koja osvjetljava ne toliko poznatu istoriju Zvornika. Istražujući arhive i biblioteke Tešić je fasciniran ličnostima koje su dale ogroman doprinos u stvaranju srpske istorije, a koji su, po njemu, nezasluženo zaboravljeni.
Neki od njih će biti likovi romana “Pet zmajeva” na kojem autor sada radi.
– Zmaj Ognjeni Vuk, braća Stefan i Dmitar Jakšić, otac i sin Stefan i Miloš Belmužević, bili su pripadnici Viteškog reda Zmaja. Pored Srba, među njima se nalazio i Vlad Tepeš, poznatiji kao grof Drakula. Sve su ovo podaci za koje potvrdu možete naći u istorijskim dokumentima – tvrdi Tešić.
Njegova djela su izuzetno svjedočanstvo o prošlim vremenima, ljudima, ali i ulozi Srpske pravoslavne crkve u očuvanju i zaštiti nacionalnog identiteta srpskog življa na ovim prostorima.
Kaže da će, dok god ga zdravlje služi, nastaviti da istražuje prošlost, bilježi zanimljive priče o ljudima, običajima i tradiciji, koji su naše neprocjenjivo blago.