Radi se o dizajnersko-arhitektonskom studiju, oživljavanju starih zanata, proizvodnji nakita, proizvodnji meda i drugih pčelinjih proizvoda i uzgoju voća sa fokusom na razradu poslovne ideje sušenja voća. Oni su uspješno završili obuku, te danas predstavili svoje ideje komisiji koja je procijeni da su one održive i adekvatne za dalju podršku.
Sredstva su dobili Marina Arnaut Perić – MAP studio, Bojana Kovačević – „BO-KO BREND“, Radojka Savić – „Unikatni nakit i dekoracije Tanja“, Tatjana Šurbat – „Pčelarstvo Sanja“ i Srpko Gorančić – „Komercijalno poljoprivredno gazdinstvo Radojka Savić”.
Gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović rekao je da je cilj aktivnosti koje Grad Zvornik zajedno sa Investicijskom fondacijom Impakt preduzima u zadnjih nekoliko mjeseci pružanje pomoći sugrađanima u razradu i oživljavanju njihovih ideja kako bi se osamostalili i jednog dana oni i njihove porodice živeli od tih poslovnih aktivnosti o kojima se danas govorilo.
„Mi ćemo i ubuduće podsticati razvoj preduzetništva, a da smo učinili pozitivne korake govore i podaci da je broj registrovanih samostalnih preduzetničkih radnji našem gradu značajno veći u ovoj godini nego što je to bilo 2019, a naročito 2020. godine kada smo imali situaciju da se neki broj preduzetnika odlučio da privremeno odjavi svoju radnju zbog pandemije virusa korona. Zahvalnost našim sugrađanima koji su učesnici u projektu, kao i fondaciji. Mi smo uvijek tu za sve one koji podržavaju ovakve ideje i naročito za sve ljude koji žive u našem gradu, a imaju poslovne ideje koje treba podsticati kako bi se preduzetništvo razvijalo.“
Mirela Omerović ispred fondacije Impakt rekla je da je danas pet građana Zvornika koji su u poslednjih godinu dana ili pokrenuli vlastiti biznis ili tek namjeravaju da registruju svoje preduzetničke djelatnosti prezentovalo svoje poslovne ideje.
„Ovaj program implementiramo u saradnji sa Gradskom upravom Zvornik koja je pored sufinansiranja osigurala i prostor i stručnu i mentorsku podršku učesnicima. Program se sastoji od nekoliko koraka, prvi je bila preduzetnička obuka gdje smo u poslednjih mjesec i po dana sa učesnicima radili na razradi njihovih poslovnih planova i modela. Danas smo prisustvovali konačnoj prezentaciji materijala koje su oni izradili i dodjeli bespovratne finansijske podrške za one koji su danas pozitivno ocijenjeni. Učesnicima ćemo omogućiti i promotivnu podršku za njihove proizvode i usluge, kao i stručnu podršku u skladu sa procjenjenim potrebama. Posebno je bitno da, s obzirom da radimo sa preko 300 preduzetnika iz cijele BiH, naglasiti da postoji mogućnost umrežavanja, saradnje, razvoja tržišta tako da ovo jeste sveobuhvatan program podrške.“
Bojana Kovačević je rekla da je došla na ideju da registruje umjetnički zanat koji podrazumijeva tradicionalne ručne radove, štrikanje, pletenje, heklanje, šivenje. Tu sam našla šansu da kao samostalni preduzetnik uspijem. Ova sredstva su mi značajna za početak rada, odnosno za otvaranje radnje.“
Program se realizuje uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju. Ukupna vrijednost je 25.000 KM od čega gradski budžet učestvuje sa 15.000 KM, a fondacija sa 10.000 KM.