Prema evropskim izvještajima, dominantno cirkuliše omikron soj koji se laboratorijski prati kao i ostale varijante virusa.
Infektolog u Bolnici Zvornik Sandra Mićić istakla je za “Glas Srpske” da se sve češće javljaju pacijenti sa obostranom upalom pluća i zahtijevaju neki vid kiseoničke podrške.
– Takve pacijente testiramo na “kovid” i grip i to isključivo one koji dođu na odjeljenje pod upalom. Na grip nismo imali pozitivnih rezultata, dok je na “kovid” bio pozitivan svaki testirani pacijent u proteklom periodu. Dešavalo nam se da u protekle dvije-tri sedmice među pacijentima bude i onih koji dođu sa ljetovanja sa visokom temperaturom, uz kašalj i sa gubitkom mirisa i ukusa. Ono što je važno jeste to da za sada nije bilo težih kliničkih slika – kazala je Mićićeva.
Dodala je da pacijenata sa sličnim simptomima nisu imali u proteklim mjesecima.
– Virus korona trenutno je na prvom mjestu kod nas kad su u pitanju respiratorne infekcije. Broj pacijenata sa simptomima virusa korona, naravno, nije veliki kao što je bio 2020. godine, ali svakako je u porastu u odnosu na prije pet-šest mjeseci – rekla je Mićićeva.
Ona je pozvala građane da se pridržavaju propisanih mjera te da prilikom ulaska, između ostalog, u zdravstvene ustanove nose maske i što češće dezinfikuju ruke.
Da je povećan prvoj pacijenata sa simptomima virusa korona tvrde i u Domu zdravlja Banjaluka. Specijalista epidemiologije u ovoj zdravstvenoj ustanovi Vesna Lučić Samardžija istakla je da je protekle sedmice uočeno povećano prijavljivanje pozitivnih laboratorijskih nalaza briseva na virus korona.
– Iz epidemioloških anketa koje sprovodima možemo reći da se najčešće radi o lakšim formama bolesti u kojima dominira blago povišena temperatura, pojačana sekrecija iz nosa, grlobolja, kašalj, bolovi u mišićima, koji uz simptomatsku terapiju prolaze za tri do pet dana – kazala je Lučić Samardžija.
Dodala je da je za sve koji boluju od neke zarazne bolesti preporuka da ostanu kod kuće i koriste terapiju koju je propisao nadležni ljekar.
Specijalista porodične medicine u banjalučkom Domu zdravlja Nataša Pilipović-Broćeta istakla je da se, pored respiratornih, pacijenti često javljaju, između ostalog, i zbog akutne crijevne infekcije, povreda i ugriza insekata.
– Najčešći razlozi respiratornih infekcija sa povišenom temperaturom, kihanjem i kašljanjem jesu boravak u klimatizovanim zatvorenim prostorima i velika temperaturna razlika između spoljne temperature i one u zatvorenim prostorima, potom konzumacija hladnih napitaka kao i naglo izlaganje organizma niskim temperaturama riječnih voda – kazala Pilipović-Broćeta.
Specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Bijeljina Zoran Vasilić porast broja pacijenata sa respiratornim infekcijama pripisuje visokim temperaturama i potrebi za rashlađenjem, poput hladnih napitaka, kupanju u hladnoj vodi i slično, a ne isključuje ni mogućnost obolijevanja od virusa korona.
– Trenutno ne radimo testiranja na koronu, jer nisu takva ni uputstva iz Instituta. Uglavnom se ti pacijenti javljaju telefonom i tako dobiju savjete ljekara. Ukoliko eventualno dođu na pregled mi odradimo standardni pregled i klasičnu laboratorijsku analizu – kazao je Vasilić.
Specijalista porodične medicine u dobojskom Domu zdravlja Zagorka Blagojević Pavlović kaže da nije iznenađena povećanjem broja pacijenata sa respiratornim infekcijama.
– Prije mjesec je SZO, koji prati epidemiološku situaciju, objavio je da je broj viroza, između ostalog, korone u velikom porastu i bilo je očekivano da će se one širiti dolaskom godišnjih odmora – kazala je Blagojević Pavlović.
Epidemiološka situacija
U Srpskoj je u posljednjih sedam dana virus korona potvrđen kod 17 osoba od 43 testirana laboratorijska uzorka i to u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS i u Bolnici “Sveti Vračevi” u Bijeljini, a nije prijavljen nijedan smrtni slučaj, saopšteno je iz Instituta za javno zdravstvo RS. Virus je potvrđen kod pet osoba iz Banjaluke, po dvije iz Doboja, Laktaša i Teslića i po jedna iz Bratunca, Prijedora, Prnjavora, Srpca, Stanara i Zvornika. Ukupno je hospitalizovano 11 pacijenata sa posljedicama virusa korona, a do sada je potvrđeno 121.749 slučajeva, dok je preminulo ukupno 6.707 osoba kod kojih je potvrđen test na virus korona.