U organizaciji Ureda za hadž i umru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini ove godine na hadž će otputovati 2.225 državljana BiH, saopšteno je ranije iz Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Ove godine sa područja Medžlisa Islamske zajednice Zvornik putuje ukupno 28 osoba kako bi izvršile svoju vjersku dužnost Hadždž. U mjestu Liplje, džematu i džamiji Hasići, ove godine biće upriličena zajednička, ispratna, Ikrar dova za ovogodišnje hadžije sa područja zvorničkog Medžlisa koji obuhvata teritorije Zvornika i općine Sapna.
Tradicionalna zajednička Ikrar dova okupi putnike, buduće Hadžije sa područja cijelog Medžlisa uz prisustvo najvećih vjerskih autoriteta Medžlisa i regije i uz prigodan program, uputi dova za svako dobro budućim hadžijama na njihovom putu do svetih mjesta za sve muslimane u Mekki i Medini.
Zvornički Medžlis praktikuje ovu tradiciju dugo vremena, a obično zajednička dova bude u onom mjestu iz kojeg te godine putuje najveći broj budućih hadžija.
Put je isplaniran, a kako je ranije iz Rijaseta IZ BiH saopšteno, šlanirano je da prvi avion sa 152 osobe s Međunarodnog aerodroma u Sarajevu poleti 6. juna u 10.05 sati, nakon čega će do 12. juna u 12 narednih letova u Saudijsku Arabiju otputovati sve bh. hadžije.
Ove godine će hadžije sletjeti na aerodrom u Džedi, odakle će autobusima biti prevezeni u hotel u Mekki. Nakon što završe s obredima hadža, otputovat će u Medinu, gdje će posjetiti Poslanikovu džamiju i druge znamenitosti.
Povratak za Bosnu i Hercegovinu planiran je od 25. juna do 1. jula.
“Ovo do sada nije bio slučaj. S obzirom na dosadašnja iskustva, želimo olakšati našim hadžijama da obrede u Mekki obave u što boljem zdravlju. Također, na ovaj način ćemo preduprijediti i eventualne probleme s letovima”, izjavio je za agenciju MINA rukovodilac Ureda za hadž i umru Dževad ef. Hadžić.
Elektronske vize za hadžije su već spremne, a kako je najavio efendija Hadžić, u narednom periodu bit će provedene i sve potrebne edukacije vodiča i hadžija, kako bi što spremnije pristupili izvršavanju ove vjerske dužnosti.
“Stalno radimo na poboljšanju uvjeta za naše hadžije, vodeći računa o pripremama u Bosni i Hercegovini, samom putu, ispravnom obavljanju obreda, ali i njihovom smještaju u Mekki i Medini. Hadž je u određenim danima, a pripreme za njega traju cijele godine”, kazao je Hadžić.
O bh. hadžijama brinut će 47 vodiča i šest šerijatskih konsultantica, te medicinski tim kojeg će činiti sedam ljekara i sedam medicinskih tehničara.
Za reisul-hudždžadža imenovan je bivši banjalučki muftija Nusret ef. Abdibegović, a glavni vodič će biti Izet ef. Čamdžić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Zavidovići.
Najstarija osoba koja će ove godine otputovati na hadž je Derviša Huseinagić iz Gradačca koja ima 87 godina, a najmlađi je petogodišnji Ensar Hukić.
Ensar će ove godine obaviti hadž sa svojim sestrama, trinaestogodišnjom Aminom i četrnaestogodišnjom Sumejom, te ocem Ahmetom Hukićem i majkom Seadom Sarić – Hukić.