Pravo na jednokratnu pomoć u liječenju od Federalnog ministarstva za pitanje boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, pored demobilisanih boraca, ratnih vojnih invalida, dobitnika najvećih ratnih priznanja, imaju i uži članovi njihovih porodica. Krajnji rok u ovoj godini za podnošenje zahtjeva za pomoć u liječenju je 31. oktobar, piše Faktor.ba.

Kod podnošenja zahtjeva potrebno je priložiti CIPS prijavu ne stariju od šest mjeseci, izvod iz matične knjige rođenih, umrlih ili vjenčanih ( za podnosioca prijave i člana uže porodice poginulog borca, umrlog ratnog vojnog invalida, člana uže porodice umrlog dobitnika najvećeg ratnog priznanja i odlikovanja, člana uže porodice umrlog demobilisanog borca).

Za člana uže porodice poginulog borca treba posljednje revidirano rješenje o priznavanju prava na porodičnu invalidninu ili uvjerenje o pripadnosti oružanim snagama i okolnostima stradavanja.

Za člana uže porodice umrlor RVI posljednje revidirano rješenje o priznavanju prava na ličnu invalidninu ili na porodičnu invalidninu poslije smrt RVI.

Za člana uže porodice demobilisanog borca uvjerenje iz evidencije iz oblasti vojne obaveze o pripadnosti oružanim snagama

Dokaz o zdravstvenom stanju (medicinska dokumentacija) podnosioca prijave ili člana uže porodice izdata od ovlaštene zdravstvene ustanove ili stručnog tima – konzilija, ne starija od godinu dana.

Za liječenje u inostranstvu potreban je prijedlog bolnice koja se bavi liječenjem oboljenja za koje se traži odlazak na liječenje u inostranstvo, mišljenje konzilija.

Potvrda banke sa brojem tekućeg računa podnosioca prijave ili kopija tekućeg računa.

Zahtjevi za pomoć u liječenju mogu se podnijeti lično na Pisarnicu Ministarstva ili putem pošte.

Komisija pri ministarstvu razmatra prijave i daje prijedloge za ostvarivanje prava na pomoć u liječenju, dok konačnu riječ daje federalni ministar za boračka pitanja, u ovom slučaju Nedžad Lokmić.

Pomoć u liječenju, ovisno o vrsti oboljenja, kazali su nam u Federalnom ministarstvu za boračka pitanja, iznosi od 300 KM do 3.000 KM.

Zahtjev za liječenje se podnosi na obrascu koji se može preuzeti sa web stranice Ministarstva ili u Pisarnici Ministarstva.

Na listi oboljenja za koje se može dobiti jednokratna pomoć su, između ostalog, tumori, mišićna distrofija, epilepsije, cerebralna paraliza, seropozitivni reumatoidni artritis, degenerativne bolesti kostiju, bolesti pluća, bronhijalna astma, emfizem pluća, psihička oboljenja, šećerna bolest sa jako izraženim komplikacijama…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *