Iako na pragu osme decenije života, Sulejman i Rasema Zukić vrijedno rade u svom selu Greben, udaljenom 25 kilometara od Srebrenice. Ovdje su se vratili prije tačno 20 godina, zasukali rukave, očistili imanje i zasijali razne kulture.

U godinama koje su dolazile, nastavili su s ulaganjem, suočili se, ali i prebrodili brojne nedaće. Uprkos svemu, poljoprivreda i dalje ostaje njihov izbor, piše Agro Klub.

Eutanazirano 200 ovaca

U razgovoru za Agroklub, Sulejman priča kako je iz izbjeglištva u rodni Greben dotjerao 40 ovaca. Od UNDP-a dobio je još 50 grla, a ubrzo je formirao stado od 200 ovaca i postao vodeći farmer u regionu Osata. Nažalost, donirane ovce bile su zaražene brucelozom, koja se proširila na kompletno stado.

“Poslije smo od nje oboljeli moja supruga i ja i liječili smo se 15 dana u sarajevskoj bolnici”, kaže nam, prisjećajući se da su prema nalogu općinskog veterinarskog inspektora sve ovce eutanazirane.

Od voća pravi prirodne sokove, džemove i kompote

Danas je velika izgrađena štala prazna, a oni su se posvetili voćarstvu i pčelarstvu. Na imanju su zasadili 200 stabala šljive mađarice i isto toliko kruške, jabuke i drugog voća.

Rasema i Sulejman, ovih dana imaju pune ruke posla. Voće je uprkos suši, ove godine rodilo kao nikad do sada. Prave kiseli i slatki pekmez i sirće, domaćica od svih vrsta voća pravi prirodne sokove, džemove i kompote. Nešto će ostaviti za svoje potrebe, a višak prodati dugogodišnjim kupcima.

Do prije tri mjeseca imali su 52 sanduka pčela, a onda im je medvjed uništio 20 sanduka.

Šefket Ćivić je prvo obnovio pčelinjak pa kuću – do zime proda sav med

“Veliki sam ljubitelj i poznavalac pčelarstva. Volim taj posao, a i unosan je. Kada je rodna godina, proizvedem oko tonu meda i sve to prodam poznatom kupcu na kućnom pragu. Posjedujem sve certifikate za proizvodnju meda i na tuzlanskom sajmu pčelara dobio sam zlatnu medalju”, s ponosom kazuje Zukić.

Asfalt i voda olakšali život

Povratnici sela Greben godinama su imali problema s putem do susjednog sela Karačići. Za asfaltiranje najkritičnijeg puta u dužini 300 metar, Općina Srebrenica obezbijedila je 30.000 KM, a pet povratnika sakupili su još 15.000 maraka. Godinama su desetak kilometar išli po vodu, jer selo nema nijednog izvora.

Zukići su i taj problem riješili. Sulejman je na jednom izvoru uradio bazen, kupio crijevo i sam iskopao 1.000 metara kanala te na taj način, uz asfalt i vodu, olakšali život mještana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *