Klanjana dženaza u Potočarima, ukopano još 14 žrtava genocida, Policijska uprava Zvornik izdala saopštenje nakon završetka

Mezarjem Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari ponovo je zavladala tišina, nakon što je danas klanjana dženaza i obavljen ukop još 14 identificiranih žrtava genocida u Srebrenici, ubijenih u julu 1995. godine.

Porodice žrtava, prijatelji, komšije, ali i brojni građani iz svih dijelova Bosne i Hercegovine i drugih država oprostili su se danas od još 14 srebreničkih žrtava, koje su konačno, nakon 29 godina, pronašle smiraj u “dolini bijelih nišana“, koji ostaju kao trajni svjedok genocida i strahota počinjenih nad nedužnim bošnjačkim civilima u ljeto 1995. u Srebrenici.

S današnjim danom u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari ukopano je 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.

Najmlađa žrtva koja je ukopana ove godine je sedamnaestogodišnji Beriz (Omera) Mujić, rođen 1978. godine u Zvorniku. Njegovi posmrtni ostaci su pronađeni 28 godina nakon njegove smrti, ekshumirani su tek u maju prošle godine. Ubijen je u julu 1995. godine, a ukopan je uz svoga brata Hazima.

Najstarija žrtva koja je danas ukopana na kolektivnoj dženazi je Hamed (Ibrahima) Salić, rođen 1927. godine. Imao je 68 godina kada je nestao u ljeto 1995. godine na području Žepe. Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani na lokalitetu Slap u Žepi, u maju 2014. godine.

Klanjana dženaza u Potočarima, ukopano još 14 žrtava genocida, Policijska uprava Zvornik izdala saopštenje nakon završetka

Ove godine su zajedno ukopana i braća Efendić – Hasib i Ćamil. Njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su iz različitih grobnica na području Srebrenice, Kula i Potočara i to 2011. i 2006. godine. Oni su konačan smiraj našli uz trećeg brata Edhema koji je u Potočarima ukopan 2007. godine.

Ove godine u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari ukopani su: Hasib (Uzejir) Efendić, rođen 1931. godine, Ćamil (Uzejir) Efendić, rođen 1928. godine, Mehmed (Daut) Krdžić, rođen 1961. godine, Sabrija (Asim) Omić, rođen 1966. godine, Mušan (Ramo) Šiljković, rođen 1956. godine, Sakib (Ragib) Harbaš, rođen 1975. godine, Beriz (Omer) Mujić, rođen 1978. godine, Ahmet (Ismet) Jašarević, rođen 1971. godine, Nevres (Mehmed) Salihović, rođen 1970. godine, Ibrahim (Muharem) Salkić, 1935. godine, Midhat (Adem) Bašić, rođen 1973. godine, Hajdin (Kadrija) Mustafić, rođen 1959. godine, Latif (Arif) Mandžić, rođen 1964. godine i Hamed (Ibrahim) Salić, rođen 1927. godine.

Klanjana dženaza u Potočarima, ukopano još 14 žrtava genocida, Policijska uprava Zvornik izdala saopštenje nakon završetka

Haški tribunal, Sud Bosne i Hercegovine te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora – za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine. Od toga, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu je zbog genocida i drugih zločina počinjenih u Srebrenici osudio 18 osoba, kojima je izrečeno pet doživotnih kazni i 219 godina zatvora.

Na kaznu doživotnog zatvora za genocid su osuđeni Ratko Mladić, Radovan Karadžić, Zdravko Tolimir, Vujadin Popović, Ljubiša Beara, dok su na kaznu od 35 godina zatvora osuđeni Radislav Krstić i Drago Nikolić. Za druge zločine u Srebrenici MKSJ osudio je 11 osoba.

Sud Bosne i Hercegovine je zbog genocida i drugih zločina počinjenih u Srebrenici osudio 27 osoba na ukupno 446 godina zatvora. Zbog genocida je osuđeno 14 osoba na ukupno 243 godine zatvora, a za druge zločine počinjene u Srebrenici osuđeno je 14 osoba na 221 godinu zatvora, objavio je Detektor.ba.

U Srbiji je osuđeno pet osoba na ukupno 68 godina zatvora za zločine u Srebrenici, od kojih su četvorica bivših pripadnika jedinice “Škorpioni” osuđeni zbog ubistava Srebreničana u Trnovu. U Hrvatskoj su osuđena dvojica bivših pripadnika “Škorpiona” na po 15 godina zatvora.

Klanjana dženaza u Potočarima, ukopano još 14 žrtava genocida, Policijska uprava Zvornik izdala saopštenje nakon završetkapotočar

Osim toga, deset optuženih za genocid i druge zločine počinjene u julu 1995. godine u Srebrenici zasad je nedostupno pravosuđu u BiH.

(Preporod.info)

Skup u Potočarima protekao mirno i bez incidenata
Policijski službenici Policijske uprave Zvornik preduzimajući mjere i radnje iz svoje nadležnosti, danas su uspješno obezbijedili komemorativni skup u Potočarima kod Srebrenice.
Maksimalnim angažovanjem pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, u saradnji sa ostalim bezbjednosnim strukturama, okupljanje je proteklo mirno i bez incidenata, saopšteno je iz Policijske uprave Zvornik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *