s

Vjenčanja i svadbe na našim područjima se naročito ispoštuju od strane gostiju, kako prisustvom, tako i poklonom. I, kako se približavaju datumi kada će mladenci obilježiti sa dragim ljudima svoju sreću, iz ugla gostiju dolazi pitanje koje izaziva najveće rasprave u kući – koliko novca treba da se stavi u kovertu.

Nikola Janković iz Udruženja “Ivent industrija Srbije” govorio je u emisiji “150 minuta” o ovogodišnjim cijenama, ali i gore pomenutom pitanju novca u koverti.

Obično se držimo nekog nepisanog pravila da je najmanji iznos koji treba da poklonimo, dovoljan da isplati naše mjesto na svadbenoj proslavi. Međutim, Nikola ističe da se sada promijenilo i to, s obzirom da su vremenom cijene porasle i što se samih mjesta tiče.

“Imamo tri kategorije – ispod 50 evra, 50 i luksuznije varijante do 125 do 150. U suštini, najveća potražnja je za jeftinijim. Ima dosta srednje klase – od 50 do 70, dok luksuznijih ima manje, ali verujte da ni oni nemaju slobodne termine. Trošak je direktno vezan za povećanje cene rada radne snage, poreza koji svake godine idu ka višim ciframa, cene hrana, pića, nestašicu svinjskog i junećeg mesa. U decembru smo imali povećanje od osam odsto za alkohol. Svaka flaša je za toliko skuplja. Nekad je građansko venčanje koštalo od 12.000 (oko 200 KM) do 15.000 dinara (oko 250 KM), a sad je 17.000 dinara (oko 285 KM). Svake godine, cene idu gore”,  istakao je Nikola Janković.

Stoga, objasnio je i kako u skladu sa tim obično ljudi stavljaju više para.

“Inflacija je pojela tih 50 evra koje smo nekada stavljali i više nije dovoljno da se po osobi donosi toliko. Sada je to od 75 do 100 evra po osobi. Ja sam prošle godine odradio dosta venčanja, intervjuisao sam sve mladence i samo tri para nije uspelo da pokrije sve troškove”, naveo je on, prenosi Ona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *