Reklamni prostor
BiznisNajnovije

Koliko vlasnika nekretnina u BiH plaća porez na kiriju i kolike su kazne za one koji to ne urade?

×

Koliko vlasnika nekretnina u BiH plaća porez na kiriju i kolike su kazne za one koji to ne urade?

Share this article

Koliko tačno građana u Bosni i Hercegovini zaista prijavljuje prihod od iznajmljivanja stanova, kuća i poslovnih prostora – pitanje je koje otvara sumnju u raširenost sive zone na tržištu nekretnina.

Koliko vlasnika nekretnina u BiH plaća porez na kiriju i kolike su kazne za one koji to ne urade?

Iako zakon jasno propisuje obavezu prijave i plaćanja poreza na dohodak od imovine, uz kazne koje se kreću od 300 do 3.000 KM za fizička lica koja to ne učine, podaci pokazuju da se veliki broj iznajmljivača i dalje nalazi van dometa poreznih evidencija.

Na popularnoj platformi za online prodaju olx.ba trenutno se u kategoriji iznajmljivanje u cijeloj BiH nalazi – 1851 stan, 272 kuće, 1463 poslovna prostora te 132 hale i skladišta.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Ipak, važno je napomenuti da ovi podaci ne uključuju ponudu brojnih agencija za nekretnine, koje često oglašavaju dodatne, zasebne jedinice. Stoga stvarni broj nekretnina koje se iznajmljuju u BiH vjerovatno značajno premašuje ovaj broj.

U BiH oba entiteta imaju obavezu plaćanja poreza na imovinu, i jedan i drugi primjenjuju stopu poreza na prihod od zakupa u iznosu od 10%. U FBiH porez na imovinu i promet nekretnina regulisani su na kantonalnom nivou, a u RS na entitetskom nivou, uz određene nadležnosti i lokalnih samouprava.

No, postavlja se ključno pitanje: Koliko vlasnika nekretnina zaista prijavljuje prihod od iznajmljivanja i plaća porez na kiriju?

Mehanizmi kontrole

Forbes BiH kontaktirao je porezne uprave oba entiteta. Odgovor su dobili iz Federacije BiH, a kada je riječ o Republici Srpskoj, posljednji dostupni podaci potječu iz juna 2021. godine, kada je objavljeno da su svega 754 vlasnika nekretnina platili porez na kiriju.

Porezna uprava Federacije BiH navodi da je u periodu januar–mart 2025. godine zaprimila 51.989 prijava za razrez poreza na imovinu (obrazac PR-I), te 12.128 obrazaca PRIM-1054, kojim se prijavljuju prihodi i rashodi od iznajmljivanja.

“U periodu januar-mart 2025. godine uplaćeno je ukupno 3.324.625 KM poreza na dohodak od imovine i imovinskih prava”, kažu u Poreznoj upravi FBiH, uz napomenu da vrše kontrolu uplata i u slučaju neplaćanja poreznih obaveza u propisanom roku, izdaje nalog za plaćanje.

Precizne podatke o tome koliko je prema posljednjim podacima fizičkih lica platilo porez na kiriju od izdavanja stanova, nisu dobili, jer kako je objašnjeno, Porezna uprava FBiH ne vodi posebne evidencije podnesenih prijava i plaćenog poreza na dohodak od imovine i imovinskih prava za stanove, garaže i poslovne prostore, već da su navedenim podacima uključene sve prijave izdavanja imovine.

Zakonski, lica koja iznajmljuju nekretninu dužni su podnijeti Prijavu za razrez poreza na imovinu (Obrazac PR-I) za pravna i fizička lica. Rok za podnošenje ovog obrasca je 31. januar tekuće godine, osim u Tuzlanskom kantonu, gdje je rok produžen do 28. februara.

Pored toga, obveznici koji ostvaruju prihod od iznajmljivanja imovine dužni su podnijeti i Obrazac PRIM-1054 (Pregled prihoda i rashoda od iznajmljivanja imovine), koji se dostavlja kao prilog uz godišnju prijavu poreza na dohodak.

Godišnja prijava poreza na dohodak od iznajmljivanja imovine podnosi se putem obrasca GPD-1051, najkasnije do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu. Uz GPD-1051 se obavezno prilaže i obrazac PRIM-1054, kojim se prikazuje tačan iznos ostvarenih prihoda i rashoda po osnovu iznajmljivanja nekretnina.

Na ostvareni dohodak od iznajmljivanja imovine plaća se porez po stopi od 10%.

Novčane kazne i provjera

Iz Porezne uprave pojašnjavaju da je Zakonom o porezu na dohodak propisano da dohodak od imovine uključuje prihod ostvaren iznajmljivanjem nepokretne imovine. Shodno navedenom zakonu porezni obveznik ima mogućnost odbijanja stvarnih troškova po principu blagajne ili priznavanje troškova u procentu od ostvarenog prihoda. Troškovi koji se priznaju u procentu od prihoda ostvarenog na osnovu iznajmljivanja imovine iznose 30% od prihoda iznajmljene nepokretne imovine.

Kako su naglasili, za nepodnošenje poreznih prijava Zakonom o Poreznoj upravi Federacije BiH propisane su novčane kazne.

“Fizičko lice, koje ne podnese poreznu prijavu Poreznoj upravi FBiH na propisani način, bit će kažnjeno novčanom kaznom u iznosu od 300 do 3.000 KM”, navedeno je.

Na pitanje da li primijete povećanje broja lica koja prijavljuju prihod od izdavanja stanova i poslovnih prostora, odgovaraju kratko kako je taj broj u porastu.

U BiH je teško dobiti cjelovitu sliku o stvarnom obimu tržišta zakupa, budući da ne postoji centralni registar o stvarnom broju nekretnina koje se izdaju, prije svega stanova, jer poslovni prostori se u određenoj mjeri i mogu pratiti, budući da registracija pravnog lica zahtijeva dokaz o zakupu prostora, stanovi s druge strane često ostaju van institucionalne evidencije, čime se stvara prostor za sivu ekonomiju.

U ovom trenutku, anonimne prijave građana o nelegalnom izdavanju stanova predstavljaju jedan od najznačajnijih izvora informacija o postojanju sive zone u sektoru zakupa.

“Porezna uprava Federacije BiH vrši inspekcijski nadzor poreznih obveznika koji izdaju stanove, kuće, sobe i apartmane, za koje postoje dokazi i saznanja da su ostvarili dohodak po osnovu izdavanja imovine, a da ih nisu prijavili Poreznoj upravi Federacije BiH. Kontrole se provode na osnovu saznanja, obavještajno istražnih podataka i anonimnih prijava, u toku kojih se utvrđuje porez na imovinu i porez na dohodak od imovine i imovinskih prava. Međutim, Poreznoj upravi Federacije BiH su smanjene mogućnosti inspekcijskog nadzora, jer inspekcijski nadzor privatnih kuća, stanova, soba podrazumijeva ulazak u privatni prostor i narušavanje privatnosti, zbog čega se dešavalo da su mnogi građani negodovali i da su spriječili kontrolu zbog povrede prava na privatnost, odnosno tražili su sudski nalog bez kojeg inspektor ne može izvršiti kontrolu stambenog prostora”, ističu za Forbes BiH u Poreskoj upravi FBiH uz napomenu da Porezna uprava FBiH ne donosi zakone, već da djeluje kao izvršni organ, čija je uloga provođenje zakona koje donosi Parlament FBiH na prijedlog Vlade i Federalnog ministarstva finansija.

Porezna uprava FBiH već duži niz godina predlaže donošenje Zakona o porezu na imovinu i Zakona o porezu na promet nepokretnosti, naslijeđe i poklon na nivou Federacije BiH, koji bi zamijenili postojeće kantonalne zakone. Na ovaj način bi svi porezni obveznici u Federaciji BiH bili oporezovani na jedinstven način. Primjena ovog zakona zahtijeva postojanje uređenog katastra imovine i evidencija o imovini, kažu u Upravi.

U Republici Srpskoj prema važećem Zakonu o porezu na dohodak, prihodi od izdavanja nepokretnosti smatraju se dohotkom od kapitala i podliježu oporezivanju po stopi od 13%. Međutim, ovaj entitet priznaje tzv. normirane troškove u visini od 20%, što efektivno spušta poresko opterećenje na 10,4%. To znači, da zakupodavci plaćaju porez na osnovicu koja iznosi 80% od ukupne zakupnin

Stopa poreza na nepokretnosti koji se plaća bez obzira na to da li je nekretnina iznajmljena iznosi do 0,20% tržišne vrijednosti objekta.

Odgovori