Preduzeće „Pavgord“ iz Foče kupilo je za pet miliona maraka imovinu zvorničke „Energolinije“, dok je za milion KM kupilo „Mehaniku“ – kćerku firmu Fabrike glinice „Birač“, saznaje CAPITAL.
Nakon preuzimanja „Alumine“, „Pavgord“ je ovom kupovinom upotpunio svoje vlasništvo nad firmama koje su poslovale u okviru nekadašnje Birač grupacije.
Njih je vlasnik „Pavgorda“ Gordan Pavlović kupio po daleko nižoj cijeni od procijenjene, a nakon nekoliko propalih licitacija.
On je prvo krajem prošlog mjeseca za milion KM kupio „Mehaniku“. Njena prvobitna cijena je bila 14 miliona ali je zbog nedostatka interesovanja kupaca pala na samo milion.
Stečajni upravnik „Mehanike“ Goran Domuz rekao je za CAPITAL da je „Pavgord“ bio jedini ponuđač te da je kupio i uplatio ponuđeni iznos.
„To je bilo i očekivano s obzirom na to da je „Pavgord“ vlasnik „Alumine“. Sada ćemo imati djelimičnu, a zatim i glavnu diobu, a prvo će se namiriti razlučni povjerioci“, rekao je Domuz.
Ukupna potraživanja povjerilaca od „Mehanike“ iznose 29,6 miliona KM. Od toga se na razlučne odnosi 24,3 miliona, a na povjerioce opšteg isplatnog reda 5,3 miliona maraka.
Najveći razlučni povjerioci su Investiciono – razvojna banka (IRB), ali s obzirom na to da je njena potraživanja kupila firma „Standard prva“ advokata Miloša Stevanovića, sada je ona povjerilac.
Najveći povjerilac u opštem isplatnom redu je „Alumina“.
„Energolinija“ procijenjena na 30, a prodata za pet miliona KM
Slično je bilo i sa „Energolinijom“ koja je sa početnih 30 miliona KM prodata za samo pet miliona maraka.
Na licitaciji održanoj prije dva dana imovina ove firme prodavana je za sedam miliona KM, ali je odlukom Odbora povjerilaca bila moguća i prodaja za pet miliona KM.
Upravo toliko je „Pavgord“ ponudio i postao vlasnik imovine „Energolinije“.
Stečajni upravnik „Energolinije“ Goran Marković za CAPITAL je rekao da je tražena cijena bila sedam miliona, ali da je Odbor povjerilaca odredio da se može prihvatiti i niža cijena, tako da je „Pavgordova“ ponuda prihvaćena.
„Nakon uplate organizovaćemo diobu, a prvi u redu za naplatu su hipotekarni povjerioci. Najveći hipotekarni povjerilac je IRB, odnosno „Standard prva“ koja je kupila njihova potraživanja“, rekao je Marković.
„Energolinija“ je u stečaj otišla 2016. godine, a riječ je privatnoj litvanskoj firmi koja je preko vlasništva nad postrojenjima za proizvodnju energije kontrolisala cijeli proizvodni proces u Fabrici glinice „Birač“.
Podsjećamo, „Pavgord“ je početkom ove godine postao vlasnik i „Alumine“, najprofitabilnijeg dijela FG „Birač“ u stečaju.
Marina Ljubojević za www.capital.ba