Ljubaznost i čistoća radnih prostorija, prvi su utisci koji se nameću, kad kročite u Laboratoriju za proizvodnju, na prvom i drugom spratu pogona za proizvodnju zeolita.
Oko 50 radnika, među kojima su troje sa visokom stručnom spremom, predstavljaju vrijedan tim, koji radi skoro bez predaha. Dočekuju nas Zorica Stević i Dragana Kipić, mlade diplomirane inženjerke, koje zajedno sa laborantima i uzorkivačima, prate sve procese proizvodnje u ovoj fabrici. Saznajemo da se mjesečno, u prosjeku, ovdje uradi oko 23.000 redovnih i vanrednih analiza.
„Naši laboranti su u toku 2018. godine uradli oko 280.000 različitih analiza iz proizvodnje glinice, hidrata, zeolita, finoprecipitiranih hidrata, specijalnih zeolita, silika gela i analize pogonskih voda“, precizira Zorica Stević, koja je prije tri godine završila Tehnološki fakultet u Zvorniku.
Posao u laboratoriji zahtjeva izuzetnu obučenost, pedantnost, metodičnost, savršen i prilježan odnos prema radu, stručnost i iskustvo, koji su, jednostavno, garancija uspjeha rada ovog dijela procesa rada.
„Svaki dan je novi izazov, nova saznanja, stalno se mora učiti, proširivati znanje“, dodaje Dragana Kipić, koja je osam mjeseci u „Alumini“. Od Zorice i Dragane saznajemo da je dosta mladih kadrova, prije svega laboranata, angažovano u posljednje vrijeme.
U laboratoriji za proizvodnju je smjenski rad. Odgovornost laboranata je velika kad se rade analize, ali, kažu ovdje, toga su svjesni i svoj posao izvršavaju sasvim odgovorno i bez pogovora. U to smo se mogli uvjeriti posmatrajući kako svoje obaveze izvršavaju Milada Đokić, Slavka Nikolić, Sandra Vukotić, Aleksandra Ćetković…
„Ovdje nema kalkulacija. Analize moraju da budu tačne i na vrijeme“, ističe Milada Đokić, koja je 38 godina u ovoj fabrici. Sav dosadašnji radni staž u smjenama.
U šali kaže, da će je treća smjena ispratiti u penziju.
Pune tri decenije laborant u Procesnoj laboratoriji je i Milena Miladinović. Kaže da svoje zanimanje i posao za koji se opredijelila voli. Na posao dolazi iz Loznice, gdje živi.
Slavka Nikolić je upravo završila analizu glinice i podatke unosi u knjigu dnevnih izvještaja. Kakvi su parametri – pitamo? Slavka odgovara kratko: „Dobri“.
Uzorkivači donose nove uzorke sa kontrolnih mjesta. Iskusne koleginice požuruju sa novim analizama.
„Nema predaha“, kazuje Slavko Perić, jedini muškarac laborant u laboratoriji za proizvodnju. Na jednom od instrumenata kontroliše prisustvo vlage u zeolitima.
„Sve što zahtjeva laboratorija radim“, naglašava Perić, koji je svojevremeno osam godina radio i kao uzorkivač.
Radna i prijatna atmosfera odiše na svakom koraku. Mladi radnici koji dolaze, imaće zadatak da nastave tradiciju dobrih laboranata. Svjesna je toga i Anđela Čuturić, hemijski tehničar.
„Godinu i po dana sam ovdje. Posao je dinamičan, radi se u smjenama. Veoma mi je dragocjeno iskustvo od starijih koleginica“, kazuje Anđela, dodajući da svoju budućnost vidi u ovoj fabrici.
U proteklom periodu, pored podmlađivanja kadra, rad laboratorije za proizvodnju prati i nabavka instrumentalne tehnike, odnosno adekvatne opreme. U posljednjih godinu i po dana ovdje su nabavljena dva nova uređaja – laserski analizator veličine čestica, koji se koristi za određivanje granulometrijskog sastava hidrata, zeolita i pulpe, i atomski apsorpcioni spektrofotometar, koji se koristi za određivanje natrijumovog i kalijumovog oksida kod 3A zeolita.
(Alumina doo)