Nakon završetka obilježavanja 23. godišnjice stradanja Bošnjaka u Srebrenici i kolektivne dženaze za 35 ubijenih Srebreničana, u Memorijalnom centru u Potočarima zadovoljni organizacijom kolektivne dženaze i Marša mira 2018. na putu od Nezuka do Potočara.
„Ovogodišnje obilježavanje 23. godišnjice stradanja i Marš mira su protekli na najdostojanstveniji način. Komemoraciji je prisustvovao veliki broj zvanica, sve je proteklo na visokom nivou i na način kako dolikuje ovakvoj vrsti obilježavanja. Nijedan problem nije zabilježen ni u jednoj aktivnosti koja je podrazumijevala aktivnosti koje su vezane za obilježavanje. Možemo reći da smo ponosni i zadovoljni organizacijom ovogodišnjeg obilježavanja jer naše žrtve zaslužuju dostojanstvo.“- istakao je predsjedavajuću UO Memorijalnog centra Potočari Nisvet Mujanović.
Memorijani centar u Potočarima je otvoren 2003. godine, te godine je ukopano 989
žrtava, 988 muškaraca i jedna žena, sa tri kolektivna ukopa. Najmlađa ukopana žrtva je Fatima Muhić, koja je ubijena kao novorođenče, a najstarija ukopana žrtva je Šaha Izmirlić koja je imala 94 godine kada je ubijena. Do sada je svoj smiraj u Memorijalnom centru našlo 6610 identifikovane žrtve genocida. Još uvijek se traga za 1000 žrtva i traži se njihova identifikacija.
„U organizaciji obilježavanja i pripreme dženaze učestvuje više institucija, organizacija i pojedinaca, bez njih organizacija ovakve vrste bi teško bila na ovakvom nivou. Ovom prilikom se zahvaljujem svim akterima koji su na bilo koji način učestvovali u pripremi i organizaciji dženaze. Želimo se zahvaliti i studentima-volonterima koji su pomogli u čišćenju Memorijalnog centra nakon dženaze.
Lijepe su to poruke. Memorijalni centar u Potočarima čini velike napore da sjećanje na žrtve bude prisutna tokom cijele godine i svakoga dana.“ zaključio je Mujanović.
Iz Policijske uprave Zvornik su zadovoljni bezbjednosnim nivoom kako je proteklo sve u Srebrenici i Podrinju 11.jula.
Komemorativni skup koji se 11. jula 2018. godine, održavao u Memorijalnom centru u Potočarima, obezbjeđivali su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u saradnji sa drugim bezbjednosnim agencijama u BiH i predstavnicima EUFOR-a.
U saradnji sa bezbjednosnim agencijama, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske obezbjedilo je potpunu sigurnost političkih ličnosti iz BiH i inostranstva, kao i drugih zvaničnika i ostalih učesnika Skupa.
Iako je magistralnim i regionalnim putevima podrinjske regije saobraćaj bio frekventan, tokom trajanja Skupa, obezbijeđeno je njegovo normalno i nesmetano odvijanje.
Skup je završen oko 14,00 časova.