Budžetom Federacije BiH predviđeno je bilo finansiranje liječenja povratnika u RS na Kliničkom centru u Tuzli. No, novca nema već neko vrijeme. Na apele, iz ove zdravstvene institucije vlasti još nisu odgovorile. Povratnici ogorčeni i upozoravaju.
Povratnici u RS ostaju bez prava na liječenje na UKC-u Tuzla zbog nedostatka sredstava u Federalnom fondu solidarnosti.
„Došao sam da zakažem termin za magnetnu rezonancu za jednog pacijenta u Tuzlu i saznam da sredstva nedostaju. Mislim da je to veliki udarac za povratničku populaciju, da bi postojala opasnost da se ljudi odjavljuju iz RS-a i prijavljuju u Federaciji, a mnoge je ta odluka zadržala u RS-u“, ističe zdravstveni radnik Suljo Čakanović, povratnik u Srebrenicu.
Iz godine u godinu broj i vrijednost pruženih usluga povratnicima značajno se povećava, dok se odobrena novčana sredstva smanjuju. Tako je u ugovoru sklopljenom sa Zavodom zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za ovu godinu za usluge koje će UKC Tuzla pružiti povratnicima odobreno milion i 550.000 maraka, što je za 138.000 maraka manje u odnosu na prethodnu godinu i ta sredstva su već utrošena, kažu u UKC-u.
„U prvih sedam mjeseci 2024. vrijednost pruženih bolničkih zdravstvenih usluga i apliciranje citostatika povratnicima u RS iznosi 1.647.709 KM. Kako bi se održao kontinuitet pružanja usluga povratnicima u 2024, neophodna su dodatna finansijska sredstva u minimalnom iznosu od oko milion KM“, objašnjava Emir Kikanović, pomoćnik direktora za ekonomsko-finansijske poslove u UKC-u Tuzla.
„Još jednom apelujemo na nadležne institucije da prepoznaju hitnost situacije i obezbijede nedostajuća sredstva, a Klinički centar će u cilju opšte društvene brige za zdravlje pacijenta nastaviti pružati usluge svim povratnicima“, istakao je Armin Hurić, v. d. pomoćnika direktora za pravne poslove i ljudske resurse UKC-a Tuzla.
„Apelujem na sve, pogotovo Vladu Federacije BiH da iznađu načina da ovu pozitivnu praksu nikako ne prekidaju jer povratnici, govorim za dio sjeveroistočne Bosne, mahom svoju sekundarnu i tercijarnu zdravstvenu zaštitu ostvaruju u UKC Tuzla“, poručuje povratnik u Janju Mustafa Gradaščević.
Na pitanje da li će UKC dobiti tražena dodatna sredstva odgovor smo potražili u Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH. Oni su se, pak, pozvali na Odluku o ostvarivanju prava iz bolničke zdravstvene zaštite povratnika iz Federacije BiH u RS u zdravstvenim ustanovama u FBiH.
„Sredstva za provođenje ove Odluke osiguravaju se iz Budžeta FBiH kroz ‘Transfer za sufinansiranje troškova liječenja raseljenih lica’. Ukoliko su sredstva iz ovog transfera nedostatna, u fiskalnoj godini ista se osiguravaju i na teret sredstava iz Budžeta FBiH kroz ‘Transfer za raseljene osobe i povratnike’, koji se doznačavaju Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH saglasno finansijskim mogućnostima Budžeta FBiH“, ističu iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.
Da je došlo do nedostatka novčanih sredstava za liječenje povratnika u UKC-u Tuzla, krajem prošlog mjeseca ova ustanova je obavijestila Vladu Federacije i ministarstva zdravstva i raseljenih osoba i izbjeglica, Ministarstvo zdravstva TK, te Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH. No, iz ovih institucija – muk. Povratnici upozoravaju da bez rješenja problema, mjesta u kojima žive uskoro bi mogla ostati prazna, piše federalna.ba.