Na suđenju Vojinu Pavloviću za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, svjedoci Državnog tužilaštva su ispričali da su se na skupu u Bratuncu 11. jula prošle godine puštale nacionalističke pjesme.
Hiba Ramić je ispričala da je 11. jula dobila nekoliko telefonskih poziva i da su joj javili da Vojin Pavlović organizuje skup na trgu u Bratuncu i pušta nacionalističke pjesme.
“Sve je upućivalo na to da se radi o oslobađanju Srebrenice i Bratunca. Meni je muž odveden 1992. godine iz kuće i ubijen, kćerku nikada nisam pronašla. Ubijeni su mi mnogi muški članovi porodice u genocidu, brat je preživio i nije dobro. Od koga je oslobođen Bratunac“, ispričala je svjedokinja i dodala da se svaki put kada se to radi osjeća ružno.
Navela je i da je aktivna u Udruženju porodica prijatelja i nestalih Bošnjaka, da takvi događaji uznemiravaju porodice koje su izgubile svoje članove, te da pokušava da ih zaštiti.
Ona je rekla da se sjeća plakata koji su bili na semaforu, putem kojih je čestitan rođendan Ratku Mladiću, te dodala: “Svi u Bratuncu znaju da ih postavlja Vojin“.
Na pitanje branioca Mirka Blagojevića, svjedokinja je potvrdila da nije bila na skupu, te da zna ono što su joj drugi prenijeli.
Blagojević je pitao da li je Pavlović dolazio na sjednice Skupštine opštine Bratunac u majici Ratka Mladića, što svjedokinja je potvrdila, i dodala da je osjetila strah kada je bila u Skupštini. Blagojević je rekao da na skupu nije govoreno o etničkom čišćenju.
Pavlović je pitao svjedokinju da li ju je on nekada uvrijedio, što je negirala, ali je navela da su je uvrijedili njegovi postupci.
Svjedokinja je na pitanje predsjedavajućeg Sudskog vijeća Gorana Radevića rekla da su joj putem telefona rekli da se održava skup koji organizuje Pavlović, da se puštaju nacionalističke pjesme, veličaju ratni zločinci, negira genocid i da se govorilo o tome kako je oslobođena Srebrenica.
Tužilac Nedim Ćosić je prezentirao svjedokinji iskaz iz istrage u kojem je rekla da su joj svi govorili da su uplašeni i da se boje da neko ponesen atmosferom nešto ne uradi, kao i da se pitala kako nakon ubistva hiljada civila neko to naziva oslobođenjem, što je ona potvrdila.
Tužilaštvo je podiglo dvije optužnice protiv Pavlovića koje su spojene u jedan predmet. Prva optužnica podignuta je u januaru zbog veličanja osuđenog za ratne zločine, dok optužnica iz aprila tereti Pavlovića da je odobravao izvršenje genocida u Srebrenici.
Svjedok E.M. je ispričao da ja 11. jula prošle godine lično skinuo tri plakata Istočne alternative na kojima je pisalo da je “Srebrenica vraćena”, kada je krenuo da dočeka učesnike “Marša mira“. On je rekao da su plakati bili na trgu u Bratuncu, blizu marketa.
Nakon dženaze i komemoracije, kako je dalje ispričao, bio je kod brata kada su mu rekli da ima promocija filma i skup podrške na trgu Miloša Obilića. On je rekao da je na skupu bilo 50 ljudi, da su se puštali tonovi pjesme “Marš na Drinu“, te da je čuo Vojina kada je govorio.
“Nisam mogao da vidim, bio sam udaljen oko 100 metara. Ali sam čuo da je vezano za Mladića, njemu je bilo posvećeno“, rekao je svjedok i dodao da se osjećao uznemireno jer taj dan sahranjuje najmilije, a da Vojin od početka skrnavi komemoraciju.
Svjedok je potvrdio, kada mu je predočen iskaz iz istrage, da su plakate na kojima je pisalo “11. juli Dan oslobođenja Srebrenice. Hvala Vojsci Republike Srpske“ postavili Vojin Pavlović i Goran Savić, te da su to prenijeli mediji.
Na pitanje Odbrane da li se desio neki incident na skupu, svjedok je negirao, te dodao da mu nije bilo ugodno. Blagojević je ustvrdio da nije bilo pominjanja Ratka Mladića, na šta je svjedok replicirao da jeste između redova.
Mladić, nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, u Hagu je osuđen na doživotni zatvor i zbog genocida u Srebrenici.
Tužilaštvo je na ročištu uložilo i materijalne dokaze.
Suđenje se nastavlja 10. decembra.
(BIRN)